Mučnina i povraćanje u trudnoći uzroci
Ako ste trudni i imate mučninu i povraćanje, niste sami. Preko polovine svih trudnica pate od ovog uobičajenog stanja tokom trudnoće.
Simptomi mogu biti vrlo neprijatni i mogu ometati vašu svakodnevnu rutinu. Dobra vest je da mučnina i povraćanje u trudnoći obično nisu štetni za vas ili vaše nerođeno dete.
I, postoji mnogo načina za ublažavanje mučnine i povraćanja. Vaš lekar vam može pomoći da pronađete pravo rešenje za udobnu i zdravu trudnoću.
Mučnina i povraćanje su neki od prvih simptoma trudnoće, iako nesigurni. Svakako, uzrok povraćanja u trudnoći treba tražiti u promenama u nivoima hormona tokom trudnoće. Mučnina je zapravo dobar znak da je nivo hormona trudnoće visok i da će vaša trudnoća verovatno da se nastavi. Tačan uzrok jutarnje mučnine nije poznat, ali smatra se da je povezana sa hormonima trudnoće, humanim horionskim gonadotropinom (hCG) i estrogenom. Dobar nivo hCG-a će obezbediti da se trudnoća nastavlja i razvija dok se ne razvije placenta. Nivoi hCG-a teže da se smanje negde oko 16. do 20. nedelje trudnoće, što je i vreme kada mučnina ima tendenciju da se završi.
Druga teorija je da je vaš povećan osećaj mirisa i mučnine zaštitna mera tokom trudnoće. Ovo čini manje verovatnim da jedete nešto štetno ili da se izlažete toksinima. Drugi faktor može biti da hormon trudnoće, progesteron, opušta mišiće digestivnog trakta, tako da je potrebno više vremena za kretanje hrane kroz vaš sistem. Ovo takođe može da učini da osećate mučninu često. Bez obzira na uzrok, može biti šok za vas ako ste preplavljeni jutarnjom mučninom i povraćanjem. Nejasno je zašto neke žene doživljavaju ovo, a druge ne, ali ima mnogo faktora koji utiču na to. Faktori rizika za jutarnje mučnine uključuju:
- očekujete svoju prvu bebu
- očekujete devojčicu
- očekujete blizance ili trojke, jer će nivoi hormona trudnoće biti veći
- vaša sestra ili majka su imale mučnine tokom trudnoće
- patili ste od mučnina u prošloj trudnoći
- imate istoriju mučnina kada ste koristili hormonalnu kontracepciju baziranu na estrogenu
- skloni ste bolesti putovanja ili migrenama
- imate problem sa težinom na početku trudnoće
- mladi ste.
Molarna trudnoća je još jedan faktor rizika za teške mučnine i povraćanja, iako je ovaj uslov redak. Ako ste umorni ili gladni, vaše mučnine mogu postati gore. Stres može učiniti vašu jutarnju mučninu gorom. Međutim, teška jutarnja mučnina sama po sebi izaziva mnogo stresa takođe.
Kad počinje povraćanje u trudnoći
Kad počinje povraćanje u trudnoći? Jutarnje mučnine i povraćanje obično počinju u ranoj trudnoći i dostižu vrh do oko devet nedelja trudnoće. To se obično poboljšava krajem prvog tromesečja, a potpuno prolazi kod mnogih žena od 16. do 20. nedelje trudnoće. Međutim, može se desiti da povraćanje i mučnine ne prođu u potpunosti. Otprilike jedna u 10 žena i dalje ima mučninu i povraćanje posle 16-20 nedelja trudnoće. Ukoliko imate bolove, temperaturu ili glavobolju, mučninu i povraćanje prvi put posle 12 nedelja trudnoće, obratite se svom lekaru. Ovi simptomi mogu značiti da imate nešto drugo osim normalne jutarnje mučnine.
Kako sprečiti često povraćanje u trudnoći
Kako sprečiti često povraćanje u trudnoći? Ovo nije nimalo lako, ali postoje neki koraci koje možete preduzeti u cilju da smirite povraćanje.
Kako olakšati povraćanje u trudnoći – saveti:
Gledajte šta jedete i kada jedete:
- Ujutru, pojedite nekoliko krekera i odmorite se 15 minuta pre ustajanja.
- Ustanite polako i ne ležite odmah posle jela.
- Jesti male obroke ili užinu često tako da stomak ne ostane prazan (na primer, na svaka dva sata). Pokušajte da ne preskačete obroke.
- Jedite ono što vam se sviđa i kad ste gladni, ali možda ćete želeti da izbegnete kuvanje ili jedenje začinjene, masne ili pržene hrane zbog mirisa.
- Ako vam smetaju mirisi pri kuvanju, otvorite prozore i uključite aspirator. Ako je moguće, zamolite nekog drugog da kuva. Jesti hladnu hranu umesto vruće, jer ne mora da miriše tako jako.
- Pomirišite limun ili đumbir, to ponekad može da pomogne sa stomakom.
- Jedenje slanog čipsa može da pomogne da smirite stomak dovoljno da jedete pravi obrok.
Saveti kako da unosite dovoljno tečnosti:
- Ispijajte male količine tečnosti često u toku dana.
- Izbegavajte da pijete tečnosti tokom, neposredno pre ili neposredno posle obroka.
Hrana koja može da pomogne da se oslobodite mučnine i povraćanja:
- Čips, perece
- Krastavac, limunada
- Integralni pirinač, čorba od pečuraka, puter od kikirikija
- Celer štapići, kriške jabuke, orašasti plodovi
- Pire krompir, želatin, supa
- Hleb, rezanci
- Torta, slatke žitarice
- Lubenica
- Sok, soda, gazirana voda, pivo od đumbira
- Krekeri
Imajte dovoljno odmora
Odmarajte se dovoljno, i pokušajte da spavate u toku dana; mučnina ima tendenciju da se pogoršava kada ste umorni. Mnoge žene smatraju da je potrebno više sna u prva tri meseca trudnoće.
Dodatni saveti kako smiriti povraćanje i mučninu u trudnoći:
- treba da dobijete dovoljno svežeg vazduha i izbegavajte topla mesta, jer vrućina pogoršava mučninu.
- probajte akupresuru i akupunkturu može da pomogne neke žene
- đumbir je alternativni lek za umirivanje želuca. Doze do 250 mg četiri puta dnevno su sigurne
- ako multivitamini pogoršavaju vašu mučninu, pokušajte da uzimate svoje prenatalne vitamine sa hranom ili pre spavanja. Postoje i tablete koje su manje ili imaju niži sadržaj gvožđa. Ako ne možete uzimati multivitamine, uzeti samo pilulu folne kiseline (0,4 do 1,0 mg) dok se ne osećate bolje.
Kad prestaje povraćanje u trudnoći
Kad prestaje povraćanje u trudnoći? Simptomi su najgori oko 9. nedelje trudnoće, a obično će se poboljšati oko 16. do 18. nedelje trudnoće. Međutim, simptomi se mogu nastaviti i u trećem tromesečju trudnoće, kod 15 do 20% žena i do porođaja kod 5% žena.