Netolerancija na hranu

Netolerancija na hranu je prenaglašena ili nenormalna reakcija organizma na sastojke hrane, koja ne uključuje i imunološku reakciju.To je sve češći problem savremenog društva u kome vlada izobilje i ogromna ponuda raznovrsnih namirnica.

Smatra se da je zastupljena kod više od 20% populacije. Prava zastupljenost ovog problema zapravo se još ne zna, jer su simptomi koji nastaju zbog uzimanja namirnice koju organizam „ne trpi“ vrlo česti i nespecifični ili pridruženi nekoj bolesti.

Netolerancija na hranu može izazvati niz zdravstvenih problema:
• Gastrointestinalne tegobe – sindrom iritabilnog creva, kolike, nadimanje, dijareje, povraćanje, česte ulceracije u ustima, refluks, itd.,
• Dermatološke promene – osip, ekcem, svrab, otok, akne (kod odraslih),
• Respiratorne smetnje – astma, nos koji je „začepljen“ ili curi, česte prehlade i infekcije,
• Neurološke poremećaje – migrenu, glavobolje, vrtoglavice,
• Psihološke probleme – nervoza, depresija, letargija, nedostatak koncentracije i slabo pamćenje, napadi panike, uznemirenost, poremećaj spavanja, promene raspoloženja itd.,
• Bolove u zglobovima i mišićima, ili biti razlog neuspeha redukcionih dijeta.

netolerancija na hranu

Poremećaj u razgradnji i resorpciji hrane dovodi do stvaranja imunokompleksa koji cirkulišu kroz organizam i izazivaju zakasneli imuni odgovor.Netolerancija na hranu tj. reakcija se javlja 48 i više sati od uzimanja namirnice, zbog čega se uglavnom, nastali simptomi ne povezuju sa njihovim pravim uzrokom. Ako je namirnica često zastupljena u jelovniku, simptomi će se javljati kao hroničan problem. Manje količine daju samo blagu reakciju, a veće – ozbiljnije simptome. Reakcija organizma zavisi od doze (za razliku od alergije gde je dovoljna minimalna količina da bi započela reakciju).

Posebno značajno polje primene ove dijagnostičke metode je kreiranje dijete za svakog pojedinog pacijenta, a prema rezultatima koji se dobijaju pomoću ovog testa.

Mnoge gojazne osobe imaju problem rešavanja viška kilograma. Oni se obično žale da strogo vode računa o unosu hrane, ali su i dalje gojazni. Često osećaju i premor, pate od nadimanja, lošeg varenja, neraspoloženja i slično, a ovi simptomi se obično pogrešno vezuju za stres, menopauzu ili prosto, prejedanje.

Gojazne osobe koje ne reaguju na uobičajene tretmane i dijete, najverovatnije imaju problem netolerancije na hranu. U ovom slučaju gojaznost je posledica zadržavanja tečnosti u organizmu, koji izaziva lokalno zapaljenje i stvaranje otoka. Tada se obično javljaju kesice ispod očiju i otekli, „krofnasti prsti“ već ujutro, da bi se tokom dana, pod uticajem gravitacije, „otok“ preselio u donje delove tela – stopala i članke. Uobičajena preporuka kod dijeta, da se unosi što više tečnosti, ovde samo pogoršava stanje.

Eliminacijom namirnica i netolerancija na hranu
Eliminacijom namirnica za koje je testom utvrđeno da izazivaju netoleranciju, uklanja se višak kilograma, a rezultati su vidljivi posle 20 – 60 dana.
Naš organizam svakodnevno trpi veliko opterećenje, a problemi koji mogu nastati, često su posledica intolerancije na određene namirnice, koje nismo ni svesni.