Opadanje kose – uzroci i lečenje alopecije – vitamini za kosu

Uravnotežena ishrana bogata mineralima i vitaminima može delimično da umanji intenzitet opadanja kose, ali i da ubrza njen rast…

Pod terminom ćelavost (alopecija) podrazumeva se delimičan ili potpun gubitak kose koji nastaje usled naslednih faktora, starenja, te lokalnih ili sistemskih bolesti. Iako postoji više oblika i uzroka ćelavosti (urođena, stečena, hormonalna), najčešće se javlja androgenetsa ili muška ćelavost (ona obuhvata 98% svih alopecija).

Vrste ćelavosti

Pojačano opadanje kose posledica je delovanja neke štetne supstance na folikul, dok se on još nalazi u fazi aktivnog stvaranja dlake. Prema lokalizaciji i rasprostranjenosti, gubljenje kose može da bude difuzno ili da se odvija u ograničenim zonama; prema krajnjem ishodu ćelavost može da bude prolazna i trajna.

Androgenetska ćelavost

Androgenetska ćelavost uglavnom predstavlja opadanje kose kod muškaraca. Simptomi su opadanje kose bez drugih promena na vlasištu. Oko 20. godine života kod oko 5% muške populacije kosa počinje da opada simetrično, a u 30. godini brže se gubi na temenu, pa se tokom vremena spajaju ćelave površine na području čeone i temene regije. Kod žena taj oblik alopecije je redji i nastupa znatno kasnije. Uzrok ovom ispadanju kose je stimulacija folikula dlake muškim polnim hormonima (androgenima).

Kružno opadanje kose (Alopecija areata)

Alopecija areata je pojava jasno ograničenih kružnih ili ovalnih polja bez kose. Osim na vlasištu, može da se pojavi i na bradi, obrazima i ostalim, dlakom prekrivenim delovima tela. Te promene mogu da traju po nekoliko nedelja, pa i do deset meseci, nakon čega dolazi do oporavka. Oboljenje se često ponavlja i može da izazove potpunu ćelavost. Kružno opadanje kose oboljenje je koje nastupa kada bela krvna zrnca napadanu folikule, dlake. Tada se folikuli smanjuju, a rast kose se ili prekida ili se odvija usporeno. Kao mogući uzročnici ove bolesti navode se infekcije usne šupljine, upala krajnika i pokvareni zubi. U ovom slučaju funkcija korena dlake ostaje očuvana, pa je ponovni rast kose moguć.

Uzroci opadanja kose

Alopecija može da se javi kod žena od dva do četiri meseca nakon porođaja. Obično je prolaznog karaktera, iako u slučaju postojanja genetske sklonosti može da pređe i u trajnu ćelavost. Opadanje kose mogu da izazovu i neka kontraceptivna sredstva, kao i poremećaj rada žlezda sa unutrašnjim lučenjem (hipofize, nadbubrežne i štitne žlezde). Uzroci mogu biti i bolest jajnika, razne infekcije, povišena temperatura, upala pluća, šarlah i tuberkuloza, dijabetes, auto-imune i maligne bolesti. Kod osoba koje pate od hroničnih bolesti kosa postaje tanja, bez sjaja, i siromašnija pigmentom. Stresne situacije, operacije i porođaj mogu da ometu normalan ciklus rasta kose i da dovedu do njenog opadanja.
Na opadanje kose može da utiče i upotreba nekih lekova, poput tableta protiv mršavljenja koje sadrže amfetamine, antidepresiva, antikoagulanta, blokatora betareceptora, hormona (testosteron). Nuspojava lekova za smanjenje masnoća u krvi takođe može da bude ćelavost. Takođe, lekovi protiv karcinoma najčešće dovode do ćelavosti, mada leukemija izaziva gubitak kose i pre upotrebe medikamenata.

Lečenje alopecije

Ako kosa opada duže od tri meseca, obavezno treba posetiti dermatologa koji će preporučiti određene pretrage i pronaći uzrok.Kod lakšeg oblika androgene alopecije lekar može da prepiše 17-alfa-estradiol, koji se preporučuje i ženama, kao intenzivno sredstvo za suzbijanje muških (androgenih) polnih hormona. Proizvode sa ovim hormonom ne smeju, međutim, da primenjuju osobe mlađe od 18 godina, trudnice i dojilje.

ISHRANA – MINERALI I VITAMINI PROTIV OPADANJA KOSE

Zdrava i uravnotežena ishrana može bar delomično da umanji intenzitet opadanja kose, te da ubrza njen rast. Nedostatak minerala (bakra, cinka i gvožđa) u organizmu takođe uzrokuje opadanje kose. Zato treba jesti zeleno i žuto povrće, iznutrice i mlečne proizvode. Vitamina C takođe je značajan za zdravlje kose jer omogućuje
bolju cirkulaciju oko korena dlake, pa tako supstance neophodne za rast kose brže i lakše dopiru do njega; slično dejstvo ima i vitamin E.
U kosi ima mnogo sumpora, a s obzirom na to da njime obiluju sve vrste luka, osobama koje imaju problema s alopecijom preporučuje se da za ovu vrstu povrća uvek pronađu mesto na svojoj trpezi. Najnovija istraživanja pokazala su da proteini soje zaustavljaju nastanak hormona koji uzrokuje ćelavost. B vitamini i aminokiseline primjenjuju se kao potpora rasta kose kod pomanjkanja hranljivih tvari u organizmu i učestvuju u sintezi materija potrebnih za rast kose.