Masti su ili dobre ili vrlo opasne, ali u ishrani u umerenim količinama obezbeđuju energiju, vitamine A, D, E i K, kao i osnovne, masne kiseline, a bez njih nema dovoljno polnih hormona…
Da bi se kroz ishranu unelo 2000 kilokalorija dnevno, što je neophodna količina za odraslu zdravu osobu koja radi i fizički je aktivna, 600 treba da potiče od masnoća. S obzirom na to da je energetska vrednost grama masti 9 kalorija, dobija se maksimalna vrednost od 65 grama masnoće dnevno.To je količina koju unesemo sa dve male kocke maslaca za doručak i 4 kašike ulja u salati ili bilo kom drugom jelu, ne računajući masnoće u mleku, mesu, sirevima i ostalim namirnicima koje pojedemo tokom dana.
MASTI U NAMIRNICAMA
Mleko i mlečni proizvodi
Mlečni proizvodi sadrže mnogo masnoće, ali i znatne količine kalcijuma i joda. Da bi se smanjile količine zasićenih masti u organizmu trebalo bi piti samo obrano ili sojino mleko obogaćeno kalcijumom. Osim toga trebalo bi koristiti nemasne jogurte i svež kravlji sir, a izbegavati puter (smeju da ga jedu samo oni koji nemaju povišen holesterol u krvi i to najviše 20 grama dnevno) i zrele sireve.
Jaja
Žumance sadrži 300 do 400 miligrama holesterola tako da sa njim ne bi trebalo preterivati. Najbolje je jesti tvrdo ili meko kuvano jaje, a ako neko poželi pržena treba ih termički obraditi na biljnom ulju, a ne na svinjskoj masti. Stručnjaci savetuju da bi trebalo pojesti najviše četiri jaja nedeljno i pritom uzimati u obzir sva jela koja ih u sebi sadrže.
Meso
Ako neko ne može da odoli prženom ili pečenom mesu onda neka ga pripremi na malo maslinovog ulja, umerenoj temperaturi ili na roštilju, ali bez dodavanja masti. Pre prženja trebalo bi da se sa mesa skine sva masnoća. Slaninu i čvarke, izuzetno. Ograničite unos crvenog mesa na dva puta nedeljno Umesto toga jedite meso peradi, ali bez kožice. Suvomesnate proizvode možete sebi dozvoliti samo ako ne pojedete više od jedne kriške dnevno. Sa šunke, pršuta i mesa obavezno odstranite svu vidljivu masnoću.
Peciva i kolači
U njima možete da uživate samo povremeno, jer sadrže mnogo masti, soli i šećera. Bolje je da ih zamenite integralnim keksom od zobi ili raži, integralnim štapićima ili kolačima na bazi pirinča.
Riba
Neke vrste ribe (skuša ili losos) najhranljivije su u svežem stanju sa dodatkom soja sosa, limunovog soka i začinskog bilja. Ukoliko ne volite sirovo riblje meso najbolje je da je jedete kuvanu ili ispečenu na roštilju. Ljuskare izbegavajte što više možete.
Uz pomoć naše tabele izračunajte koliko vam je potrebno kalorija, podelite sa 9 i dobićete maksimalnu vrednost masnoće koju dnevno smete da unesete:
Muškarci 10 do 17 godina: 17.5 x težina u kg + 651
18 do 29 godina: 15,3 x težina u kg + 679
30 do 59 godina: 11.6 x težina u kg + 879
više od 60 godina: 11,1 x težina u kg + 687
Žene
10 do 17 godina: 12,2 x težina u kg + 746
18 do 29 godina: 14,7 x težina u kg + 496
30 do 59 godina: 8,7 x težina u kg + 829
više od 60 godina: 8,7 x težina u kg + 713