Menoragija (obilna menstruacija) uzroci, simptomi i lečenje

Šta je menoragija ili hipermenoreja?

Menoragija je medicinski termin za menstrualni ciklus sa abnormalno jakim ili produženim krvarenjem. Iako je obilno menstrualno krvarenje uobičajena tegoba kod žene pre menopauze, većina žena ne doživljava gubitak krvi dovoljno jak da se on može definisati kao menoragija.

U slučaju menoragije, svaka menstruacija izaziva dovoljni gubitak krvi i grčeve da ne možete da održite svoje uobičajene aktivnosti. Ako imate menstrualno krvarenje tako jako i obilno da se plašite menstruacije, razgovarajte sa svojim lekarom. Postoji mnogo efikasnih tretmana za menoragiju.

Uzrok

U nekim slučajevima, uzrok teškog menstrualnog krvarenja je nepoznat, ali jedan broj uslova može izazvati menoragiju. Najčešći uzroci menoragije su:

Hormonska neravnoteža. Kod normalnog menstrualnog ciklusa, ravnoteža između hormona estrogena i progesterona reguliše nagomilavanje sluznice materice (endometrijuma), koja se proliva za vreme menstruacije. Ako dođe do hormonske neravnoteže, endometrijum se razvija u višku i na kraju se odbacuje putem teškog menstrualnog krvarenja.

menoragija

Disfunkcija jajnika. Ako vaši jajnici ne oslobađaju jajnu ćeliju (ovulacija) u toku menstrualnog ciklusa, vaše telo ne proizvodi hormon progesteron, kao što bi tokom normalnog menstrualnog ciklusa. Ovo dovodi do hormonskog disbalansa i može rezultirati menoragijom.

Fibroidi materice. Ovi nekancerozni (benigni) tumori materice se pojavljuju tokom godina. Fibroidi materice mogu izazvati teže od normalnog ili produženog menstrualnog krvarenja.

Polipi. Male, benigne izrasline na sluzokoži materice mogu izazvati jako ili produženo menstrualno krvarenje. Polipi materice se najčešće javljaju kod žena u reproduktivnom dobu, kao rezultat visokih nivoa hormona.

Adenomioza. Ovo stanje se javlja kada se žlezde iz endometrijuma ugrađuju u mišiće materice, što često izaziva jako krvarenje i bolne menstruacije. Adenomioza se najverovatnije razvije ako ste sredovečna žena koja je imala decu.

Intrauterin uređaj. Menoragija je dobro poznata nuspojava korišćenja nehormonskih intrauterinih uređaja za kontrolu rađanja. Kada je ovo uzrok preteranog menstrualnog krvarenja, možda ćete morati da ga uklonite.

Komplikacija trudnoće. Jedna teška zakasnela menstruacija može biti posledica pobačaja. Ako se krvarenje javlja u uobičajeno vreme menstruacije, međutim, malo je verovatno da pobačaj bude uzrok. Ektopična trudnoća (vanmaterična) – implantacija oplođene jajne ćelije u jajovodu umesto u materici – takođe može da izazove menoragiju.

Rak. Retko, kancer materice, kancer jajnika i rak grlića materice mogu izazvati prekomerno menstrualno krvarenje.

Nasleđeni poremećaj krvarenja. Neki poremećaji koagulacije krvi mogu uzrokovati abnormalno menstrualno krvarenje.

Lekovi. Neki lekovi, uključujući anti-upalne lekove i antikoagulanse, mogu da doprinesu jakom ili produženom menstrualnom krvarenju.

Druga medicinska stanja. Izvestan broj drugih medicinskih stanja, uključujući zapaljenje male karlice, tireoidne probleme, endometriozu i bolesti jetre ili bubrega – mogu biti udružena sa menoragijom.

Menoragija simptomi

Znaci i simptomi menoragije mogu uključivati:

  • natapanje preko jednog ili više higijenskih uložaka ili tampona svaki sat, po nekoliko uzastopnih sati
  • potreba da koristite dvostruku sanitarnu zaštitu da kontrolišete menstrualno krvarenje
  • potreba da se probudite da promenite uložak tokom noći
  • krvarenje traje duže od nedelju dana
  • prisustvo krvnih ugrušaka sa menstruacijom, više od jednog dana
  • ograničavanje svakodnevnih aktivnosti zbog teške menstruacije
  • simptomi anemije, kao što su umor, malakasalost ili nedostatak daha.

