Masna jetra simptomi, uzroci, lečenje

Masna jetra je stanje koje se karakteriše nagomilavanjem masnog tkiva u ovom organu. U ovom članku ćete saznati nešto više o ovom stanju.

Jedan od češćih problema jetre, masna jetra, je stanje u kome dolazi do taloženja masti u ćelijama jetre. Iako stanje ne ugrožava život pacijenta direktno, može dovesti do komplikacija koje se mogu kretati od blagih do ozbiljnih. Pored ishrane prebogate mastima, do ovog stanja mogu dovesti i razni drugi faktori, poput prekomerne upotrebe alkohola.

Šta je masno oboljenje jetre

Kao što i sam naziv kaže, bolest predstavlja nagomilavanje masti u jetri. Dok se jetra koja u sebi sadrži malo masti ili je ne sadrži uopšte smatra zdravom, ona koja je prekomerno prožeta mašću se naziva masnom jetrom. Ova dijagnoza se postavlja ukoliko mast čini više od 5-10% od ukupne težine organa. U najvećem broju slučajeva, masna jetra ne daje nikakve simptome pa čak ni komplikacije. Međutim, sa masnim depozitima u sebi, jetra kod nekih osoba postaje podložna daljem oboljevanju. Sa prekomernim naslagama masti, na jetri se mogu razviti komplikacije poput ciroze, otkazivanja jetre, pa čak i karcinoma. Uobičajeni i blagi stadijum ove bolesti se jednostavno zove masna jetra ili „hepatičnasteatoza“, a ozbiljniji oblik „steatohepatitis“, koji se ređe javlja.

Alkoholna i ne-alkoholna masna jetra

Prema uzroku postanka, oboljenje se deli u dve glavne kategorije – alkoholno i ne-alkoholno. Dok je alkoholizam uzrok alkoholne bolesti jetre, ne-alkoholnu masnu jetru može izazvati niz drugih faktora. Ne-alkoholna masna jetra je stanje koje se karakteriše masnom jetrom u osoba koje ne konzumiraju ili konzumiraju vrlo malo alkohola. Jedan od najčešćih uzroka nastanka masne jetre je alkoholizam. U malim količinama, alkohol jetri neće izazvati nikakve probleme, ali njegova prekomerna upotreba može usporiti njen metabolizam, a to dovodi do stanja poput masne jetre. Studije pokazuju da i genetska komponenta ima svoju ulogu u nastanku masne jetre. Ona se može ostvariti na dva načina. Verovatnoća da osoba postane alkoholičar može biti genetski determinisana. Brzina metabolisanja alkohola varira od osobe do osobe što je direktno povezano sa određenim genetskim faktorima. Alkoholizam u kombinaciji sa faktorima poput masne ishrane, gojaznosti i drugih oboljenja jetre može povećati verovatnoću za nastanak ovog stanja.

Uzroci masne jetre

  • Alkoholizam je glavni uzrok nastanka oboljenja masne jetre.
  • Drugi čest uzrok je gojaznost.Masna ishrana, životni stil koji većinom podrazumeva sedenje kao i manjak vežbanja takođe spadaju u doprinoseće faktore.
  • Dijabetes, visok krvni pritisak, rezistencija na insulin, hiperlipidemija (visok nivo masnoća u krvi) kao i nagli gubitak težine, mogu isto tako dovesti do ovog stanja.
  • Kod nekih osoba je primećeno da gastrički bajpas izaziva masnu jetru.
  • Oskudna ishrana i gladovanje u dužem vremenskom periodu mogu biti faktori koji pomažu nastanku masne jetre.
  • Dugotrajna upotreba nekih lekova (poput tetraciklina i kortikosteroida) može takođe uzrokovati ovo stanje.
  • Imunosupresivni lekovi za lečenje reumatoidnog artritisa i anti-retrovirusna terapija mogu dovesti do masne jetre.
  • Medicinska stanja poput policističnog ovarijalnog sindroma, hipotiroizma i visokog holesterola se takođe ubrajaju među moguće uzročnike masne jetre.
  • Osobe sa HIV-om, Hepatitisom C i zapaljenskim bolestima creva imaju povećan rizik od razvijanja masne jetre.
  • Akutna masna jetra se može javiti u trudnoći i ovo je ozbiljno stanje koje može naškoditi kako majci tako i fetusu.

Koji su simptomi masne jetre

U oba tipa bolesti, manifestacija može varirati u smislu težine simptoma. Obična masna jetra, koja nije ozbiljno i/ili vitalno ugrožavajuće oboljenje, može da prođe bez simptomatologije (kod pojedinih osoba se može javiti nelagodnost u stomaku). Oboljenje se može pogoršati do zapaljenja jetre, koje se naziva steatohepatitis (alkoholni i ne-alkoholni steatohepatitis). Kod ovog stanja mogu se javiti simptomi poput umora, nelagodnog osećaja stomaku (sa mogućim tupim bolom ispod desnog rebarnog luka), žutila očnih jabučica i kože, kao i groznice. Steatohepatitis može naposletku dovesti do stvaranja ožiljnog tkiva ili fibroze u jetri. Iz ovoga ponekad proističu simptomi poput mučnine, gubljenja pigmentacije kože u vidu „zakrpa“ (posebno na vratu i podlaktici), lako povređivanje, krvarenje i uvećana jetra, u sadejstvu sa uobičajenim abdominalnim bolom i umorom.

Fibroza se kasnije može pogoršati do ciroze, koja može rezultovati otkazivanjem jetre ili čak karcinomom jetre. Što se studija tiče, one navode da je potrebno 8 do 15 godina da osoba sa steatohepatitisom razvije cirozu, koja je ozbiljno stanje koje može dovesti do niza različitih simptoma poputžutice, retencije tečnosti, oticanja nogu, ginekomastije i krvarenja iz vena jednjaka. Kako simptomi obične masne bolesti jetre mogu dugo ostati neprimećeni, ovo stanje se najčešće otkriva slučajno kroz rutinske testove krvi i medicinske sistematske preglede.
Takođe se može dijagnostikovati ultrazvučno, CT skenerom, pretragama krvi, biopsijom ili nuklearno-magnetnom rezonancom.

 

Lečenje masne jetre

Tretman uglavnom cilja na iskorenjivanje procesa koji je uzrok masne jetre. U slučaju nekomplikovane alkoholne masne jetre, upotreba alkohola mora biti prekinuta. Za one koji nemaju alkoholnu masnu jetru, pravovremena tačna dijagnoza veoma je važna.Tojezatoštoovostanjemoguizazvatibrojnidrugizdravstveniproblemi. Za gojazne osobe, preporučeni lek je smanjenje telesne težine. Stanje je reverzibilno, ukoliko se detektuje u ranoj fazi. Ne postoji specifični tretman protiv uznapredovale masne degeneracije jetre, ali zdravstveni stručnjaci preporučuju redukciju alkohola i pronalazak i tretman stanja koje je masnu jetru izazvalo. Promena ishrane i gubitak težine se smatraju najefikasnijim sredstvima protiv ove bolesti.

Sa rastućim brojem dijabetičara i gojaznih, raste i frekvencija obolelih od masne jetre. Nealkoholna masna jetra može se donekle prevenirati redovnim vežbanjem i izbalansiranom ishranom sa manje masti, šećera i ugljenih hidrata. Oni koji imaju oboljenje koje uzrokuje masnu jetru, moraju to oboljenje tretirati. Usvojite zdrav način života i sprečite nastanak masne degeneracije jetre, koja se može vremenom pogoršati ukoliko se ne tretira u ranoj fazi nastanka.