Migrena – uzrok, lečenje, lekovite biljke, ishrana

Migrena ili glavobolja je poznata od davnina.Javlja se kao nesnosan, iscrpljujući bol, koji se obično locira u jednoj polovini glave, i češće pogađa žene nego muškarce.

Napad migrene ima karakterističan razvoj. U prvoj fazi javlja se osećaj ‘aure’ to je mentalno, vizuelno, čak i auditivno stanje, po kojem osoba koja boluje od migrene prepoznaje da će uslediti napad i pre nego što oseti bol. Istovremeno je takvo stanje najpogodnije za početak lečenja, jer što se ranije krene, to će dejstvo biti bolje. Ukoliko se ne preduzimaju mere, sledi bolan napad, i u tom trenutku je veoma komplikovano postići olakšanje.

Bol obično nastaje progresivno, u vidu probadanja koja se lokalizuju na desnoj ili levoj polovini glave (uglavnom se uvek javljaju u istoj zoni). Ovaj bol je obično praćen i drugim simptomima kao što su mučnina, povraćanje ili nepodnošenje zvuka i svetlosti. Trajanje migrene je veoma različito, ali obično oscilira između dva i dvadeset sati. Dešava se da se napadi smire tokom nekoliko nedelja ili da se nakon jednog napada ubrzo javi i sledeći.

Iako migrena sa sobom ne nosi opasnost sa medicinske tačke gledišta, ona zaista brine osobu koja od nje pati i navodi je na primenu brojnih tretmana kako bi je ublažila ili uklonila.
Osobe sa povratnim migrenama bi trebalo da se obrate neurologu i podvrgnu ispitivanju kako bi se otklonila sumnja na druge procese koji su većeg obima, poput Menijereve bolesti, hemangioma ili tumora na mozgu.

UZROCI MIGRENE

Glavobolja je vrsta simptoma čiji uzrok može biti raznolik, zbog čega je neophodno da razlikujemo sporadičnu glavobolju, izazvanu umorom, sunčanicom, ili drugim nepoznatim razlozima, od migrene, koju treba lečiti.
Kao opšte pravilo, moraćemo da uzmemo u obzir da glavi prija ono što ne prija intestinalnoj zoni, s obzirom na to da su glavi potrebni mir i svežina (dok digestivni trakt zahteva toplotu i kretanje). Ukoliko se pojavi unutrašnji bol u glavi nakon nesreće ili ozbiljne kontuzije u predelu lobanje, odmah se treba obratiti lekaru. Isto tako se preporučuje merenje pritiska kako bi se otklonila sumnja na hipertenziju kao uzročnika glavobolje.

MIGRENA I SEKS

U studiji koja je obavljena na 46 žena koje su patile od glavobolje koje nisu prouzrokovane menstruacijom, dokazano je da je više od četvrtine migrena prestajalo ili nestajalo nakon obavljenog seksualnog odnosa, dok se samo kod sedam posto slučajeva pogoršala. Iako se zapravo ne zna tačan mehanizam zbog kojeg dolazi do migrene, pretpostavlja se da ima veze sa određenim hormonima. Činjenica da seksualna aktivnost ublažava glavobolju ukazuje da je migrena više neuronskog nego hormonskog porekla. Živčani centar koji je odgovoran za migrenu mogao bi da se smatra inhibiranim zbog aktivnosti cerebralnih centara koji su povezani sa orgazmom koji su smešteni u limbičkoj zoni mozga. Glavobolju u stvari ublažava orgazam, a ne seksualna aktivnost sama po sebi. Snošaji koji se ne završavaju orgazmom ne ublažavaju glavobolju, nego je čak pogoršavaju; a stepen postignutog ublažavanja ima veze sa intenzitetom orgazma. Osim toga, smanjenje bola je veće ukoliko se vodi ljubav kada migrena tek nastupa, naročito tokom prvog sata njenog početka. Da bi se zadovoljila ravnopravnost polova, istraživanje je obavljeno i na muškarcima koji pate od migrene i došlo se do istih zaključaka.

Međutim, seks nije rešenje za sve migrene, jer, kao što je rečeno, nije svim osobama bilo bolje nakon orgazma (kod skoro šezdeset posto ispitanih osoba nije došlo niti do poboljšanja, niti do pogoršanja nakon seksualne aktivnosti). Glavobolja koja lakše prolazi pomoću seksualnog čina. naziva se glavobolja zbog napetosti, verovatno prouzrokovana grčenjem moždanih krvnih sudova, koji se nakon orgazma opuštaju (poput čitavog tela), omogućavajući da krv u mozgu nesmetano cirkuliše.

LEČENJE MIGRENE

Prilikom lečenja migrene, treba imati u vidu sledeće:

Varenje
Mnoge osobe koje imaju problema sa žučnom kesom mogu da pate od migrene. Međutim, migrena nije sinonim za bolest žučne kese. Ponekad se jednostavno radi o teškoćama da se razlože masnoće, pržena jela, mleko ili mlečni proizvodi; neke osobe imaju problema sa migrenom kada unose ove namirnice.

Stanje hormona
Mali ili veliki hormonski poremećaji izazivaju migrenu. Neke su žene posebno sklone migreni kada imaju menstruaciju ili u trenutku ovulacije.

Nervi
Stres u velikoj meri podstiče proces migrene. Ponekad se ne zna tačno da li je bol stvarno nepodnošljiv ili je neraspoloženje to koje čini bol nesnosnim.

Zatvor
Zatvor je jedan od velikih uzročnika migrene kojem se ne pridaje dovoljno važnosti. U slučaju da imamo migrenu i zatvor, biče neophodno izvršiti promene u načinu ishrane i primeniti metod čišćenja (klistir).

