Šta je ergometrija ?
Ergometrija, koja se takođe zove i test opterećenja srca, prikuplja informacije o tome kako vaše srce radi tokom fizičke aktivnosti. Kako vežbanje, odnosno fizička aktivnost, čine da srce pumpa jače i brže nego obično, test opterećenja srca može da otkrije probleme vezane za srce, koji možda drugačije nisu primetni.
Ergometrija obično uključuje hodanje na pokretnoj traci ili vožnju stacionarnog bicikla, tokom čega se prate vaš srčani ritam, krvni pritisak i disanje.
Vaš lekar može preporučiti test opterećenja srca ukoliko sumnja da imate oboljenja koronarnih arterija ili nepravilan srčani ritam (aritmije). Test se takođe može koristiti za usmeravanje vašeg lečenja, ukoliko već imate dijagnostikovan problem sa srcem.
Kada se radi ergometrija ?
Ukoliko se pitate kada se radi ergometrija, vaš lekar može preporučiti ovaj test opterećenja srca u sledećim slučajevima:
– Radi dijagnostikovanja koronarne arterijske bolesti. Koronarne arterije su glavni krvni sudovi koji snabdevaju srce krvlju, kiseonikom i hranljivim materijama. Koronarna arterijska bolest se razvija kada ove arterije postanu oštećene ili obolele – obično zbog nakupljanja depozita koji sadrže holesterol i druge materije (plak).
– Radi dijagnostikovanja problema sa srčanim ritmom (aritmije). Srčane aritmije se javljaju kada električni impulsi, koji koordiniraju srčani ritam, ne funkcionišu kako treba, izazivajući da srce radi prebrzo, previše sporo ili nepravilno.
– Radi provere efektivnosti tretmana i radi određivanja tretmana za već dojagnostikovan poremećaj srca. Ukoliko već imate dijagnostikovan problem sa srcem, test opterećenja srca može pomoći lekaru da sazna koliko dobro deluje tretman koji imate. Takođe se može koristiti za pomoć u uspostavljanju plana tretmana za vas, pokazujući koliko fizičke aktivnosti vaše srce može da podnese.
U nekim slučajevima, ergometrija može da se koristi da se utvrdi vreme kardiohirurgije, odnosno operacije na srcu. Kod nekih ljudi sa srčanom insuficijencijom, rezultati iz ovog testa mogu pomoći lekaru da proceni potrebu za transplantacijom srca ili drugim naprednim terapijama.
Vaš lekar može preporučiti i nuklearni test stresa (koji uključuje snimanje), ako rutinski test ergometrije ne odredi uzrok vaših simptoma.
Kako se radi ergometrija srca
Kako izgleda priprema za ergometriju srca?
Trebalo bi da ne jedete, ne pijete i ne pušite 2 sata ili više pre izvođenja testa opterećenja srca. Pitajte svog lekara da li bi trebalo da izbegavate kofein ili određene lekove dan pre testa, jer oni mogu da utiču na određene testove opterećenja. U suprotnom, možete uzeti lekove kao i obično.
Ukoliko koristite inhalator za astmu ili druge probleme sa disanjem, ponesite ga sa sobom na test. Vaš lekar, odnosno osoba koja izvodi ergometriju, treba da znaju da koristite inhalator.
Obucite udobnu odeću i obuću za hodanje tokok izvođenja testa opterećenja srca.
Kada dođete na test fizičkog opterećenja srca, lekar će vas pitati o vašoj medicinskoj istoriji i koliko često obično vežbate. To pomaže da se odredi količina vežbanja koja je prikladna za vas tokom testa.
Kako se radi ergometrija srca ?
Medicinska sestra ili tehničar će staviti elektrode, koje su povezane žicama na elektrokardiogram (EKG) mašinu, na vaše grudi, noge i ruke, radi snimanja električnih signala vašeg srca. Specijalizovana manžetna na ruci proverava krvni pritisak tokom testa. Možda će biti zatraženo da dišete u cev tokom testa, za određivanje toga koliko dobro dišete tokom vežbanja.
Onda sledi hodanje na pokretnoj traci ili lagana vožnja stacionarnog bicikla. Kako test opterećenja srca napreduje, brzina i nagib na traci se povećavaju. Možete koristiti ogradu na pokretnoj traci za ravnotežu, ali ne držite se čvrsto, jer to može da utiče na rezultate testa. Na stacionarnom biciklu, kako test napreduje – povećava se otpor, što čini da teže pokrećete pedale.
Vi treba da nastavite sa vežbanjem, tj. testom, dok otkucaji srca ne dostignu zadati cilj ili dok ne razvijete simptome koji ne dozvoljavaju da nastavite dalje. Ovi znaci i simptomi mogu uključivati:
- umereni do jak bol u grudima
- ozbiljno kratak dah
- neuobičajeno visok ili nizak krvni pritisak
- abnormalni srčani ritam
- vrtoglavica
- određene promene u elektrokardiogramu.
Možete prekinuti sa izvođenjem testa u bilo kom trenutku, ako osetite da vam je previše neprijatno da nastavite sa fizičkom aktivnošću.
Šta posle ergometrije ?
Nakon što sprekinete sa testom, odnosno vežbanjem, od vas može biti zatraženo da i dalje stojite nekoliko sekundi, a zatim da legnete na 5 minuta – a za to vreme ste i dalje prikačeni za monitor, tako da on može da nastavi sa uzimanjem mera kako se vaši otkucaji srca i disanje vraćaju u normalu.
Kada se završi test opterećenja srca, možete da se vratite svojim uobičajenim aktivnostima.
Ergometrija koliko traje ?
Ergometrija prosečno traje oko 45 minuta.
Ergometrija nalaz i rezultati
Kada je u pitanju test opterećenja srca rezultati mogu da budu sledeći:
Ukoliko informacije prikupljene tokom ovog testa pokazuje da je funkcija vašeg srca normalna, neće biti potrebni nikakvi dodatni testovi.
Međutim, ako kada se završi ergometrija nalaz i rezultati budu normalni, a vaši simptomi nastave da traju ili postaju još gori, lekar može preporučiti da imate nuklearni test stresa ili neki drugi test fizičkog stresa koji uključuje ehokardiogram pre i posle vežbanja. Ovi testovi su precizniji i daju više informacija o radu vašeg srca, ali su skuplji.
Ukoliko rezultati vašeg testa opterećenja srca ukazuju na oboljenja koronarnih arterija ili otkrivaju aritmije, informacije prikupljene tokom testa će se koristiti za pomoć vašem doktoru u određivanju plana lečenja. Možda će biti potrebna dodatna ispitivanja i evaluacije, kao što je koronarni angiogram, u zavisnosti od nalaza.
Ako je svrha vaše ergometrije da lekar uvidi kako deluje lečenje već dijagnostikovanih problema sa srcem ili koji vid lečenja treba odabrati, on će koristiti podatke iz testa za utvrđivanje ili izmenu vaše terapije, po potrebi.
Cena
Kada je u pitanju ergometrija cena varira od 4.000 pa sve do 10.000 dinara.