Godine i zdravlje, a najviše ishrana, uglavnom određuju koliko kog minerala ima u organizmu. Jedan od oligoelemenata čija količina najviše zavisi od ishrane, o čijem nedostatku se mnogo govori jer može da izazove mnogobrojne tegobe je – selen.
Osim onih koji se nekvalitetno hrane, ovaj mineral, nedostaje i obolelima od gastrointestinalnih bolesti (naročito Kronove) kojima su odstranjeni delovi probavnog trakta, kao i u slučaju kad je zbog nedostatka joda smanjen rad štitaste žlezde.
Selen je neesencijalan mineral koga u organizmu ima vrlo malo, ali je važan i moćan antioksidant. Nalazi se u važnom enzimu glutation peroksidazi, koja ima antioksidativno dejstvo. Važan je i za funkciju drugih enzima koji učetsvuju u metabolizmu masti i proteina. Osim toga i enzim koji pretvara hormon štitaste žlezde tiroksin-T4 u trijodotironin (T3) je selenoprotein.
Organizmu je dovoljno da se iz hrane „povuče” oko 40 mikrograma ovog oligoelementa dnevno.Po preporukama američkih lekara i istraživača iz 2000. godine, odrasli i mladi od 14 do 18 godina trebalo bi da uzimaju 55 mikrograma dnevno, deca 20-30, trudnice 60, a dojilje 70 mikrograma selena. Zanimljivo je i da se, ukoliko je hrana bogata zasićenim masnim kiselinama koje se nalaze namirnicama životinjskog porekla, što je slučaj u Srbiji, preporučuj da se uzimanje selena malo poveća baš zato što selen ima antioksida tivno dejstvo. Međutim, trebalo bi da se ima u vidu da je „tanka linija” iz među nedostatka i viška, to jest toksičnosti selena u organizmu.
Nedostatak ovog minerala nije učestao i potrebne su godine da nastane, ali doprinosi razvoju tumora. Nađeno je da oboleli od karcinoma – imaju nedostatak selena u serumu krvi, da pacijenti sa cirozom jetre imaju manjak ovog elementa u krv noj plazmi kao i da selena nemaju dovoljno oboleli od distrofije ili drugih mišićnih poremećaja, jer se on najviše koncentriše u mišićima. Nedostatku selena najpodložniji su oni koji su izloženi takozvanom oksidantnom stresu to jest pušači i žitelji ekološki zagađenih sredina.
Sa godinama, potrebe za selenom rastu, jer sve bolesti koje se u starijim godinama javljaju, potenciraju nedo statak ovog oligoelementa.
NAMIRNICE BOGATE SELENOM
– 1/4 šolje (50 g) brazilskog oraha = 380 mikrograma
selena
– 100 g kuvanog lososa = 70 mikrograma
– 50 g semenki suncokreta = 25 mikrograma
– jaje = 12 mikrograma
NI VIŠE NI MANJE
Najbolje je da se selen uzima hranom, a ukoliko se to radi dodatno, moraju striktno da se poštuju propisane dnevne doze. Preterana količina selena u organizmu može da bude otrovna, mada se to retko dešava – ako se duže vreme uzima više od 0,9 miligrama selena dnevno. Simptomi nedostatka selena su:
– promene boje noktiju
– mišićna slabost
– slabost srčanog mišića
Višak selena u krvi izaziva selenozu koju prate:
– „nemir” organa za varenje
– gubitak kose
– bele pege na noktima
– neprijatan zadah (na beli luk)
– mučnina
– blagi neurološki nemir