ZA BOLJI VID
Orasi:
I Nedovoljne količine omega-3 masnih kiselina povisuju rizik od isušivanja očiju i upala. Orasi su bogati alfalinoleinskom kiselinom (vrsta omega-3 kiselina), koja je efikasna baš kao i kapi za oči u lečenju infekcije. Takođe je korisna za kontrolu šećera u krvi, zdravlje srca…
Zelena boranija:
Sadrži dosta antioksidansa zeaksantina i luteina. Ove hranjive materije mogu nas zaštititi od makularne degenarcije i katarakte. Takođe je korisna za zdravlje kostiju, kao zaštita od kancera…
Jaja
Da bi jaje zaista koristilo očuvanju vida, treba da ga jedete celo. U žumancu ima dosta korisnih hranljivih materija, uključujući zeaksantin, lutein, vitamin D, gvožđe i cink. Takođe je korisno za kontrolu šećera u krvi, mož-danu funkciju…
Bundeva:
I Kad vam je mama govorila da je šargarepa korisna za vid, bila je potpuno u pravu. Isto važi za bundevu – samo 100 g ovog povrća sadrži 136% dnevno potrebne doze vitamina A, a ima samo 45 kalorija.
Takođe je korisna za
kontrolu šećera u krvi, zdravlje srca, kao zaštita od kancera…
ZA BOLJI SAN
Sok od kisele višnje:
Samo dve čaše soka od kisele višnje dovoljne su da lako utonete u san, tvrde naučnici. Višnje, ali kisele vrste, najbogatiji su prirodni izvor melatonina, što je hormon koji reguliše ciklus sna.
Takođe je korisna za
ublažavanje simptoma gihta i bolova u mišićima, te sprečavanje pojave metaboličkog sindroma.
Semenke bundeve:
Nakon zamornog dana grickajte bundevine semenke! Samo 30 g obezbeđuje polovinu dnevno potrebne doze magnezijuma, minerala koji pospešuje opuštanje mišića i nerava. Takođe je korisna za kontrolu šećera u krvi, zdravlje srca…
Ovsena kaša:
Mala užina bazirana na ugljenim hidratima, oko pola sata pre odlaska na spavanje, podići će nivo triptofana, koji omogućava produkciju serotonina u mozgu, a posledično i melatonina. Takođe je korisna za kontrolu šećera u krvi, proces varenja…
ZA EFIKASNIJE VARENJE
Djumbir
Azijski narodi već vekovima upotrebljavaju đumbir za pospešivanje varenja i kao sredstvo protiv mučnine, a moderna nauka potvrduje opravdanost ove tradicije. Istraživanja su pokazala da đumbir može ubrzati prolazak hrane kroz creva, ali i ublažiti stomačne tegobe.
Takodje je koristan za ublažavanje simptoma artritisa, kao zaštita od kancera.
Kefir
Ovaj mlečni napitak specifičnog ukusa sadrži dva do deset puta više korisnih probiotičkih kultura nego jogurt, što omogućava optimalan rad digestivnog sistema.
Takođe je korisna za sprečavanje pojave kancera, ublažavanje PMS-a, podizanje energije…
ZA SPREČAVANJE POJAVE KANCERA
Šitake pečurke:
I Ova vrsta pečuraka jedinstven je izvor lentinana, biljnih vlakana koja mogu usporiti rast tumora. Bogate su cinkom, te jačaju imunitet.
Takođe su korisne za zdravlje srca, gibitak težine…
Potočarka:
Ova vrsta zelene salate bogata je glukozinolatima, biljnim materijama koje mogu zaštititi od kancera dojke, debelog creva i pluća. Takođe je korisna za jačanje imuniteta, čvrstinu kostiju…
Jagode:
Najkorisniji sastojak ove vrste bobičastog voća jeste fisetin, koji zaustavlja rast tumorskih ćelija i istovremeno prekida dotok krvi u tumor. Takođe su korisne za kontrolu šećera u krvi, moždanu funkciju..
Običan jogurt:
I Istraživanja su pokazala da osobe koje redovno piju jogurt mnogo ređe obolevaju od kancera debelog creva od onih što ga retko konzumiraju. Druga istraživanja otkrivaju da mlečni proteini stimulišu obnavljanje DNK.
Takođe je koristan za varenje, stabilizaciju krvnog pritiska…