Iako se u Evropi, naročito u mediteranskim zemljama, gaji od davnina, nar (Punica granatum) vodi poreklo sa prostora današnjeg Irana. Kao kultivisanu, jestivu, ukrasnu i lekovitu biljku u antičko doba poznavali su Egipćani, Feničani, Grci i Rimljani.
Nar nisko, razgranato drvo ima ispucalu, sivkastu koru, ponekad obraslu trnjem. Listovi su ovalno duguljasti i sjajni, a u vreme cvetanja, na vrhovima grana prepoznatljivi su crveni cvetovi. I kora i cvetovi nara su lekoviti, ali sadrže i otrovne materije, pa se ne preporučuje korišćenje preparata od ovih delova biljke bez nadzora farmaceuta. Kora krupnog, rumenog ploda ima lekovite osobine, a s obzirom na to da sadrži tanine i alkaloide jedno je od najboljih prirodnih sredstavan protiv crevnih parazita i akutnog proliva. Osim toga poznato je da su zrna bogata vitaminima A, C i E, gvoždem, antioksidansima, polifenolima,vlaknima i folnom kiselinom.
Stručnjaci koji su se godinama bavili naučnim istraživanjima zrna nara su proglasili „namirnicom 21. veka i su-pereliksirom”. Jer, ističu oni, ova crvena zrna mogu da pomognu da se spreče bolesti srca, oslobađaju od stresa, pojačavaju seksualnu želju, a tradicionalno se koriste i za lečenje prehlada i akutnih upala grla. Osim toga, ekstrakt celog ploda, uključujući srž, koru i seme, usporava starenje DNK smanjujući promene na ćelijama koje mogu da izazovu oštećenja mozga, mišića, jetre i bubrega, kao i starenje kože. Od zrna se prave proizvodi zdrave hrane i dodaci ishrani, dok su istraživanja ukazala i na dobrobiti za zdravlje soka nara. Pokazalo se da:
– uništava ćelije raka pluća, dojke i želuca, ostavljajući zdrave „netaknutim”
– usporava nastanak i razvoj raka prostate
– štiti mozak fetusa ako sok pije majka tokom trudnoće
– snižava nivo lošeg holesterola u krvi i uvećava dobar
– može da spreči propadanje hrskavice i da pomogne u borbi protiv osteoartritisa
– sprečava nagomilavanje štetnih naslaga u arterijama i smanjuje već stvorene
– štiti od alergija
– usporava napredovanje Alchajmerove bolesti
– snižava krvni pritisak za oko pet odsto
– sprečava taloženje zubnog plaka
Ako izuzmemo gajeno u plastenicima, nar je jedino voće koje ima crvene, prirodno zrele plodove usred zime. Zato bi, kao i zbog le-kovitih osobina, zimi trebalo češće da se jede za dobro zdravlje.
Zrna nara mogu da se koriste i kao dodatak slanim salatama, što im daje poseban ukus, ili služe sa kriškama pomorandže u voćnim salatama.
Čaj od nara
– kašika suve kore nara
– 2,5 dl vode
Stavite vodu da proključa, prelijte koru nara, poklopite i sačekajte nekoliko minuta da promeni boju, pa popijte u slučaju proliva.
Napomeiia: Nepreterujte sa količinom jer može da prouzrokuje vrtoglavicu i povraćanje.
Sirup od nara
– kilogram zrna nara
– kilogram šećera
U dublju posudu naizme-nično stavljajte nar i šećer i
poklopite. Posle 12 sati promešajte, poklopite i
naredna tri-četiri sata povremeno promešajte. Smesu potom izmiksujte u blenderu, procedite kroz gazu, odmah sipajte u sterilne staklene flaše i zatvorite.
SAVET PLUS: Sirup je odličan dodatak čaju kao i voćnim pudinzima, salatama…
Džem od nara
– 2 kg očišćenog nara
– 1,5 kg šećera
Uveče pomešajte nar i šećer i poklopite. S obzirom na to da će se do ujutru iscediti mnogo soka, smesu promešajte, kuvajte dvadesetak minuta i procedite. Sok i ispasirana zrna vratite u šerpu i na tihoj vatri kuvajte sat do sat i po, dok ne dobijete gust džem.
Salata „Ruska narukvica”
– 3 šargarepe
– 3 krompira
– 2 cvekle
– 3 jaja
– 100 g mlevenih oraha
– 2 veća pileća fileta
– veći nar
– so
Za fil:
– 6 kašika kisele pavlake
– 6 kašika majoneza
Kuvane i oljuštene šargarepu, krompir, cveklu i jaja krupno narendajte (svaku namirnicu u posebnoj posudi), a obarene filete isecite na trakice. Na sredinu poslužavnika stavite duboku valjkastu čašu i oko nje redajte namirnice: krompir, polovinu cvekle, šargarepu, orahe i polovinu piletine, jaja, preostalu piletinu i ostatak cvekle, ali svaki red namirnica posolite i premažite kašikom i po mešavine majoneza i pavlake (pažljivo solite, jer majonez sadrži so). Ostatkom fila premažite spolja i pažljivo izvucite čašu iz sredine. Potom salatu pospite zrnima nara i pritisnite ih rukama da se „slepe” uz fil. Salatu stavite u frižider i posle sat poslužite.