Orah blagotvorno deluje na zdravlje kardiovaskularnog sistema, a pored toga smanjuje rizik od pojave raka dojke i dijabetesa
Orah potiče iz Indije i Persije, a uzgaja se i jede već oko 9.000 godina. Pored dobrog ukusa, poznat je po brojnim lekovitim svojstvima. Veoma je kalorično voće – sto grama sadrži čak 654 kalorije. Smatra se jednim od najboljih izvora belančevina, bogat je biljnim vlaknima i esencijalnim amino-kiselinama. Orah obiluje zdravim, polinezasićenim masnoćama, naročito alfalinoleinskom i linoleinskom kiselinom. Takode sadrži vitamine B-grupe, kao i vitamine A, C, E i K. Dobar je izvor mangana – sto grama oraha zadovoljava čak 148 odsto potrebne dnevne količine organizma za tim mineralom, a takode je bogat magnezijumom, fosforom, gvoždem, cinkom, kalijumom i kalcijumom.
Čuva zdravlje srca
Studije sprovedene širom Amerike, Australije, Novog Zelanda, Španije i Izraela pokazale su da redovno konzumiranje oraha pomaže u sprečavanju kardiovaskularnih bolesti, snižava loš, a podiže nivo dobrog holesterola u krvi umanjujući rizik od nastanka kardiovaskularnih oboljenja i dijabetesa. Antiinflamatorna svojstva oraha štite arterije od šoka i upale koju može da izazove konzumiranje previše masne hrane. Orasi su posebno bogati gama-tokoferolom, formom vitamina E, koji je koristan za zdravlje srca i krvnih sudova. Naučnici sa Univerziteta Jejl, s doktorom Dejvidom Kacom na čelu, analizirali su podatke 31 muškarca i 81 žene starosti između 25 i 75 godina koji su pola godine svakodnevno jeli oko 60 grama oraha. Svakodnevni unos oraha tokom šest meseci rezultirao je poboljšanjem funkcije krvnih sudova, kao i smanjenjem prisustva lošeg holesterola (LDL) u krvi, inače važnim faktorima rizika za pojavu dijabetesa. Orah takođe štiti mozak, jer samo 30 g oraha dnevno obezbeduje 95 odsto potrebne dnevne doze omega-3 masnih kiselina. Orah poboljšava i motoričke funkcije kod starijih osoba.
Sprečava pojavu raka
S obzirom na to da sadrži veliku količinu antioksidansa i antiinflamatornih supstanci, orah može sprečiti razvoj malignih oboljenja. Rezultati istraživanja sprovedenih na odeljenju za biohemiju i mikrobiologiju na Univerzitetu Maršal u Zapadnoj Virdžiniji govore da orasi sadrže više sastojaka (omega-3 masne kiseline,antioksidanse i htosterole) koji smanjuju rizik od pojave raka dojke. Takođe, istraživanja su pokazala da kombinacija organskog jedinjenja beta-sitosterola i vitamina E usporava rast raka prostate i sprečava nastanak tog oboljenja.
Za jake kosti
Orah je dobar izvor kalcijuma i magnezijuma, koji su neophodni kostima. Pored toga, podstiče proizvodnju kolagena i deluje blagotvorno na zdravlje kose – jača je, sprečava opadanje i pospešuje njen rast. Preporučuje se i trudnicama, jer ublažava mučnine i podstiče razvoj mozga kod bebe. Takođe, ova namirnica povoljno utiče na kvalitet sperme, a u tu svrhu potrebno je pojesti 75 g oraha dnevno.
Burgeri s orasima
Sastojci:
- 50 g ovsenih pahuljica 600 g bundeve
- 1/2 šolje mlevenih oraha + 3 kašike
- 1/3 kašičice ljute paprike
- so
- biber
- 1 jaje
1 glavica crvenog luka - 1 čen belog luka
- maslinovo ulje
- 150 g gorgonzole
- semenke bundeve
Priprema:
1. Crveni i beli luk sitno iseckati, pa ga propržiti na maslinovom ulju.
2. Bundevu izrendati na krupno rende, pa je sjediniti s lukom, posoliti, pobiberiti i dinstati 5 minuta.
3. Zatim dodati mlevene orahe, ljutu papriku, kašiku semenki golice, ovsene pahuljice i jaje te dobro promešati.
4. Od pripremljene smese praviti burgere i redati ih u pleh obložen papirom za pečenje. Peći u rerni na 200°C 10 minuta.
5. Burgere servirati na tanjir, pa ih posuti gorgonzolom, orasima i semenkama bundeve.