Evo nekoliko načina da savladate nikotinsku krizu i zauvek se resite štetne navike koja vam ugrožava zdravlje.
Dobro je poznato da pušenje negativno utiče na cirkulaciju, ubrzava rad srca, dovodi do visokog krvnog pritiska i sužava krvne sudove, što može izazvati brojne kardiovaskularne probleme. Ukoliko pritom bolujete od dijabetesa, rizik od infarkta je mnogo veći. Studije su pokazale da loše kontrolisan dijabetes kod pušača mnogo brže dovodi do razvoja komplikacija, kao što su dijabetička neuropatija, moždani udar i retinopatija, te da osobe koje puše mnogo teže iskorišćavaju prirodni insulin i imaju poteškoće u kontroli glikemije. Većina pušača ubedena je u to da može ostaviti cigarete kad god to poželi. Međutim, s odvikavanjem se obično počinje “od sutra, od ponedeljka, od prvog…”. Ankete pokazuju da se devedeset odsto pušača vraća cigaretama još onog dana kad odluče o prestanku pušenja. Malo je onih koji zaista mogu funkcionisati neometano i bez cigareta. Ukoliko niste medu tim srećnicima, možda će vam pomoći naši saveti.
Simptomi krize
Upravo ste ostavili cigarete i osećate se gore nego ikad? To je sasvim normalno. Dve do četiri nedelje po prestanku pušenja javljaju se simptomi apstinencijalne krize: nervoza, malaksalost, nesanica, kašalj i nedostatak koncentracije uobičajene su prateće tegobe, jer organizmu treba vremena da se adaptira na nov način života. Stručnjaci preporučuju šetnje, tople kupke i vežbe za relaksaciju. Izbegavajte kafu krajem dana, jer kofein podstiče potrebu za nikotinom. Ukoliko osetite nesvesticu ili jaku glavobolju – ne paničite. Vaš organizam naprosto nije navikao na količinu kiseonika koju sad dobija. Kriza je najveća prvih nekoliko dana. Izdržite – vežbajte, gledajte filmove, čitajte knjigu, usmerite pažnju na nešto drugo… šteta bi bilo posegnuti za cigaretama kad ste već čvrsto resili da ih ostavite.
Kako da ublažite apstinencijalnu krizu
Nikotin blokira centar u mozgu zadužen za žed, usled čega pušači piju vrlo malo vode. Da biste ublažili simptome krize, pijte što više tečnosti. Samim tim, smanjićete potrebu organizma za nikotinom. Izbegavajte namirnice koje podstiču želju za cigaretom (začini, kafa, slatkiši, senf, alkohol i žvake), potencirajte one za kojima
pušači obično ne osećaju potrebu zbog oštećenih centara za ukus i miris (voće i povrće, crni hleb). Pribegnite trikovima: odlazite ranije na spavanje, odvojte vremena za sebe, bavite se sportom…
Povećanje telesne težine
Da li zbog nikotinske krize ili proste činjenice što dojučerašnji pušači često “ne znaju šta bi s rukama”, tek većina njih kompenzuje potrebu za cigaretom jedući više. Samim tim, neretko se desi da osobe koje ostave cigarete gotovo preko noći dobiju u težini. Da bi se potisnula potreba za slatkišima, preporučuje se unos voća. Zbog svoje osnovne bolesti, nipošto ne preterujte s namirnicama koje su bogate ugljenim hidratima. Istraživanja su pokazala da se nakon konzumiranja poslastica efekat povećane energije brzo gubi, dok se po unošenju voća u organizam nivo dobre energije mnogo duže održava. U slučaju pojačane gladi, preporučljivo je piti što više tečnosti, koja stvara privid sitosti.
