Ječmena kaša za dobro zdravlje, priprema za doručak, kao prilog, kalorije…

Ječmena kaša i zdravlje

Ječam je jedna od glavnih žitarica koje se nalaze u hlebu, piću i različitim kuhinjama svake kulture. To je bila jedna od prvih kultivisanih žitarica u istoriji i do danas je ostala jedna od najčešće konzumiranih u celom svetu.

Namirnice od žitarica, kao što je ječam, su brzo postale popularne u poslednjih nekoliko godina, zbog različitih zdravstvenih prednosti koje pružaju.

Integralne žitarice su važni izvori prehrambenih vlakana, vitamina i minerala koji se ne nalaze u rafiniranim ili “obogaćenim” žitaricama. Žitarice koje su prošle proces prerade imaju uklonjene neke komponente (konkretno, mekinje i klice), što takođe otklanja većinu vlakana i hranljivih sastojaka koji se prirodno nalaze u većini žitarica.

jecmena kasa

Kako su ječmena kaša i zdravlje povezani?

Ječmena kaša smanjuje rizik od nekoliko hroničnih oboljenja, kao što su gojaznost, dijabetes, bolesti srca i rak.

Vlakna u ječmu pomažu u poboljšanju varenja i smanjuju rizik od raka debelog creva. Ječam takođe snižava nivo holesterola i štiti od kardiovaskularnih bolesti. Kao i svi proizvodi od celog zrna, ječam može pomoći da se snizi krvni pritisak i smanjuju rizik od dijabetesa tipa 2 kada se konzumira redovno. Ječam je efikasniji u regulisanju insulina i glukoze od celog zrna ovsa. Kada se konzumira kao deo ishrane koja sadrži i druge žitarice, ječmena kaša može smanjiti rizik od gojaznosti, ateroskleroze, ishemijskog moždanog udara i ukupnog mortaliteta.

Uz to, ječmena kaša promoviše zdrav ten i kosu i povećava ukupnu energiju vašeg organizma.

Kalorije, nutritivna vrednost

Ječmena kaša je možda nešto bogatija kalorijama, ali zato ima zavidnu nutritivnu vrednost. Ono što je naročito važno, to je da ne sadrži loše masnoće. U 100 grama ječmene kaše ima i do 360 kalorija, od čega 83.6 g odlazi na ugljene hidrate. Proteina ima 7.9 grama, kao i 1.7 g masti.

Jedna šolja ječma ili kuvanog žita ima 16% preporučenog dnevnog unosa niacina, ili 3.2 miligrama. Takođe sadrži 6% preporučenog unosa folne kiseline, ili 25.1 mikrograma. Ostali vitamini u ječmu uključuju holin, pantotensku kiselinu, tiamin, riboflavin i vitamine A, K, B6 i B12. Ječam sadrži minerale kalcijum, mangan, magnezijum, fosfor, selen, kalijum, cink, bakar i gvožđe.

Ječmena kaša priprema

Ječmena kaša je u principu jednostavna i laka za pripremu, ali se dugo kuva (oko 45 minuta). Obzirom da može dugo stajati u frižideru, možda ne bi bilo loše da napravite veću količinu, pa da je konzumirate kroz nekoliko dana.

Ječmena kaša – recept:

Noć pre pripreme kaše, ostavite ječam da se natapa u vodi. Ovo čak i nije neophodno, možete ga i direktno kuvati, ali je bolje da se natopi preko noći, jer će na kraju biti “kašastiji”.

Pripremite lonac sa vodom i stavite ječam u vodu (bez obzira jeste li ga natapali noć pre ili ne) i kuvati dok ne uvri. Promer ječam : voda neka bude 1:3.

Kada proključa, smanjite temperaturu i nastavite da kuvate oko 45 minuta, uz dolivanje vode tako da lonac nikad ne ostane bez vode. Napomena: ječam brzo upija vodu!

Kada se uverite da se ječam lepo raskuvao, ugasite šporet.

Ostavite još sat vremena da ječam upije što više vode, a zatim izbacite višak vode i to je kraj pripreme ječmene kaše. Prijatno!

