Komedoni na licu i telu uzrok i lečenje

Šta su komedoni?

Komedoni su male neravnine (papule) u boji kože koje se često nalaze na čelu i bradi kod onih koji inače pate od akni.

Postoji nekoliko tipova komedona:

Otvoreni komedoni su mitiseri; crni zbog površinskog pigmenta melanina, a ne prljavštine.

Zatvoreni komedoni su su oni kod kojih je folikul potpuno blokiran.

Mikrokomedoni su toliko mali da nisu vidljivi golim okom.

Makrokomedoni su zatvoreni komedoni lica koji su veći od 2-3 mm u prečniku.

Ogromni komedon je vrsta ciste u kojoj postoji jasan otvor u koži nalik na mitiser.

Solarni komedoni se nalaze na obrazima i bradi starijih ljudi, i smatra se da nastaju zbog oštećenja od sunca.

Komedonalne akne su obrazac akni u kojem su većina lezija komedoni. Komedonalne akne najčešće utiču na čelo i bradu.

komedoni

Komedoni na licu

Komedoni na licu su svakako oni koji nas najviše nerviraju i koji nam najviše smetaju. Oni se formiraju kada ćelije mrtve kože, sebum i bakterije postanu zarobljeni unutar jedne od vaših pora. Upravo zato su komedoni na licu česta pojava kod onih koji imaju masnu i problematičnu kožu, sklonu aknama. Komedoni mogu biti uporni i čini nam se da se uvek pojave u najgore vreme. Dobra vest je, međutim, da se nastanak komedona može sprečiti uz pomoć kombinacije promena načina života i medicinskih tretmana.

Komedoni se mogu razviti bilo gde na telu a najčešće se sreću na licu. Nos, brada i čelo su uobičajeno poznati kao T-zona. Uljani delovi vašeg lica, kao što je T-zona, su najviše skloni komedonima i aknama uopšte. Ali takođe, komedoni osim na licu mogu da se razviju na grudima, leđima, ramenima i rukama. Komedoni mogu da se jave kod oba pola i u bilo kom životnom dobu. Čak i ako nikada niste imali problema sa ovim lezijama kao tinejdžer, i dalje možete da ih razvijete u nekom trenutku tokom odraslog doba.

Zatvoreni komedoni uzrok

Razumevanje uzroka zatvorenih komedona vam može pomoći da znate šta da radite da sprečite buduće lezije. Začepljene pore su glavni uzrok zatvorenih komedona. Pore mogu postati blokirane zbog nekoliko razloga.

Jedan uzrok blokiranih pora su hormonalne promene, koje su uobičajeni pokretač akni. U određenim životnim fazama se može povećati količina sebuma (ulja) koji proizvode pore. Povećana proizvodnja sebuma uzrokuje začepljenost pora i ubog toga nastanaju zatvoreni komedoni. Životne faze u kojima se ovo najčešće dešava su:

  • pubertet
  • menstruacija
  • trudnoća
  • menopauza.

Uzimanje kontraceptivnih pilula takođe može da poveća nivo hormona i izazvati akne kod žena. Isto tako, neke žene će primetiti više akni tokom određenih faza njihovog menstrualnog ciklusa nakon što prestanu da uzimaju pilule.

Genetika takođe igra ulogu u razvoju različitih vrsta akni, a tu spadaju i zatvoreni komedoni. Ako je neko u vašoj porodici patio od komedona, imate veći rizik od njihovog razvoja.

Razvoj komedona može uključivati sledeće faktore:

  • Preterana aktivnost muškog hormona testosterona 5-(DHT) u ćelijama kože
  • Redukcija linoleata (soli esencijalne masne kiseline, linolne kiseline) u sebumu izaziva smanjenu funkciju barijere
  • Proinflamatorni citokini (ćelijski signalni proteini), kao što su interleukin 1 (IL-1) i IL-8, proizvedeni od strane ćelija koje oblažu folikul kao odgovor na aktivaciju urođenog imunog sistema
  • Slobodne masne kiseline napravljene od ulja od bakterijskih akni
  • Previše hidratisana koža, od hidratantnih ili vlažnih uslova
  • Kontakt sa određenim hemikalijama, uključujući uljane pomade, izopropilmiristat, propilen glikol i neke boje u kozmetici
  • Ruptura folikula povredom, kao što su ceđenje bubuljica, abrazivno pranje kože, hemijski piling ili laserski tretmani
  • Pušenje – komedonalne akne su češće kod pušača nego kod nepušača
  • Određeni faktori u ishrani mogu da doprinesu komedonalnim aknama, posebno mlečni proizvodi i hrana visokog glikemijskog indeksa (šećeri i masti).