LEKOVITE BILJKE ZA UBLAŽAVANJE MIGRENE

Mnoge biljke sadrže alkaloide koji mogu da kontrolišu bol na različite načine. Biljke koje su korisne u lečenju migrene mogu da imaju toksično dejstvo u prekomernim ili suviše čestim dozama.

Velebilje (Atropa belladona)
Sadrži atropin, alkaloid koji je u velikim dozama toksičan. Njegova primena je moguća samo prema uputstvu lekara.

Blaženi čkalj (Cnicus benedictus)
Ova biljka nema nikakav toksičan efekat i može da se primenjuje kod kuće u slučaju migrene. Njeno posebno delovanje sastoji se u tome što štiti jetru, zbog čega je veoma delotvorna za osobe koje pate od glavobolje i hepatitisa ili alkoholizma.

Gorka metvica (Nepeta cataria)
Odlično opušta nerve, naročito u slučajevima migrene.

Lavanda (Lavandula sp.)
Lavanda je odlično sredstvo za davanje ukusa čajevima i ima blago umirujuće dejstvo; njena esencijalna ulja raspršena u prostoriji mogu da deluju preventivno kod napada migrene ukoliko ne preteramo u doziranju (pošto esencijalna ulja u velikim koncentracijama takođe mogu izazvati napad).

Kamilica
Kamilica je univerzalna biljka koja ima blago dejstvo. U slučaju migrene, koristi se zbog prijatnog ukusa i blago umirujućeg dejstva.

Kokotac (Melilotus officinalis)
Delovanje kokoca je nešto kompleksnije zato što s jedne strane njegovi saponini protiču kroz krv i poboljšavaju cirkulaciju, ublažavajući kongestivne migrene, a s druge strane, odlično je sredstvo za umirenje nerava.

Čaj protiv migrene

Sastojci
30 g kamilice (Anthemis nobilis) 25 g gorke metvice (Nepeta cataria) 20 g šišarki hmelja (Humulus lupulus) 20 g nane (Mentha piperita)

Priprema i način primene
Pripremi se od dve kašičice mešavine na jednu šolju. Moguće je zasladiti medom, po želji.

SAVETI ZA ISHRANU KOD MIGRENE

Česti napadi migrene mogu biti izazvani unosom namirnica koje naš organizam ne podnosi. Ne mora da znači da je ova netolerancija hronična, nego da je izazvana poremećajem zbog lošeg varenja ili osetljivosti na određene supstance. U slučaju da lekar smatra obaveznim, mogu se primeniti sledeće mere:

-Smanjiti ukupan unos šećera.
-Neki prehrambeni proizvodi mogu da izazovu alergije, a samim tim i migrenu.
-Preporučuje se smanjena upotreba pšenice, piletine, mleka, jaja, kafe, gaziranih napitaka, čokolade, alkohola, sireva, svih prženih namirnica (ne koristiti više puta ulje za prženje) i svinjske prerađevine.
-Pored navedenih namirnica, treba imati u vidu ličnu netoleranciju. Mnoge osobe ne podnose najbolje određene namirnice jer su izuzetno osetljive na njih. Ukoliko im se dogodi da izvesno vreme imaju migrene češće od uobičajenog, treba da obrate pažnju na hranu koju obično konzumiraju.
-Dobro je svakoga jutra piti sok od pola limuna sa malo vode i meda (ukoliko ne postoje kontraindikacije), jer pomaže regulisanje pH krvi, dok u nekim slučajevima ublažava napade migrene.

Prehrambeni aditivi mogu izazvati netrpeljivost i migrenu. Najpoznatiji je glutamat, koji je prisutan u mnogim namirnicama (naročito slanim) za poboljšanje ukusa. Da bi se izbegli problemi, dobro je izbaciti sve namirnice koje sadrže ovu ili neke druge supstance koje daju bolji ukus. Uvek je bolje jesti prirodne namirnice. Često navedene mere nisu dovoljne, te su od koristi i neke dodatne namirnice. Magnezijum i ulje od boražine daju najbolje rezultate.

Magnezijum deluje opuštajuće na nervni i vaskularni sistem, što može biti veoma korisno za popuštanje spazma arterija u glavi. Preporučuje se primena između tri i šest pilula dnevno.

Vežbe za uklanjanje migrene

Dobro je raditi jače i redovne fizičke vežbe, mada se ne preporučuju u vreme napada migrene.
Treba disati duboko i sporo, opušteno. Ukoliko se pati od čestih migrena, ove vežbe se mogu upražnjavati nekoliko puta dnevno, najbolje u pognutom ili opruženom položaju. Dovoljno je vežbati pet minuta.

Hiperventilacija može izazvati pojavu migrene. Ova hiperventilacija može da se ublaži disanjem od pet minuta u papirnu kesu, a može se ponoviti nekoliko puta dnevno na svakih petnaest minuta.

Energična masaža obe slepoočnice vrhovima prstiju, od dva do tri minuta. Obično je delotvornija ukoliko se jabučice na prstima rashlade tako što se nakratko dodirne led.
Dobar rezultat daju takode blage masaže arterija na vratu koje treba da traju svega nekoliko sekundi. Za to je neophodno prvo lokalizovati arterije, tražeći puls na obe strane vrata. Masaža može da se ponavlja svakih pet minuta. Ne treba vršiti energičnu masažu preko vratnih arterija jer je to kontraproduktivno.

Oko glave se može omotati elastični zavoj. Ukoliko se to učini pred sam početak glavobolje, vrlo je verovatno da neće nastupiti napad migrene.