Losos i njegove lekovite omega 3 masne kiseline

Masne kiseline “omega 3”, kojima je losos itekako riafilovan u morima severa/ smanjuju trigliceride i stvaranje krvnih ugrušaka…

Lekari neprestano savetuju da jedemo redovno ribu, a to je potvrdilo i najnovije istraživanje američkih lekara. Ispitivanje u kojem su muškarci skloni kardiovaskularnim oboljenjima jeli ribu dva puta nedeljno, pokazalo je da je za 80 procenata smanjena smrtna opasnost. Dok su pacijenti koji su već doživeli srčani infarkt, posle uzimanja kapsula ribljeg ulja gotovo prepolovili smrtnost.

Ovi rezultati povezuju se sa omega 3 masnim kiselinama u mesu riba koje žive u hladnim morima, posebno lososa. Ove kiseline smanjuju nivo triglicerida i sprečavaju stvaranje krvnih pločica i ugrušaka.

Divlji losos hrani se na prirodan način, pa je njegovo meso čvrsto i sadrži manje masti od gajene sorte, koja se hrani mešavinom ječma i zobi. Ta vrsta lososa je masnija, a u prodavnicama može da se kupi tokom cele godine i ima nižu cenu. Prodaje se dimljen, ili mariniran losos u sopstvenom soku sa dodacima aromatičnog bilja (mešavina kopra, soli i bibera). Ovo je severnjački način pripreme i manje je poznat kod nas.

Kap po kap!

Biber ističe ukus dimljenog lososa, a sa limunom ne treba preterivati. Najbolje je kanuti limunov sok na meso neposredno pre serviranja, ili kriške limuna staviti na sto da se svako posluži po vlastitiom ukusu.

Riba radi na “toplom”

Da bi se postigao karakterističan ukus, lososa ne treba spravljati odmah po vađenju iz frižidera, nego ribu treba pustiti da odstoji na sobnoj temperaturi i oslobodi sve svoje arome i sokove.

SAVET PLUS
Minusi za svežinu
S obzirom da se radi o ribi koja se uglavnom jede sirova ili polu-sirova trebalo bi da se čuva na nižim temperaturama do – 5°C.