Unos određenih vitamina, minerala i drugih korisnih jedinjenja je jedan od najefikasnijih načina za lečenje kožnih oboljenja i poboljšanja izgleda i zdravstvenog stanja nečije kože.Postoji nekoliko vitamina za koje se zna da igraju ulogu u pravilnoj obnovi i imunitetu kože.Mnogi ljudi su otkrili da im je zdravlje kože dramatično popravljeno nakon što su uveli smislene promene u svakodnevnu ishranu povećavajući unos korisnih vitamina za kožu.
Gotovo da nema žene koja ne bi volela da što duže sačuva mladalački izgled, da ima vitku liniju i lep ten. To bi možda i bilo moguće “kada bi za lice koristila ruže, za želudac šargarepu, a za telo bršljan” kažu stručnjaci. Tajna lepote leži pre svega u unutrašnjem skladu, ali i redovna nega i zdrav način ishrane i te kako doprinose lepom izgledu.
Osim redovnog čišćenja, u očuvanju zdravlja kože veoma važnu ulogu imaju vitamini, posebno A, C, E i vitamini B grupe, minerali selena, hroma, kao i omega-6 i omega-3 masne kiseline. Nedostatak ovih vitamina i minerala u svakodnevnoj ishrani može da dovede do crvenila, pucanja kapilara, ljuštenja i ranog nastanka bora.Ishrana bogata sezonskim voćem i povrćem, (posebno žutim i narandžastim koje je bogato beta karotinom), žitaricama, mahunarkama, plodovima mora i ribom i mlečnim proizvodima, najbolji je prirodni ,lek za zdravu kožu.Čajevi i čajne kupke takodje mogu doprineti lepom tenu i zdravoj koži, posebno od lipe, kamilice, ruže, nevena, žalfije…
Vitamini za kožu
Vitamin A
čuva epitel kože
pomaže obnavljanju oštećenog tkiva i povećava elastičnost kože
štiti kožu od štetnog uticaja sunca
smirije kožu sklonu upalama
Nedostatak vitamina A dovodi do orožavanja i zadebljanja kože, ljuštenja, isušivanja i pojavi akni i ekcema.
Najviše vitamina A ima u: šargarepi, zelenom lisnatom povrću, paradajzu, paprikama, kajsijama, džigerici, mleku i žumancu.
Vitamini B grupe
vitamin B2 – štiti kožu od pucanja
vitamin B3 – pomaže suvoj i upaljenoj koži
vitamin B5 – reguliše rad hormona i čuva lep ten
Najviše vitamina B ima u: džigerici, integralnim žitaricama, testeninama, hlebu, pivskom kvascu, klicama žitarica i suvom voću, žumancu, zelenom lisnatom povrću, bademima…
Vitamin E
usporava starenje kože i popravlja perifernu cirkulaciju
omekšava i hrani kožu i vraća joj vlažnost
sprečava pucanje kapilara
pozitivno utiče na raspoloženja
Najviše vitamina E ima u: maslinovom ulju i drugim biljnim uljima, avokadu, bademima i lešnicima kao i u klicama žitarica.
Vitamin C
učestvuje u sinetezi kolagena (najvežnijeg sastojka kože) usporava nastanak bora i vraća koži vlažnost i sposobnost regeneracije, štiti od infekcija i reguliše PH kože (kiselost) pa je važan u tretiranju upalnih procesa i kože sklone aknama.Najviše vitamina C ima u: brokoliju, paprikama, rukoli, agrumirna,jagodama, malinama, kiviju…
Cink – smiruje upalu u slučaju infekcija (bakterijskih, virusnih), pomaže zaceljivanje rana, smanjuje osetljivost kože, ublažava upale, smanjuje crvenilo i svrab.
Cink, bakar i megnezijum zajedno podstiču metabolizam ćelija kože. Pušenje anulira lekoviti uticaj cinka na organizam (uništava ga kadmijum iz duvanskog dima).
Najviše cinka ima u školjkama, plodovima mora, mesu, ribama, integralnom hlebu, jajima, suvom voću i siru, dok bakra ima u plodovima mora, suvom voću, paprici, pečurkama, maslinama, mesu i ribama.
Magnezijum – reguliše PH kože (kiselost), deluje proptivupalno, u slučaju upale kože zaustavlja rast bakterija.
Najviše ga ima u kakau, čokoladi, integralnim žitaricama, suvom voću i plodovima mora.