Osteoporoza faktori rizika i prevencija

Osteoporoza predstavlja sistemsku bolest koštanog tkiva koju karakteriše smanjenje koštane mase i demineralizacija, pri čemu je mikroarhitektura koštanog tkiva teško oštećena. Reč je o tihom oboljenju bez simptoma dok ne dođe do preloma kostiju, koji se mogu desiti i pri uobičajenim aktivnostima. Najčešći osteoporotični prelomi su prelomi pršljenskih tela, kičmenog stuba, vratne, butne kosti i kostiju podlaktice.

Učestalost pojave osteoporoze
Približno deset odsto celokupne populacije ima osteoporozu. Kod žena je značajno češća. Procene su da je prisutna kod svake druge žene i svakog osmog muškarca, starijih od pedeset godina. Osteoporoza je jedan od glavnih uzroka ozbiljnog invaliditeta i umanjenja kvaliteta života. Četvrtina osoba posle preloma kuka zahteva dugotrajnu zdravstvenu i socijalnu pomoć. Zato je veoma važno na vreme utvrditi smanjenje koštane gustine.osteoporoza
Maksimalna koštana gustina dostiže se oko tridesete godine života. Do pedesete godine života, koštana gustina smanjuje se za 0,5–1% godišnje. Nakon menopauze, gubitak može iznositi čak do 10% godišnje. Posebno veliki gubitak je u prvih 5–10 godina menopauze, koji dovodi do tzv. postmenopauzalne osteoporoze, koja nastaje zbog nedostatka polnih hormona, pre svega estrogena. Kod osoba starijih od 70 godina prisutna je tzv. senilna osteoporoza, dok se sekundarna osteoporoza može javiti kao posledica mnogih bolesti ili uzimanja lekova koji negativno utiču na kosti. Nasledni faktori (pol, rasa), kao i neki spoljni faktori na koje možemo da utičemo, određuju maksimum koštane gustine, što je veoma značajno za kasniji period života.

Faktori rizika za osteoporozu

– rana hirurška ili prirodna menopauza pre 45. godine
– premenopauzalna amenoreja više od šest meseci, ne zbog trudnoće
– histerektomija sa barem jednim sačuvanim jajnikom, pre 45. godine
– tekuća ili planirana dugotrajna oralna upotreba kortikosteroida (>7,5mg prednizolona dnevno, 3 meseca ili duže)
– porodična anamneza osteoporoze (posebno fraktura kuka kod majke)
– zakasnela menarha – prva menstruacija (posle 15. godine života)

Faktori koji mogu da utiču na pojavu osteoporoze
– nizak indeks telesne mase ( – bolesti jetre i težak alkoholizam
– slaba apsorpcija hranljivih materija
– hipertireoidizam
– hipogonadizam kod muškaraca
– primarni hiperparatireoidizam
– reumatoidni artritis
– hronična bubrežna insuficijencija
– dugotrajno lečenje heparinom, kortikosteroidima
– slaba fizička aktivnost
– nepokretnost – posle neke traume, preloma
ili moždanog inzulta
– nedovoljan unos kalcijuma i vitamina D
– pušenje cigareta
– unos alkohola, kafa (preko četiri šoljice dnevno)
– smanjen vid

Postavljanje dijagnoze za osteoporozu
Osteodenzitometrija (DXA) je „zlatni standard“ za uspostavljanje dijagnoze osteoporoze.
Kod pacijenata koji imaju neki od faktora rizika za osteoporozu treba uraditi merenje mineralne koštane gustine tj. BMD (Bone Mineral Density) DXA metodom, koja se bazira na primeni niskoenergetskog X zračenja. Rezultati merenja koštane gustine (BMD) mogu da se izraze kao odstupanje (broj standarnih devijacija) od srednje gustine kosti mladih zdravih osoba (20–40 godina) i to se zove T-skor, ili kao odstupanje od vrednosti koja odgovara godinama starosti zdravih osoba i zove se Z-skor.
– normalan nalaz:
T-skor između +1 i -1
– osteopenija:
T-skor od -1 do -2,5
– osteoporoza:
T-skor -2,5 ili niže
– teška osteoporoza: veći negativan broj, teža osteoporoza sa jednim ili više preloma

Ko treba obavezno da meri mineralnu gustinu kostiju (BMD)
– osobe starije od 65 godina sa faktorima rizika
– mlade žene, mlađe od 65 godina, sa jednim ili više faktora za osteoporozu
– žene u postmenopauzi sa nekim od preloma
– osoba koja prima ili kod koje se planira dugotrajno lečenje kortikosteroidima
– muškarac sa kliničkom sumnjom na osteoporozu, anamnezom preloma nakon minimalne traume, i svi muškarci stariji od 70 godina

Povezano>>> Ove 3 namirnice su najveći čuvari vaših kostiju i zaštita od osteoporoze

Prevencija osteoporoze
– kontrolišite energetski unos hrane, obzirom da povećana telesna masa dodatno opterećuje kosti
– upražnjavajte fizičku aktivnost: brzo hodanje, penjanje uz i niz stepenice, individulno izabrani sport; u detinjstvu upražnjavati sportove kao što su odbojka, fudbal, trčanje
– koristite suplemente koji olakšavaju menopauzu i andropauzu (sadrže biljne estrogene i testosterone), bogate kalcijumom i vitaminom D.
– izbegavajte štetne navike (pušenje cigareta, alkoholna pića, smanjite unos kofeina i soli)
– blagovremeno merite gustinu koštane mase, posebno ako ste osoba pod rizikom
– roditelji treba da znaju da je najvažnije životno doba za smanjenje rizika od osteoporoze rano detinjstvo i adolescencija, kada je potrebno postići što veći pik koštane mase (pravilnom ishranom i sportskim aktivnostima).

Zaključak
Osteoporozu je moguće sprečiti, usporiti njen razvoj i lečiti. Potrebno je samo znati pravi put. Vaši BETTY farmaceuti će vam svojim stručnim savetima pomoći kako bi mogli sami doprineti vlastitom zdravlju i prevenirati prelome, te zadržati svoju samostalnost i nezavisnost.

Po preporuci Američke fondacije za osteporozu, za prevenciju i kontrolu ove bolesti preporučeni dnevni unos kalcijuma iznosi 1.200mg. Najbolje ga je uzeti kroz hranu. Alternativa su preparati koji sadrže kalcijum. Dnevni unos vitamina D trebalo bi da bude 400–800 i.j. Ovaj unos je posebno važan kod starih ili hronično obolelih pacijenata koji se nalaze na dugotrajnom kućnom ili bolničkom lečenju.
prim. mr ph Anđelka Damjanović