LEUKOCITI su bele krvne celije koje nastaju u koštanoj srži, ali delom i u timusu , limfnim žlezdama i čvorovima, i slezini.Zivotni vek -3-5 dana
ULOGA – osnovna uloga je zaštita organizma od mikroorganizama
NORMALNE VREDNOSTI LEUKOCITA su između 4 do 9×109 po litru krvi, što otprilike čini 1% količine krvi. Kod dece – 5 – 13×109 po litru krvi.
Leukociti su podeljeni na:
1.GRANULOCITE su najbrojniji leukociti, obuhvataju 50-60% leukocita.Tu spadaju:Neutrofili, Bazofili , Eozinofili.
2.AGRANULOCITE-tu spadaju Monociti i Limfociti .
Leukocitna formula se dobija iz diferencijalne krvne slike obično na 100 nađenih leukocita. Kod čoveka najveći procenat otpada na
-neutrofilne granulocite i to 60 – 70% (koji se bore protiv bakterija)
-eozinofilni čine 2 – 4% (se bore protiv većih parazita i kontrolišu reakcije na alergije koje se javljaju udisanjem)
-bazofilni 0.1 – 0.5% (koji oslobađaju histamin prilikom reakcija nastalih udisanjem)
-monociti 2 – 8% (ulaze u druga tkiva gde deluju kao “usisavači”, odnosno sposobni su da “pojedu” ostatke izumrlih ćelija u organizmu).
-limfociti 25 – 30% (kruže limfnim sistemom). Postoji tri vrste limfocita:
*B limfociti nastaju u koštanoj srži i stvaraju antitela koja uništavaju patogene činioce.
*T limfociti nastaju u koštanoj srži, ali sazrevaju u timusu i uništavaju ćelija inficiranih virusima i ćelija raka.
POVISENE VREDNOSTI LEUKOCITA najčešće ukazuje na neki inflamatorni, upalni proces u organizmu, bakterijskih infekcija mada se može javiti i kod leukemije, trovanja, opekotina.
SNIZENE VREDNOSTI LEUKOCITA odnosno leukopenije, najčešće se javljaju kod virusnih oboljenja, hemoterapije ili korišćenja nekih lekova.
Povisene vrednosti NEUTROFILA ukazuju na infekcije bakterijskog porekla,traume, opekotine, upale, infarkt. Značajno su povišeni kod leukemije i proširenih malignih bolesti.Smanjene vrednosti vidjamo kod virusne infekcije, bruceloze, tuberkuloze, reumatoidogi artritisa, poremećaji koštane srži.
Povisene vrednosti EOZINOFILA ukazuju na alergijske reakcije,astmu, alergije, urtikariju, ekcem.
Povisene vrednosti MONOCITA ukazuju uglavnom na virusne infekcije.
Povisene vrednosti BAZOFILA ukazuju na virusne infekcije, alergije, upalne bolesti, endokrinološke poremećaje, miksedem, nakon hemolize i odstranjenja slezine.
Povisene vrednosti LIMFOCITA ukazuju na virusne infekcije (Epstein barr virus, citomegalovirus, rubeola) dok snizene vrednosti LIMFOCITA obicno nastaje nakon terapije kortikosteroidima,hemoterapije,radioterapije..
Eritrociti
ERITROCITI su crvene krvne celije,inace najzastupljenije celije u krvi.
SASTAV: Zreli eritrociti sadrže oko 70% vode, a preostalu količinu uglavnom čini hemoglobin, koji služi za vezivanje gasova. Hemoglobin je crveni pigment pa je on odgovoran za crvenu boju krvi.
STVARANJE ERITROCITA :u početku se eritrociti stvaraju u jetri, slezini i limfnim čvorovima, a pri kraju u crvenoj koštanoj srži. Vremenom se koštana srž dugih kostiju postepeno zamenjuje masnim tkivom, tako da se nakon dvadesete godine ove ćelije proizvode samo u membranoznim kostima kao što su kičmeni pršljenovi, rebra, grudna kost i karlične kosti.
Životni vek eritrocita iznosi 100-120 dana.
Većina eritrocita se raspada u slezini. Prilikom prskanja oslobađaju se hemoglobin i elektroliti. Od hemoglobina se dobija gvožđe i porfirinski prsten od koga nastaje bilurbin, a on se putem žuči izbacuje iz organizma.
ULOGA: osnovna uloga transport gasova – kiseonika (O2) od pluća do tkiva i ugljen-dioksida (CO2) u obrnutom smeru.
NORMALNE VREDNOSTI: muškarci – 4,2 i 5,8 x 1012/l krvi
žena -3,7 i 5,2 x 1012/l krvi
Snižene vrednosti su najčešće znak anemije ili gubitka krvi usled krvarenja.Bitno je da se otkrije uzrok anemije zato je neophodno da se javite vasem lekaru.
Povišene vrednosti – kod policitemije ali mogu biti i kod zdravih ljudi.
Procenat krvi koji čine eritrociti se naziva hematokrit (HCT) i iznosi 48% za muškarce i 38% za žene.
Snižena vrednost hematokrita može da ukazuje na manjak eritrocita ili na anemiju usled nedostatka gvožđa.
Povišena vrednost hematokrita ukazuje na uvećani rizik stvaranja tromba koji može dovesti do infarkta (srčanog udara) ili moždane udara.Plućne bolesti su povezane sa hipoksijom (smanjena količina kiseonika u organizmu) mogu izazvati povećanu proizvodnju crvenih krvnih zrnaca.Kod osoba koje su dehidrirale moze biti povisena vrednost HCT.
Eritrocitne konstante se izračunavaju iz broja eritrocita, koncentracije hemoglobina i hematokrita i daju informaciju o kvalitetu eritrocita.
*MCV (mean cell volume) – prosečni volumen eritrocita – daje informaciju o veličini eritrocita. Normalne vrednosti su 81 – 99 fl.
*MCH (mean cell hemoglobin) – prosečna količina hemoglobina u eritrocitu. Normalne vrednosti su 29-32.9 pg.
*MCHC (mean cell hemoglobin concentration) – prosečna koncentracija hemoglobina na litar eritrocita.Normalne vrednosti su 310 – 350 g/l
*RDW (red cell distribution width) – mera varijabilnosti veličine eritrocita. Normalne vrednosti su 11,5-16,5 %. RDW je važan prognostički pokazatelj efikasnosti lečenja.