Leukociti su bele krvne ćelije koje su periferne krvi sa jezgrom. Imaju sposobnost da mogu razlikovati strane stanice od sopstvenih i sposobnost da deaktiviraju i uništavaju mikroorganizam. Dakle, leukociti brane naše telo od zraznih i stranih materija pa ih zbog toga moramo držati pod kontrolom.
Leukociti se kao i ostale krvne ćelije stvaraju u koštanoj srži, a razvijaju se iz matičnih ćelija koje sazrevaju u jednu od pet glavnih vrsta belih krvnih ćelija – neutrofile, limfocite, monocle, eozinofile ili bazofile. Leukociti nastaju u koštanoj srži i limfnim čvorovima, a prečnik im je 8-12 mikrometara. Razlikuju se prema izgledu, zastupljenosti, mestu nastanka i funkciji. Kod zdravih osoba normalan broj se kreće od 5-8 × 109 u 1 cm³ krvi i on se menja tokom različitih fizioloških uslova i tokom starosti.
Da bismo postigli taj cilj dovoljan broj leukocita mora stimulisati prave reakcije i biti tamo gde su potrebni te probavljati štetne organizme i materije da bi ih uništili. Postoje dve grupe leukocita, a to su fagociti (granulociti mukrofage i monociti makrofage) i centralne ćelije imunološkog sistema – limfociti B i T te prorodne ubilačke ćelije (NK stanice).
Dneveno je potrebno čoveku da stvori 100 milijardi leukocita. Do poremećaja dolazi ako je broj smanjen ili povećan. Najčešće su oba stanja karakter osnovne bolesti, ali u slučaju leukocitoze povećan broj leukocita direktno uzrokuje simptome bolesti jer se usporava protok u perifernoj cirkulaciji.
Kontrola broja leukocita određuje se automatski kompjuteriziranim uređajem za brojanje ćelija i tako dobijamo ukupan broj leukocita (KKS-kompletna krvna slika). Ukupan broj leukocita se kreće između 4000 i 10000 ćelija u mikrolitru.
Stanja koja uzrokuju povećan broj leukocita mogu prouzrokovati infekcije, upale, oštećenje tkiva, fizički i emocionalni stres, zastoj bubrega, lupus, artiritisa, leukemiju i rak. U leukemiji dolazi do poremećaja mehanizma regulacije gde se stvara prekomerni rast, bujanje leukocita i ćelija koje im prethode. Tada maligne bele ćelije ne izvršavaju svoju funkciju i dolazi do potiskivanja normalnih ćelija u koštanoj srži.
Kada je broj leukocita povećan to nazivamo leukocitoze. To zahteva ozbiljan nalaz i kliničko rešenje. Neki od uzroka povišenih leukocita su sepsa, akutna bakterijska infekcija, Maligniteti jetre, digestivnog i koštanog sistema, koma, eklampsija, nekroza tkiva, leukemija, menstruacija, trudnoća i porođaj, stres, fizički napor ili hormoni, lekovi, otrovi kao npr. ACTH, adrenalin, hloroform i kinin.