Opstipacija je izostanak spontanog pražnjenja creva, a zatvor označava stanje u kojem osoba ima retke, tvrde, oskudne i suve stolice, ali i promenu u rutini pražnjenja creva, vrlo često praćenu osećajem nepotpuna pražnjenja …
Opstipacija može biti akutna i pojavljivati se naglo i periodično ili hronična. Ponekad i malene promene u ishrani mogu dovesti do ublažavanja problema. No, i konstipacija može biti u pozadini neke bolesti – kod osoba sa sindromom iritabilnog kolona mogu se naizmenično pojavljivati proliv i zatvor.
Uzroci
Opstipacija je najčešće uzrokovana niskim udelom vlakana u ishrani, nedostatkom telesne aktivnosti, ali i dehidracija takođe mogu uzrokovati problem.
Stres i putovanja takođe mogu doprineti problemu konstipacije. Ponekad se u pozadini nalazi i određeno stanje ili bolest kao što je npr. Trudnoća, sindrom iritabilnog kolona, hipotireoza, pojedini psihički i metabolički poremećaji. I lekovi mogu uzrokovati zatvor creva. U proseku, konstipacija više pogađa žene no muškarce što sugeriše da i hormonalna neravnoteža može takođe biti odgovorna za konstipaciju. Od lekova, konstipaciju mogu uzrokovati antacidi (lekovi za smanjenje kiselosti želudačnog soka), diuretici, oralno uzeto gvožđe, mišićni relaksansi, neki analgetici (aspirin) antidepresivi, antihistaminici i betablokatori.
Iako zatvor može biti dosta neprijatan i frustrirajući kod većine ljudi nema ozbiljnijih poremećaja i razloga za brigu. Međutim postoje slučajevi kada se obavezno treba javiti lekaru :
• ukoliko se radi o hroničnom zatvoru koji traje više od tri nedelje,
• ukoliko imate krv u stolici,
• ako se zatvor smenjuje sa prolivom,
• ako osećate bol u rektumu (završnom delu debelog creva),
• ukoliko uprkos promeni načina ishrane i većoj fizičkoj aktivnosti zatvor ne prestaje
Postavljanje dijagnoze podrazumeva otkrivanje uzroka opstipacije. Osim osnovnih laboratorijskih nalaza (kompletna krvna slika) preporučljivo je proveriti i vrednosti hormona štitaste žlezde, jer je kod hipotireoidizma usporena pokretljivost creva skoro redovna pojava. Nakon toga savetuju se kolonoskopija (pregled debelog creva) ili rektoskopija (pregled završnog dela debelog creva), uz irigografiju (radiološki pregled debelog creva).
Lečenje
Najveći broj blagih akutnih zatvora i opstipacija tretira se laksativima, sredstvima koja potiču pražnjenje creva od koji ih se veliki broj može kupiti bez recepta. Međutim, ne preporučuje se uzimanje laksativa kroz duže vreme. Hronični zatvor se često može sprečiti ili lečiti pravilnim kombinovanjem ishrane i unosom više vlakana, žitarica, voća i povrća u ishranu, boljom hidratacijom (minimalno dve litre tečnosti dnevno) i telesnom aktivnošću.
Kao laksativi se mogu koristiti mineralne vode obogaćene magnezijumom, preparati laktuloze, iritansi crevne sluznice, čepići glicerina, klizme i propulzivi, Biljke sa sluzima (seme lana) kao i biljke sa antrakinona (sena, krkavina, aloja) mogu delovati laksativno.
Prirodno lečenje zatvora
Toplom vodom oprati 1/2 kg suvih smokava i staviti ih u 1 1/2 litru vode da kuva 1/2 sata na laganoj vatri. Ohladiti i tekcnost piti svakih 2 sata po 1/2 dcl do 1 dcl u toku dana. Smokve jesti.
Bolji se rezultati postižu kad se kuva 1/2 kg suvih smokava i 1/2 kg suvih šljiva koje se kuvaju u 3 litre vode. Pustiti da uvri do 2 i 1/2 litre. Pre i posle jela piti po 1 dcl tecnosti. Uz to se uzima po jedna supena kasika skuvanih smokava i šljiva. Preostali dio tecnosti, smokava i šljiva i uzimati izmedu obroka ili u toku sutrašnjeg dana. Kolicine navedenih sastojaka u leku mogu biti razmerno vece ili manje, što zavisi od stepena obolenja. Za vreme bolcsti potrebno je jesti što više (divljeg) zelja i jecma, što se priprema bez zapržavanja i jako raskuvano. Veoma je korisno uzimati u neogranicenim kolicinama sveže jabuke i šljive. U nedostatku divljeg zelja, korisni su blitva, kupus, raštika a u svim jelima koristiti što više crvenog luka.
Kao lek protiv tvrde stolice upotrebljava se raskuvana pšenica i zob. U 1 litru vode stavi se po 100 g zobi i pšenice i skuva. Zob i pšenicu jesti kao dodatak hrani, a tecnost piti umesto vode. Ohladenoj tecnosti može se dodati slabi caj koji se priprerna od jednakih kolicina pitome nane i bele irnele. Za vreme lecenja tvrde stolice obroci moraju biti manji a ucestaliji
Za bolju probavu, postoji jednostavan lek. Istucajte jednu kašiku lanenog semena i prelijte je s dva dl svežeg, mlakog caja od kamilice. Pustite da stoji oko pet minuta, a onda popijte tu sluzavu tecnost. Cinite tako 2-3 puta dnevno. Sredstvo je bezazleno, a efikasno. Možete ga koristiti bez opasnosti da se na njega naviknete.
– Natopite uvece šaku opranih suvih šljiva. Ujutru pojedite šljive i popijte sok. Možete kuvati i kompot, vrlo je delotvorno.
– Prelijte kljucalom vodom jednu supenu kašiku lista sene i pustite da stoji 1/2 sata. Zatim procedite i popijte uvece, pred spavanje. Ovo je jak laksativ i uvek deluje.
Istucajte jednu kašiku lanenog semena i prelijte sa dva dl svežeg, mlakog caja od kamilice. Pustite da stoji oko pet minuta, a onda popijte tu tecnost, 2-3 puta dnevno.
Supa od biljaka
Kao prvo pripremimo caj od sene – u kuvani i procedjeni caj stavimo po osobi mali sirovi krumpir narezan na kockice, zatim se doda još puna kasikica pšenicnih mekinja i puna kasika lanenog semena. Sve zajedno se kuva 15 minuta.Tu supu možemo jesti ujutro i uvece.