Lečenje

Komedoni se smatraju blagim oblikom akni. Oni se relativno lako leče. Sredstva za pranje lica i razne masti (kreme) mogu tretirati ovaj uslov. Proizvodi koji sadrže benzoil peroksid mogu pomoći u smanjenju proizvodnje sebuma u porama. Proizvodi koji sadrže salicilnu kiselinu deluju tako što direktno ‘’probuše’’ postojeće komedone.

Na žalost, ne postoji lek koji će preko noći izlečiti komedone. To može da potraje i do osam nedelja za određene metode lečenja da deluju. Ako se komedoni ne poboljšaju nakon ovog perioda, obratite se lekaru za druge opcije lečenja komedona.

Vaš lekar može propisati lokalne ili oralne lekove da očiste komedone i druge vrste akni. Jedna opcija su retinoidi, koji uklanjaju mrtve ćelije kože i pomažu deblokiranje zapušenih pora. Vaš lekar može propisati antibiotike, koji uništavaju višak bakterija kože i smanjuju upalu i crvenilo. Kontraceptivne pilule mogu smanjiti akne kod mladih devojaka i žena.

Vaš lekar može da preporuči i druge lekove i tretmane za komedone. Terapija može da uključuje:

  • spironolakton
  • Isotretinoin
  • svetlosna terapija
  • hemijski pilinzi
  • izvlačenje (ekstrakcija) komedona
  • steroidna injekcija.
  • Hirurški tretmani se ponekad preporučuju za uklanjanje upornih komedona:
  • Krioterapija
  • Electrohirurgija (kauterizacija i dijatermija)
  • Mikrodermoabrazija.

Sprečavanje nastanka komedona i akni

Oralni i lokalni lekovi su efikasni  za lečenje komedona, ali to nije jedina opcija. Takođe možete uživati u čistoj i zdravijoj koži i smanjiti rizik od budućih izraslina donošenjem određenih promena u načinu života.

Na primer, oni koji koriste šminku treba da traže kozmetičke brendove koji su nekomedogeni. Ovi proizvodi mogu biti više odgovarajući za ljude koji su skloni aknama jer ne začepljuju pore, smanjuju mogućnost nastanka akni i komedona. Takođe bi trebalo da koristite losione ili kreme bez ulja da ograničite količinu ulja na vašoj koži.

Perite kosu i kožu redovno, a ne zaboravite da uklonite šminku pre odlaska na spavanje. Ali treba izbegavati preterano pranje. Skidanje ulja sa kože samo povećava proizvodnju ulja, što povećava rizik od razvoja komedona. Koristite blaga sredstva za čišćenje, a lice treba oprati dva puta dnevno.

Zablude o komedonima

Postoje neke uobičajene zablude o aknama i komedonima. Razumevanje šta može i ne može izazvati akne je važno za oslobađanje od njih. Ovi faktori imaju malo ili nimalo uticaja na akne:

Preterano pranje i čišćenje ne sprečava nastanak komedona. Prljavština ne izaziva akne, i intenzivno i grubo pranje lice može da iritira kožu i pogoršati postojeće akne.

Masna hrana ne izaziva akne, ali ako kuvate sa mašću, ulje za kuvanje može prštati, lepiti se na kožu i blokirati pore.

Stres ne izaziva komedone, ali može pogoršati postojeći problem akni.

Moguće komplikacije komedona

Način na koji se bavite komedonima može da utiče na zdravlje vaše kože. Ako stalno dodirujete komedone, to je veća verovatnoća da će postati iritirani i inficirani. U težim slučajevima, iritirani komedoni mogu izazvati ožiljke ili tamne mrlje na koži. Operacija može biti potrebna za lečenje teških ožiljaka.