Pomoć i samopomoć
Ukoliko ste resili da ostavite duvan, na raspolaganju vam je čitav niz pomagala. Tržište je preplavljeno nikotinskim žvakama, flasterima, čajevima i specijalnim muštiklama, a svi do jednog garantuju da ćete “ostaviti pušenje za sedam dana bez neugodnih simptoma odvikavanja i dobijanja u težini”. Pre nego što potrošite gomilu novca isprobavajući jedan po jedan preparat, treba da znate da svi oni sadrže nikotin, te da im je svrha da spreče apstinencijalnu krizu koja nastaje s prestankom pušenja. Imajte na umu da vas nijedno od ovih pomagala neće naterati da ostavite cigarete. Odluka je na vama, a preparati su tu da vam olakšaju odvikavanje.
Korisni saveti
Napravite listu razloga zbog kojih želite da ostavite pušenje. Odredite prioritete. Nije neophodno da pravite dugoročne planove – krenite polako, malim koracima. Prvo recite sebi da nećete zapaliti cigaretu ceo sat, zatim dva sata, pa dan, potom još jedan dan… Razmišljajte pozitivno. Onog momenta kad ste poželeli da ostavite duvan zapravo ste postali nepušač. Podsećajte se redovno na razloge za ostavljanje cigareta – LAKŠA KONTROLA DIJABETESA!
Ne zaboravite antioksidanse
Jedna od štetnih posledica pušenja je sporo, ali progresivno, stvaranje slobodnih radikala, koji podstiču oksidativni stres i procese starenja na ćelijskom nivou. Ova štetna navika takode uništava mnoge hranljive supstance u organizmu, naročito vitamine C i A, magnezijurm, bakar, cink, mangan, hrom i selen. Ishrana stoga treba da bude bogata svežim voćem i povrćem, kako bi se unele dodatne količine hranljivih supstanci i antioksidansa.Takčšđe, mogu se koristiti i prirodni lekovi bogati antioksidantskirm aktivnim činiocima, kao što’su zeleni čaj, rooibos, godži, spirulina i pivski kvasac.
Lečenje biljem?
Kad želja za cigaretom postane nekontrolisana, možete posegnuti za nekim od prirodnih lekova koji će svaki pokušaj udisanja duvanskog dima učiniti veoma neprijatnim.
OVAS
Ovas je takode biljka koja jača nerve. Pomaže u slučaju anksioznih i depresivnih stanja, simptoma tipičnih za prvu nedelju odvikavanja od pušenja. Uzima se u vidu kapi, to jest tinkture. Snaži organizam i deluje umirujuće, pa je odličan saveznik u borbi protiv pušenja.
Kako se koristi? Doza od 45 kapi razmućenih u malo vode pije se triput dnevno, pola sata pre jela.
Povezano>>> Ovaj prirodni recept će vam pomoći da se rešite cigareta zauvek!
BOKVICA
Kao pomoćno sredstvo za odvikavanje od pušenja koristi se tinktura ove biljke. Na tržištu postoje rastvori u spreju koji su vrlo praktični, tako da vam uvek mogu biti nadohvat ruke.
Kako se koristi? Tinkturom na bazi bokvice mazite desni, pet-šest puta tokom dana, između obroka, u dozi od sedam do 10 kapi. Pre nego što progutate ove blagotvorne kapi, zadržite ih u ustima nekoliko sekundi.
KANTARION
Kantarion je biljka koja blagotvorno utiče na nervni sistem i čijom se upotrebom snaži volja i vraća energija.
Kako se koristi? Upotrebljava se u vidu suvog ekstrakta u obliku kapsula ili tableta (u dozi navedenoj na pakovanju, koja varira od proizvođača i vrste proizvoda), ili u vidu tinkture, tri puta na dan u dozi od po 30 kapi (razmućenih u malo vode) posle jela.
UPOZORENJE: Pre primene fitoterapije, najbolje bi bilo da se posavetujete sa stručnim licem. Nijedna biljka nema isto dejstvo na svaki organizam tako da su moguće i negativne propratne pojave, naročito ako se uzima neka terapija lekovima-