Kada kod lekara?

Tražite medicinsku pomoć ako imate:

  • vaginalno krvarenje tako jako da natopi najmanje jedan uložak ili tampon sat vremena, duže od nekoliko sati
  • krvarenje između menstruacija ili nepravilno vaginalno krvarenje
  • bilo kakvo vaginalno krvarenje posle menopauze.

Obilno menstrualno krvarenje sa ugrušcima

Prisustvo krvnih ugrušaka sa menstruacijom, više od jednog dana – jedan je od pratećih simptoma menoragije. Obilno menstrualno krvarenje sa ugrušcima je veoma neprijatna pojava sama po sebi, a obično se javlja ako posledica hormonske neravnoteže. Kod normalnog menstrualnog ciklusa, ravnoteža između hormona estrogena i progesterona reguliše nagomilavanje sluznice materice (endometrijuma), koja se proliva za vreme menstruacije. Ako dođe do hormonske neravnoteže, endometrijum se razvija u višku i na kraju se odbacuje putem teškog menstrualnog krvarenja. Ovi krvni ugrušci zapravo predstavljaju delove sluznice materice.

Lečenje menoragije

Ako se dijagnostikuje menoragija, doktori će razmotriti neke osnovne faktore pre nego što odluče o planu lečenja koji pruža najbolje rešenje sa minimalnim sporednim efektima. Faktori koje treba razmotriti uključuju:

  • starost
  • zdravlje
  • medicinsku istoriju
  • ozbiljnost krvarenja
  • temeljni razlozi krvarenja
  • vaš prioritet

Postoji veliki broj opcija lečenja menoragije. Neki su jednostavni, a drugi komplikovaniji. Lekari će obično pokušavati prvo najjednostavnije metode lečenja.

Menoragija lečenje:

  • dodaci gvožđa (ako vaše stanje prati anemija)
  • anti-inflamatorni lek, kao što su ibuprofen ili naproksen da bi se smanjio gubitak krvi i upravljalo bolom
  • oralna kontracepcija, da se reguliše menstrualni ciklus
  • hormonski tretman kao što je oralni progesteron, koji može da pomogne u ispravljanju hormonske neravnoteže i smanjenju gubitka krvi

U retkim slučajevima teške menoragije, neke hirurške procedure mogu da se urade da se smanji ili zaustavi protok menstrualne krvi u potpunosti. Tretmani kao što su resekcija endometrijuma (hirurško uklanjanje sluznice materice) ili ablacija (uništavanje obloge materice) smanjuju krvarenje i bol u vezi sa menoragijom, ali takođe mogu smanjiti sposobnost da zatrudnite.

Posledice

Menoragija je stanje koje se nikako ne sme zanemariti i shvatiti kao ‘’normalno’’ menstrualno krvarenje, jer je daleko od toga. Dovoljno što vas svaki mesec čeka prava patnja i nemogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti, uz to, menoragija može imati i neke zdravstvene posledice. Preterano ili produženo menstrualno krvarenje može dovesti do drugih medicinskih stanja.

Posledice menoragije uključuju:

  • anemiju usled deficita gvožđa ?što ćemo objasniti i narednom odeljku)
  • ozbiljnog bola (zajedno sa teškim menstrualnim krvarenjem, možda imate bolne menstrualne grčeve (dismenoreja). Ponekad su grčevi u vezi sa menoragijom dovoljno teški da zahtevaju lekove ili hirurški postupak).

Menoragija i anemija

Menoragija i anemija, usled deficita gvožđa, često se pojavljuju zajedno. U ovoj uobičajenoj vrsti anemije, vaša krv je niska u hemoglobinu, supstanci koja omogućava crvenim krvnim zrncima da prenose kiseonik do tkiva. Nizak nivo hemoglobina može biti posledica nedovoljnog gvožđa.

Menoragija može smanjiti nivo gvožđa dovoljno da se poveća rizik od anemije usled nedostatka gvožđa. Znaci i simptomi su bleda koža, slabost i umor. Iako ishrana igra ulogu u anemiji usled nedostatka gvožđa, problem je komplikovan usled teških menstrualnih ciklusa.

Većina slučajeva anemije su blagi, ali čak i blaga anemija može izazvati slabost i umor. Umerena do teška anemija takođe može da izazove kratak dah, lupanje srca, nesvesticu i glavobolje.