Kalijum – mineral koji KONTROLIŠE MIŠIĆE
Jedna od najvažnijih uloga minerala kalijuma jeste “nadgledanje” rada svih mišića u telu, ali i stvaranje i skladištenje glikogena, bez kojeg mišićno tkivo ne može da funkcioniše.
Zbog čega je važan kalijum
Kalijum je mineral rastvorljiv u vodi, a njegov prosečan sadržaj u organizmu iznosi 140 g. Ova važna supstanca reguliše osmotski pritisak, kiselo-baznu ravnotežu, metabolizam vode i soli unutar ćelija, normalizuje rad srca i učestvuje u predaji nervnih impulsa mišića, pojačava izlučivanje natrijuma i vode iz organizma, te aktivira neke enzime.
Osim toga, igra važnu ulogu u biosintezi proteina, kao i prilikom pretvaranja šećera iz krvi u glikogen. Aktivira veliki broj enzima, posebno onih koji učestvuju u stvaranju energije, stimuliše pokrete intestinalnog trakta, a jedna od najvažnijih uloga kalijuma u organizmu jeste kontrola funkcionisanja nervnog i mišićnog tkiva. Kao jedan od najvećih mišića u telu, srce se oslanja na kontinuirano snabdevanje kalijumom i drugim elektrolitima kako bi održalo pravilan ritam. Takođe, ovaj mineral kontroliše stvaranje i skladištenje glikogena, koji je glavna “hrana” mišića. Pluća ne bi bila u mogućnosti da eliminišu ugljen-dioksid, a ni bubrezi ne bi pravilno funkcionisali bez kalijuma. Ovaj mineral odgovoran je i za kontrolu vode u organizmu, te su simptomi njegovog nedostatka upravo osećaj žeđi i nemogućnost mokrenja.
Kalijum se lako resorbuje, i to proporcionalno količini koja stigne u tanko crevo. Nakon što ga organizam upije, cirkuliše u plazmi, a resorpcija je pasivna i ne zahteva posebne mehanizme. Kalijum stiže u sve delove organizma putem međućelijske tečnosti i ima značajan uticaj na funkciju nekih organa, naročito reguliše se preko bubrega. Kod zdravih osoba postoji obavezan dnevni gubitak kalijuma koji iznosi oko 16 mg. Ovaj mineral iz organizma se izlučuje mokraćom i znojenjem.
Namirnice najbolji izvori kalijuma
Glavni izvori minerala kalijuma jesu sušena kajsija, krompir, meso, riba, paradajz, cvekla, zeleni luk, brokoli, grožđe, trešnja, šljiva, kruška, tikva, soja, školjke, pasulj, pšenično brašno, lešnik, cerealije, mleko, kafa, čaj, semenasta hrana, pistaći, avokado, kikiriki, šunka, dinja, banana, pomorandža, grašak, spanać, ječam, govedina, čokolada. Konzumiranje voća i povrća najbolji je način da se obezbedi dovoljna količina kalijuma.
Preporučene dnevne količine kalijuma
Preporučuje se unos od minimalno 2.000 miligrama kalijuma dnevno. Odrasle osobe, međutim, najčešće unose od 800 do 1.500 miligrama na dan.
Nedostatak kalijuma
Smanjen nivo kalijuma u organizmu može izazvati povraćanje i dijareju. Zadržavanje vode, gubitak apetita, umor, nesanica, mučnina, nepravilan rad srca, loša cirkulacija, dijabetes, glavobolja, visok krvni pritisak, bolovi u stomaku, poremećena funkcija nerava i mišića, žeđ koja se ne može ugasiti, te opšti osećaj slabosti – simptomi su koji se najčešće povezuju sa nedostatkom ovog minerala. Do smanjenja nivoa kalijuma u telu može doći usled velike količne unetog natrijuma, obilnog znojenja, čestog povraćanja, dijareje (naročito hronične, koja ograničava resorpciju minerala), zapaljenskih nrocesa.
Osobe koje su u fazi dehidratacije, pate od grčeva, imaju čir i bolesti bubrega, ne bi smele da unose suplemente kalijuma be prethodne konsultacije sa lekarom.
Prekomeran unos kalijuma
Unos kalijuma u količinama većim od 18 grama dnevno uzrokuje mišićnu slabost, srčane aritmije, nizak krvni pritisak, mentalnu konfuziju a ponekad čak i infarkt miokarda.
Višak nastaje usled hipofunkcije kore nadbubrega, narušene sekretorne funkcije bubrega, te šoka nakon teže povrede.
Lekovito dejstvo kalijuma
Kalijum se češće nego ijedan drugi mineral propisuje kao lekovito sredstvo. Koristi se ukoliko ustanovi njegov manjak u orgaizmu, najčešće uzrokovan terapijom diureticima. Osim toga, korist i kao dodatak terapiji srčane ; aritmije, pri lečenju visokog krvi pritiska, raznih srčanih obolje (infarkt miokarda), kao preventiva stvaranja kamena u bubregu.Daje se i protiv zamora i promena raspoloženja , delotvoran je u lečenju alergija, glavobolje, dijareje. Ukoliko se svakodnevno unosi optimalna količina kalijuma, sprečava se slabljenje kostiju i razvoj osteoporoze.