Merenje gustine kostiju, mamografija, kolonoskopija, Papanikolau test, određivanje nivoa holesterola i triglicerida u krvi, samo su neke od dijagnostičkih metoda koje pomažu da se bolest otkrije i leči u najranijoj fazi…
OBAVEZNE KONTROLE I PREGLEDI U TRIDESETIM GODINAMA
Analiza krvi i urina
Laboratorijska analiza krvi i urina jedan je od najvažnijih pokazatelja zdravstvenog stanja i može biti signal da postoji rizik od nastanka neke bolesti ili da oboljenje već postoji.
ZAŠTO JE VAŽNA ANALIZA KRVI I URINA ? U slučaju virusnih i bakterijskih infekcija, auto-imunih bolesti kao što su reuma, leukemija, rak limfnih žlezda i oboljenja vitalnih organa (srce, jetra, bubrezi, dijabetes), prva dijagnostička metoda jeste laboratorijski pregled krvi i urina.
KOLIKO ČESTO TREBA DA SE OBAVLJA ANALIZA KRVI I URINA? Preporuka je da se krvna slika i biohemijski testovi, poput nivoa glukoze, uree, kreatinina, lipidnog statusa, AST-a, ALT-a i gvožđa, rade jednom godišnje.
SAVET: Da bi analize bile što pouzdanije, neophodno je da pacijent poštuje neka pravila – ako je
potrebno, da gladuje 12-14 sati, zatim pre vađenja krvi ne treba da uzima lekove koji mogu uticati na rezultat, o čemu ih obaveštava lekar ili laborant, kao i da donese prvi jutarnji urin u sterilnoj bočici.
Kardiološki pregled
U sklopu preventivnog kardiološkog pregleda, osim provere rada srca stetoskopom, obavezni su i merenje krvnog pritiska i laboratorijska analiza krvi kojom se utvrđuje nivo holesterola i triglicerida. Ovo su faktori koji povećavaju rizik od ateroskleroze, a samim tim i bolesti kardiovaskularnog sistema, infarkta srca i moždanog udara. ZAŠTO JE VAŽAN? Ovim pregledom dijagnostikuju se eventualna oboljenja srca i krvnih sudova i procenjuje rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti.
KOLIKO ČESTO TREBA DA SE OBAVLJA?
Preventivnom kardiološkom pregledu treba se podvrgavati jednom godišnje. Ako u porodici ima obolelih od srčanog infarkta, moždanog udara ili hipertenzije, nivo holesterola trebalo bi da se proverava već od 30. godine života. SAVET: Poželjno je da se pre vađenja krvi bar 12 sati ne uzima hrana; dozvoljeni su samo voda i čajevi bez šećera. Ujutro, pre odlaska u laboratoriju, ne sme se pušiti, a zabranjeno je i uzimanje lekova.
Ginekološki pregled
Prema statističkim podacima, smrtnost od raka grlića materice veoma je velika, tako da je neophodna dobra informisanost u vezi sa prevencijom i lečenjem ove bolesti. Mere koje svaka žena treba da preduzme jesu redovni kontrolni pregledi kod ginekologa i Papanikolau test.
ZAŠTO JE VAŽAN? Papanikolau test je jednostavna i bezbolna metoda kojom se pregledaju ćelije dobijene iz brisa grlića materice. Može da ukaže na upalu, ali i na prisustvo abnormalnih ili ćelija raka grlića materice.
KOLIKO ČESTO TREBA DA SE OBAVLJA? Papanikolau test treba sprovoditi jednom godišnje.
SAVET.-Test je najbolje raditi 10-20 dana nakon početka menstruacije. Nekoliko dana pre pregleda ne treba koristiti vaginalete, niti lokalna kontraceptivna sredstva. Dan pre pregleda neophodno je uzdržati se od seksualnog odnosa i ne savetuje se ispiranje vagine.
OBAVEZNE KONTROLE I PREGLEDODI U ČETRDESETIM GODINAMA
Oftalmološki pregled
Posle četrdesete godine preporučuje se rutinski oftalmološki pregled, sa ciljem da se na vreme otkriju eventualna oboljenja kao što je, recimo, glaukom, bolest čija posledica može biti i gubitak vida.
ZAŠTO JE VAŽAN? Blagovremeno dijagnostikovana oboljenja očiju omogućavaju i efikasniju terapiju, a samim tim i očuvanje vida.
KOLIKO ČESTO TREBA DA SE OBAVLJA? Stručnjaci savetuju da se pregled očiju obavlja najmanje jednom u dve godine.
