Limfni sistem: glavni čistač krvi

Zajedno sa jetrom, debelim crevom, bubrezima, kožom i plućima, limfni sistem čini deo sistema za detoksikaciju organizma. On prenosi limfu, svetlu, bezbojnu vodenastu tečnost u kojoj se natapaju i pročišćavaju sve ćelije našeg tela. Limfni sistem se prostire uporedo s krvotokom i sastavljen je od mreže propusnih limfnih sudova koji su slični arterijama, kao i od stotine čvorova – limfnih žlezda – razasutih u telu.

Limfa ulazi u krvotok i izlazi iz njega kroz propustljive opne, donoseći hranljive sastojke do ćelija i odnoseći otpadne proizvode. Otpadni materijali, koji se odnose iz ćelija filtriraju se kroz limfne čvorove koji se prvenstveno nalaze u pazuhu, vratu, preponama, stomaku i grudima. Krajnici, adenoid, slepo crevo, slezina i Pajerove pločice u tankom crevu su takođe deo limfnog sistema. Zajedno s limfnim čvorovima, ti organi pročišćavaju toksine iz limfe i uništavaju štetne mikroorganizme i ćelijski otpad, kao što su istrošena krvna zrnaca.
limfne-zlezde
Limfni sistem igra presudnu ulogu u odbrani od bolesti. Unutar limfnih čvorova, bela krvna zrnca – limfociti i makrofazi – napadaju i proždiru opasne parazite. Tokom infekcije, limfni čvorovi u blizini napadnutog područja otiču da bi pokupili otrove. Većina vas je verovatno imala otečene limfne žlezde ispod vilice kad vas je bolelo grlo. Otečeni čvorovi ukazuju da limfni spstem naporno radi da bi nadvladao najezdu mikroorganizama. Kada infekcija prođe, ove žlezde se vaćaju u normalno stanje, veličine, otprilike, zrna graška.

Iako limfni sistem ima neke sličnosti s krvotokom, on nema taj „luksuz” da ima svoju sopstvenu pumpu kao krvotok. Srce redovno pumpa krv kroz arterije, ali limfni sistem za pokretanje limfe zavisi od spoljnog pritiska, kao što su vežbe, disanje i masaža. Zbog toga mnogi pate od slabe limfne
funkcije. Kad limfa ne teče slobodno, po-javlju se zastoji, otpaci se vraćaju u ćelije, a verovatnoća dobijanja infekcija je veća.

Sveže povrće dvaput dnevno

Određena hrana sklona je stvaranju viška otpadnih proizvoda koji zgrušnjavaju limfnu tečnost. Što je ona gušća, ćelije je teže očistiti. Dabiste potpomogli zdravlju limfe, izbegavajte masnu hranu, mlečne proizvode, crveno meso, prerađenu i rafinisanu hranu i šećer. Hrana koja najbolje čisti limfni sistem je sveže povrće i voće. Nastojte da oni čine otprilike polovinu vašeg dnevnog unosa hrane.
To se čini jednostavno, tako što polovina hrane na tanjiru za ručak i večeru čini povrće. Između obroka, jedite sveže voće.

Sveže povrće i voće su bogati vitaminima i mineralima. Ako učinite samo jednu izmenu u svojim prehrambenim navikama, učinite baš ovu. Tokom nekoliko dana od početka povećanog unosa povrća i voća, osetićete se značajno bolje.

Jedna mlada žena bila je zaprepašćena kad je ustanovila da su njene butine i zadnjica i dalje pune celulita, iako je smanjila težinu za devet kilograma. Onaje pohađala jedan od programa za pročišćavanje i u istom trenu povezala svoj sedeći način života, loše prehrambene navike i pojavu celulita. Počela je, međutim, da jede obilje svežeg povrća i voća, da pešači, svakog dana radi joga vežbe istezanja i dvaput nedeljeno odlazi u saunu. Takođe je svakodnevno snažno četkala telo suvom četkom i primenjivala limfnu masažu. Dva meseca kasnije, njen celulit se vidljivo smanjio, a vitalnost povećala!

Crvena detelina i lepljiva broćika čiste limfu
Travke koje popravljaju limfnu funkciju su iste one koje imaju posebna imuno stimulativna svojstva. To su ehinacea (Echina-cea angustifolia, E. purpurea) i hidrastis (Hvdrastis canadensis) i druge koje se tradiconalno koriste za čišćenje limfe, kao crvena detelina (Trifolium pratense) i lepljiva broćika (Galium aparine).

Upotreba bilja za čišćenje limfe je korisno kao deo programa za detoksikaciju, da podstakne čišćenje ćelija. Dodatno, moćne antimikrobne travke kao ehinacea i hidrastis posebno su korisne za jačanje limfnih funkcija, u bilo koje vreme kada se telo bori protiv infekciJe.

Ako imaš otečene limfne čvorove koju se javljaju bez očiglednih infekcija ili opstaju pošto infekcija prođe, posavetujte se s lekarom.

Simptomi lošeg pada limfnog sistema:

Otečeni, osetljvi ili očvrsnuti limifni čvorovi; česte infekcije; celulit. ‘

Čaj za čišćenje limfe

Dve kašike svežih cvetova crvene deteline (ili dve kašičice suvih), dve kašike svežih nadzemnih delova lepljive broćike (ili dve kašičice suvih) i dve šolje izvorske vode prelijte kipućom vodom, pokrijte i ostavite 15 minuta. Procedite i pijte.