Narodni lekovi za čmičak

Protiv upale sitnih žlezda na kapcima oka poznatih kao čmičak najdelotvorniji narodni lekovi su šveden biter, crni slez,hajdučka trava i vidac…
čmičak
Čmičak je gnojni čvorić na očnom kapku koji nastaje kao posledica zapaljenja sitnih žlezda i najčešće je bezopasan. Manifestuje se otokom, crvenilom i bolom, a glavni uzrok ovog oboljenja su prašina i prljave ruke, mada se često javlja i na umornom, iscrpljenom oku koje je podložnije infekcijama.

Spoljašnji i unutrašnji čmičak
Spoljašnji čmičak mnogo je češći i nastaje kada gnojna upala zahvati sitne, lojne žlezde uz trepavice. Javlja se na samom rubu kapka i to samo oko jedne trepavice, praćen je otokom, crvenilom i blagim suzenjem očiju, a leči se čajevima, biljnim mastima i oblozima.
Unutrašnji čmičak zahvata i gornji i donji kapak i dovodi do potpunog zatvaranja oka. Manifestuje se jakim bolom i lučenjem sekreta, a nastaje kao posledica zapaljenja žlezda koje se nalaze dublje u tkivu kapka. Unutrašnji čmičak takođe se leči primenom preparata od bilja, ali je obavezan i odlazak kod doktora.

Lečenje i prevencija
Lečenje čmička traje od sedam do deset dana i ono je uglavnom usmereno na zaustavljanje širenja infekcije, smanjivanje gnojnog čvorića i podsticanje da on pukne, kao i na jačanje otpornosti na nove infekcije. Čmičak se ne sme cediti, a gnoj koji izađe iz njega je infektivan, te se preporučuje da bolesnik koristi svoj pešk i da ne dira oči rukama, kako se infekcija ne bi prenosila dalje. Da bi se sprečila pojav ovog čmička pre svega treba izbegavati dodirivanje očiju prljavim rukama, kontrolisati stres i obezbediti dovoljno sna. Čmičak se retko leči medikamentima, a kao delotvorni narodni lekovi pokazali su se šveden biter, crni slez, hajdučka trava i vidac. Od njih se pripremaju preparati koji,osim što leče, smanjuju i mogućnost pojave ove neprijatne bolest.

NARODNI LEKOVI
Čaj od hajdučice
Kafenu kašičicu hajdučice popariti sa četvrt litra vode i ostaviti da odstoji 15 minuta. Kada se čaj prohladi, piti i koristiti ga za umivanje.

Melem od hajdučice
Dobro ugrejati 90 g maslaca ili svinjske masti, pa dodati po 15 g sveže iseckanog cveta od hajdučke trave i listova maline. Ostaviti da kratko ključa, pa procediti. Ohlađenom mašću mazati kapke ujutru i uveče nakon umivanja.

Čajne mešavine
-Po 1 supenu kašiku vidove trave, čička i nevena preliti sa četvrt litra ključale vode, pa ostaviti da odstoji pola sata. Piti 4 do 5 šolja na dan doktraje infekcija.
-Pomešati po 2 šake nane, bosiljka i crnog sleza i preliti sa 1 l vode. Ostaviti da odstoji preko noći, pa ujutru zagrejati. Piti ujutru i uveče, a ostatak koristiti za umivanje.
-Po 1 supenu kašiku kamilice, kantariona, crnog sleza i gaveza preliti sa 1/2 l ključale vode. Ostaviti pola sata da odstoji, procediti i piti.Talog iz čaja može da še upotrebi kao oblog.

Oblog od šveden bitera
Zagrejanu varjaču obmotati steriinom gazom i navlažiti šveden biterom, pa držati na čmičku dok se ne ohladi. Oblog stavljati 5 puta dnevno, a nakon toga namazati mašću od nevena.

Mast od nevena
Dobro zagrejati 500 g masti pa dodati 150 g iseckanog nevena (listova, cvetova i stabljike). Sve pomešati i pustiti da proključa, skloniti sa vatre i ostaviti da odstoji preko noći. Ujutru ugrejati i procediti, a kad se ohladi, sipati u staklene posude i držati u frižideru.

Oblog i čaj od crnog sleza

Supenu kašiku crnog sleza preliti sa četvrt litra hladne vode i ostaviti da odstoji preko noći. Ujutru čaj prokuvati, procediti i piti šot topliji.
Talog od pripremljenog čaja zagrejati u vodi, pa dodati ječmeno brašno i kuvati dok ne postane kašasto. Dobijeni melem uviti u toplu pamučnu tkaninu, pa priviti na obolelo mesto.