Ječmena kaša za doručak

Kao i ovsena kaša, ječmena kaša za doručak predstavlja odličan i zdrav izbor! Ječmena kaša je dobra za našu probavu, laka je za želudac jer se lako vari, a uz to sadrži obilje minerala, vitamina i važnih antioksidanasa. Ova hrana bogata vlaknima u sebi ne sadrži nikakve loše masti, pa je nutricionisti preporučuju i kao odličnu namirnicu za zdravo mršavljenje. Stoga, ako ste u potrazi za nekim novim, zdravim izborom za doručak – probajte ječmenu kašu i započnite dan kako treba!

Ječmena kaša kao prilog

Jela od ječma su generalno dosta zanemarena u našoj kuhinji, a prava je šteta – jer em se veoma lako pripremaju, em su veoma ukusna i nadasve zdrava. Ječmena kaša kao prilog može da se dodaje u brojna variva, poput pasulja i dr. Ne morate biti profesionalni kuvar da biste napravili pravu ječmenu kašu, samo pratite recept i budite dosledni. Ječmena kaša kao prilog će obogatiti ukus vaših svakodnevnih jela – a kao što smo rekli, pored variva, može da se jede i kao prilog s mesom.

Ječmena kaša za bebe

Prema savetima lekara, sve što u sebi ima žitarice, ne treba uvoditi u bebinu ishranu pre navršene prve godine života. Ječmena kaša za bebe je svakako odličan izbor kada postepeno počnete da uvodite čvrstu hranu, tj. žitarice u ishranu svog deteta.

Najbolje je da žitarice sameljete u mlinu za kafu ili u multipraktiku – tako ćete dobiti fino brašno od kojeg možete praviti kašice za bebu u periodu kada počne da unosi žitarice.

Ječmena kašica za bebe – recept:

Sastojci:

  • 1/4 šolje ječmenog brašna
  • 1 šolja vode
  • malo adaptiranog ili majčinog mleka

Priprema:

Stavite vodu da proključa, zatim dodajte ječmeno brašno i kuvajte nekih 10-ak minuta. Sklonite sa šporeta, pa razredite kašicu sa mlekom. Ohladite kašicu na poželjnu temperaturu i nahranite bebu.

Napomena: kako beba bude odrastala, možete menjati teksturu kašice i kuvati žitarice kao cela zrna (bez mlevenja).

Ječam kao lek

Ako patite od astme, artritisa, impotencije, problema sa kožom, anemije, gojaznosti, zatvora, dijabetesa, hipertenzije, problema sa bubrezima ili srčanih oboljenja, možda je vreme da naučite o zdravstvenim prednostima ječma od koga se priprema i ječmena kaša. Novija istraživanja kažu da konzumiranje celog zrna ječma reguliše šećer u krvi u velikoj meri. Zdravstvene koristi od ječma se uglavnom mogu pripisati osam esencijalnim aminokiselinama koje on sadrži, što znači da on predstavlja kompletan izvor proteina u ishrani.

Postoji toliko bolesti u poslednjih nekoliko godina, što dokazuje da našoj stalnoj ishrani nedostaju važne hranljive materije. Jedna od najvažnijih hranljivih materija koje često imaju tendenciju da se zanemaruju su vlakna. Ječam je odličan izvor i rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana, koji vam osiguravaju dobro opšte zdravstveno stanje u dužem vremenskom periodu.Ječmena kaša je najbolji način da iskoristite ječam kao lek.

Ječmenu kašu možete konzumirati u mnogim vrstama jela kao što su salate, supe, čorbe, pa čak i sa piletinom, pa čak i sa jagnjetinom. Stoga, neće dodati vrednost samo vašem zdravlju, već i vašem nepcu.

Ječmena kaša kao lek:

  • čuva debelo i tanko crevo zdravim
  • sprečava kamen u žuči
  • sprečava osteoporozu
  • jača imuni sistem
  • čuva elastičnost kože
  • kontroliše nivo holesterola u krvi
  • kontroliše dijabetes
  • sprečava bolesti srca i rak
  • štiti od ateroskleroze
  • sprečava astmu.