Očni pritisak – glaukom oka simptomi, merenje i lečenje

Saznajte:

– Normalan očni pritisak
– Vrednosti
– Merenje
– Glaukom simptomi
– Očni pritisak i glavobolja
– Lečenje
– Prirodni lekovi
– Očni pririsak kod dece

Kako nastaje očni pritisak

Povišen očni priitisak je kada vrednost očnog pritiska prelazi normalne vrednosti. Ukoliko se ne leči, očni pritisak može dovesti do glaukoma i trajnog gubitka vida! Povišen očni pritisak se najčešće javlja kod ljudi preko 40. Godine. Kako nastaje očni pritisak? Ukoliko cilijarno telo proizvodi više očne vodice nego što je potrebno, dolazi do rasta očnog pritiska. Takođe, do ovoga dolazi i ako je otežano oticanje očne vodice. Određeni lekovi, poput steroidnih, mogu dovesti do očne hipertenzije. Zatim, povrede oka mogu uzrokovati ovaj problem, kao i neka druga očna stanja i bolesti. Glaukom može biti i nasledan. Povišen očni pritisak ne znači isto što i glaukom. Glaukom se odnosi na povišen očni pritisak, promene na očnom nervu i na vidnom polju. Usled povišenog očnog pritiska i poremećene drenaže očne vodice, smanjena je ishrana očnog nerva i postepeno dolazi do njegovog oštećenja – sužava se vidno polje, a krajnji ishod može biti slepilo.

ocni pririsak glaukom

Normalan očni pritisak

Normalan očni pritisak iznosi 12-22 mmHg (po nekima 9-21 mmHg ili 12-20 mmHg), a svaka vrednost iznad ove se smatra povišenim očnim pritiskom.

Očni pritisak vrednosti

Visoke vrednosti očnog pritiska utiču negativno na krvne sudove očnog nerva, tako što ih oštećuju, sve dok se ne prekine prenos signala do mozga i nastane slepilo. Vrednosti očnog pritiska kod akutnog očnog pritiska iznose preko 40 mmHg, dok kod hroničnog iznose od 22-40 mmHg.

Očni pritisak merenje

Merenje očnog pritiska je deo standardnog oftalmološkog pregleda, koristi se instrument koji se zove aplanacioni Goldman-ov tonometar. Pre merenja očnog pritiska se primenjuje anestetik u obliku kapi. Očitavanjem dobijenih vrednosti očnog pritiska, može se videti da li je očni pritisak normalan ili povišen. Postoje još neke metode za merenje očnog pritiska, ali ova aplanaciona se najčešće koristi. Pre postavljanja konačne dijagnoze, kao i dijagnoze glaukoma – neophodno je uraditi još neke dijagnostičke testove.

Očni pritisak – glaukom simptomi

Simptomi očnog pritiska vrlo često izostaju. Generalno ne dolazi do bola u očima, osim u posebnim slučajevima kada su vrednosti očnog pritiska znatno uvećane.

Simptomi očnog pritiska – glaukoma:

-Povišen očni pritisak

– Težina u očima

– Brzo zamaranje očiju

– Peckanje u očima

– Glavobolja

– Zamor pri čitanju

– Mučnina

– Povraćanje

– Zamućenje vida

– Poremećaj vidnog polja (tamne senke)

– Očni pritisak i glavobolja

Jedan od simptoma povišenog očnog pritiska i glaukoma može biti i glavobolja. Glavobolja se u ovom slučaju obično javlja u predelu slepoočnica. Ukoliko često imate glavobolju, a uz to još neke od navedenih simptoma – vreme je da odete na oftalmološki pregled i merenje očnog pritiska, kako bi se otklonile sve sumnje.

Lečenje glaukoma

Lečenje očnog pritiska se zasniva na stabilizaciji očnog pritiska. Glaukom nije moguće izlečiti, ali se može kontrolisati vrednost očnog pritiska.

Lečenje očnog pritiska (glaukoma):

– Korišćenje određenih lekova (kapi za oči)

– Laserska terapija

– Hiruški zahvat

Ukoliko se dijagnostikuje glaukom, neophodna je doživotna terapija. Čak i kada se vrednost očnog pritiska dovede na normalu, neophodno je nastaviti sa terapijom, jer glaukom ima tendenciju da se vraća.

Prirodno lečenje

Prirodno lečenje očnog pritiska – glaukoma:

– Konzumirajte namirnice koje sadrže vitamin A, B, E, C, hrom, cink, magnezijum i beta karoten
– Konzumirajte hranu bogatu omega-3 masnim kiselinama (riba)
– Izbegavajte šećer, alkohol i kofein
– Borovnica
– Vidova trava (piti čaj ili stavljati obloge od čaja, piti kapi od vidove trave)
– Ginko biloba
– Oblozi i čaj od peršuna
– Ispirajte oči čajem od kamilice
– Konzumirajte čaj od heljde
– Očni pritisak kod dece

Očni pritisak kod dece se takođe može javiti. Ukoliko se javi odmah na rođenju, govorimo o urođenom glaukomu, koji se manifestuje krupnim očima kod beba. Kod neke dece se glaukom može javiti do 3. godine (infantilni), a kod nekih između 3. I 16. godine (juvenilni). Ovde se naročito moraju obavljati redovni oftalmološki pregledi i prepisati odgovarajuća terapija.

Saznajte više>>> Kako izlečiti očni pririsak – glaukom