SAVET: U okviru osnovnog oftalmološkog pregleda treba se podvrgnuti kontroli vida na daljinu i blizinu, merenju očnog pritiska i detaljnom ispitivanju očnog dna.
Pregled dojki
Pregled dojki obuhvata ultrazvuk grudi, maraografiju i onkološki pregled. Ukoliko se otkriju promene, ove preglede potrebno je dopuniti još nekim dijagnostičkim procedurama.
ZAŠTO JE VAŽAN PREGLED DOJKI? Zbog otkrivanje tumora u najranijoj fazi, kada je njegovo izlečenje gotovo stoprocentno.
KOLIKO ČESTO TREBA DA SE OBAVLJA? Prva mamografija savetuje se između 38. i 40. godine, dok se ženama starijim od 40 godina preporučuje jednom godišnje, a onima sa 50 i više godina – najmanje jednom u dve godine. SAVET: Sve mamografske snimke i opis nalaza potrebno je čuvati radi budućih kontrolnih pregleda i upoređivanja starih s novim snimcima.
Merenje gustine kostiju
Da bi se sprečio nastanak osteoporoze, veoma je važna redovna kontrola kostiju, naročito u vreme koje prethodi menopauzi ili, pak, u četrdesetim godinama života (ako su u pitanju muškarci). Dijagnoza osteoporoze danas se postavlja na osnovu merenja koštane mase pomoću DEXA aparata.
ZAŠTO JE VAŽNO? Mogu se na vreme otkriti simptomi ovog teškog oboljenja i sprovesti terapija koja će sprečiti da kosti postanu porozne.
KOLIKO ČESTO TREBA DA SE OBAVLJA? Na osnovu procene faktora rizika, lekar će utvrditi koliko je često potrebno sprovoditi merenje gustine kostiju.
SAVET: Merenje koštane mase naročito se preporučuje ženama koje su pre vremena ušle u menopauzu, osobama koje imaju porodičnu istoriju osteoporoze ili su slabije fizičke građe.
OBAVEZNE KONTROLE I PREGLEDODI NAKON PEDESETE
Kolonoskopija
Rak debelog creva jedna je od najčešćih malignih bolesti. Stručnjaci upozoravaju da bi se čak 90 odsto slučajeva ovog teškog oboljenja moglo uspešno lečiti da su otkriveni na vreme.
ZAŠTO JE VAŽAN? Ovom metodom moguće je na vreme ustanoviti prekancerogene promene i polipe koji obično ne izazivaju nikakve tegobe.
KOLIKO ČESTO TREBA DA SE OBAVLJA? Ako prva kontrola pokaže da je sve u redu, pregled treba ponoviti za pet godina.
SAVET: Osobama koje su imale polipe savetuju se češći pregledi, jer postoji rizik od nastanka malignih promena.
Pregled štitne žlezde
Oboljenja ove žlezde mogu izazvati njeno uvećanje i poremećaje u lučenju hormona, što se manifestuje u vidu nervoze, mršavljenja uprkos normalnom ili povećanom apetitu i, u najgorem slučaju, nastanka tumora.
ZAŠTO JE VAŽNO? Pregled štitne žlezde uz laboratorijske nalaze hormona, pouzdana je metoda za otkrivanje oboljenja i praćenje efekata terapije.
KOLIKO ČESTO TREBA DA SE OBAVLJA? U razvijenim zemljama, provera horonskog statusa štitne žlezde ubraja se
u redovne screening kontrole i obavlja se svake druge godine.
SAVET: Redovna provera statusa ovih hormona naročito je važna za žene jer su sklonije oboljenjima štitne žlezde nego
muškarci.
Urološki pregled
Svi muškarci nakon navršene 55. godine života trebalo bi obavezno da kontrolišu stanje prostate, a onima koji su u porodici imali slučajeve kancera ove polne žlezde, pa čak i dojke sa ženske strane, preporučuje se da sa pregledima počnu već oko 50. godine života. Pregled uključuje određivanje PSA (prostata specifični antigen) putem laboratorijske analize krvi, i klasični urološki fizikalni pregled, odnosno digitalni rektalni pregled (rektalni tuše).
ZAŠTO JE VAŽAN? Analizom PSA i redovnim rektalnim pregledima može se sprečiti razvoj karcinoma prostate.
KOLIKO ČESTO TREBA DA SE OBAVLJA? Ukoliko je na prvom kontrolnom pregledu sve u redu, urolog će savetovati kontrolu za godinu dana.
SAVET: Sve osobe koje otežano i učestalo mokre, imaju bolove u donjem delu stomaka i primećuju promene u urinu, treba odmah da potraže pomoć urologa.