Maslinovo ulje i limun se koriste pojedinačno kao pomoćna sredstva u medicini i kozmetici, i u kombinaciji za lečenje različitih oboljenja i zdravstvenih tegoba. Maslinovo ulje je prirodno ulje koje se dobija iz ploda masline. S obzirom na to da ekstra devičansko maslinovo ulje zahteva minimalnu preradu i tretiranje tokom procesa dobijanja ulja, sve hranljive materije ostaju sačuvane i čisto ulje je bogato vitaminima i mineralima. Limun je bogat vitaminom C, a sadrži i vitamin B, proteine, kalijum, ugljene hidrate i fosfor. U limunu se takođe nalaze i flavonoidi, koji poseduju antioksidantna svojstva, kako tvrdi doktor Patil, stručnjak za organsku ishranu.
Limun i maslinovo ulje za holesterol
Kada je reč o snižavanju holesterola, ekstra devičansko maslinovo ulje ima najjače dejstvo, s obzirom na to da se minimalno prerađuje i da sadrži više antioksidanata nego ostala maslinova ulja. Maslinovo ulje sadrži mononezasićene masti, koje su znatno zdravije u odnosu na zasićene i trans masti. Mononezasićene i polinezasićene masti mogu sniziti ukupan holesterol, kao i loš, odnosno LDL holesterol. Maslinovo ulje takođe reguliše nivo dobrog tj. HDL holesterola, i smanjuje rizik od srčanih bolesti. Limun snižava krvni pritisak i povećava nivo HDL holesterola u krvi, kako se navodi u članku Li Jing Minga „25 korisnih svojstava limuna“ iz 2010. godine.
Srčane bolesti
Ekstra devičansko maslinovo ulje sadrži antioksidante poput tokoferola (prirodni vitamin E), koji su zdravi za vaše srce. Ovi antioksidanti smanjuju rizik od srčanih oboljenja na taj način što štite vaš organizam od oksidacije holesterola, koji može da blokira protok krvi i dovede do zadebljanja i zakrčenja arterija, prema tvrdnjama Ričarda Eša, doktora medicine iz Ash centra. Maslinovo ulje sadrži moćne antikoagulanse koji se bore protiv svih srčanih oboljenja na taj način što razređuju krv i smanjuju neželjeno zgrušavanje krvi i blokade krvnih sudova. Limunov sok sadrži kalijum i korišćenje limunovog soka može biti korisno za sve ljude koji imaju neke srčane tegobe ili visok krvni pritisak.
Stomačni problemi
Svež limunov sok ima antibakterijska i antimikrobna svojstva. Koristi se pri lečenju različitih stomačnih tegoba kao što su stomačni bolovi, loše varenje, grčevi i pojava stomačne kiseline. Karminativna svojstva limuna umiriju sistem organa za varenje i umanjuju stvaranje gasova i nadutost. Ukoliko pomešate kašiku maslinovog ulja i limunovog soka i popijete tu mešavinu pre svakog obroka, sprečićete nastajanje čireva i rešićete se opstipacije (zatvora) bez ikakvog lošeg uticaja na vaš crevni trakt.
Žučna kesa, jetra i bubrezi
Korišćenje maslinovog ulja sprečava nastajanje kamena u žuči. Ispijanje mešavine maslinovog ulja, limunovog soka i vode sat vremena pre doručka može pročistiti i detoksikovati vašu žučnu kesu, jetru i bubrege.
Koža, kosa i nokti
Da biste ojačali slabe, lomljive, krte i oštećene nokte, pomešajte kašiku podgrejanog ekstra devičanskog ulja i kašiku soka od limuna i držite nokte 10 minuta u toj mešavini pred odlazak na spavanje. Takođe možete i da prespavate sa tankim pamučnim rukavicama na rukama kako bi mešavina limunovog soka i maslinovog ulja što bolje prodrela u nokte tokom noći. Limunov sok čini kosu zdravijom, jačom i sjajnijom, a može da pomogne i kod regulisanja pojave peruti. Antiseptička i astringentska svojstva koja limun poseduje mogu da pomognu pri lečenju bolesti kože. Pomešajte i popijte jednu kašiku maslinovog ulja sa svežim limunovim sokom za zdravo telo, sjajnu kosu i glatku kožu.
Saznajte više>>> Maslinovo ulje i limun za zdravlje i lepotu, detaljno