Otekle noge i proširene vene

Mnoge osobe, a naročito žene, pate od oticanja nogu, a ona nastaju zbog funkcione insuficijencije vena. U slučajevima ozbiljnog ili hroničnog oboljenja bubrega, srca, pluća ili jetre, takođe se mogu primetiti edemi koji treba da budu kontrolisani od strane lekara. Međutim, za proširene vene i otekle noge uvek su korisne kupke stopala sa promenom temperature vode, a sastoje se iz tuširanja predela kolena, listova i stopala hladnom vodom, zatim
toplom, pa onda opet hladnom, i tako nekoliko puta, završavajući uvek hladnom vodom. Promena temperature stimuliše vaskularni sistem, i ukoliko se obavljaju redovno, kupke poboljšavaju elastičnost vena, sprečavajući njihovo očvršćavanje što je veoma važno za otekle noge i noge sa proširenim venama. Male vene u nogama mogu biti tretirane oblogama ili nanošenjem lekovite gline, uvek hladnima, jer toplota dovodi do dilatacije vena i pogoršanja simptoma venske insuficijencije. Međutim, gotovo je nemoguće učiniti da proširene vene nestanu bilo kojom lokalnom terapijom, s obzirom na to da je reč o lezijama degenerativnog karaktera, a njihov oporavak se ne meri danima, već nedeljama ili mesecima.
prosirene vene otekle noge

ŠTA SU PROŠIRENE VENE?

U narodu se pod terminom proširenih vena podrazumeva anomalijska dilatacija površinskih vena na nogama.Medicinskom terminologijom, varikozitet je dilatacija vena, a navode se: ezofagusni varikozitet (veoma čest kod alkoholičara), hemoroidalni varikoizitet (šuljevi ili hemoroidi), itd. U bilo kom delu tela može doći do proširenja u venskoj strukturi. Proširenje vena donjih ekstremiteta je češće, jer je ovaj deo tela najudaljeniji od srca i trpi najveći pritisak. Varikoziteti mogu biti duboki i površinski. Pre svega treba imati na umu da je stvaranje proširenih vena posledica slabljenja venskog zida. Ukoliko bi on bio dovoljno otporan, ne bi se proširio ni u jednom momentu prilikom povećanja unutrašnjeg pritiska. Još jedan of faktora koji utiče na pojavu proširenih vena je i povećanje venskog pritiska. Logično je razmišljati da se elastična cev širi pred povećanjem pritiska tečnosti koju sadrži. U slučaju varikoziteta ova proširenost postaje hronična. Suprotno logičnom zaključivanju, proširenost vena neće prouzrokovati veću fluidnost cirkulacije, već obratno, jer proširujući se, unutrašnji zalisci vena postaju nedovoljni u odbrani od ponovnog protoka venske krvi. Ovaj proces usporavanja protoka krvi dovodi do izvesne predisponiranosti ka poremećajima koagulacije krvi.

NAJČEŠĆA MESTA POJAVLJIVANJA PROŠIRENIH VENA

Najčešće se proširene vene javljaju u predelu donjih ekstremiteta. Nakon trudnoće često se pojavljuju površinske otečene vene plavičaste boje. U ozbiljnijim slučajevima dolazi do utrnulosti noge i stopala, čak i do bolova u vidu bockanja. Kod najtežih stepena mogu se pojaviti rane koje je teško izlečiti i koje teško zarastaju, a koje nose sa sobom visoki rizik od tromboze vena. Zajednički simptom svih vrsta varikoziteta donjih ekstremiteta je edem (otok) koji počinje da se javlja u gležnjevima u vreme pred spavanje i postaje sve ozbiljniji smanjenjem cirkulacije.

FAKTORI KOJI DOVODE DO PROŠIRENIH VENA

Postoje izvesne situacije koje imaju za posledicu proširene vene. Tokom trudnoće dolazi do povećanja perifernog venskog pritiska iz različitih razloga. Kao prvi se navodi opšte povećanje količine krvi tokom trudnoće, što dovodi do blagog povišenja venskog pritiska.Drugi, i mnogo važniji razlog je pritisak koji fetus vrši na izlazak vena iz donjih ekstremiteta na nivou prepona, čime se uzrokuje delimična prepreka koja otežava odlazak venske krvi ka veni kava. U nogama dolazi do povećanja pritiska mnogo većeg od onog u rukama. Treći faktor koji može da potpomogne povećanje unutrašnjeg pritiska je konstipacija koja je veoma česta tokom trudnoće. Neispražnjena fekalna masa može da vrši pritisak na sve strukt-re ispod karlice, pa tako i na vene. Kod starijih osoba pojava proširenih vena je uzrokovana različitim razlozima. U svakom slučaju, osnovnim uzrokom proširenih vena se smatra smanjenje periferne cirkulacije, kako u arterijama, tako i u venama. Postojanje proširenih vena je povezano sa problemima arteriosklerotičnog tipa, toksičnog (alkohol, duvan, itd.), poremećajima krvi (hiperviskoznost), itd. Ponavljamo da treba imati na umu da postojanje proširenih vena ukazuje na slabost vaskularnih zidova. Činjenica da vidimo samo površinske, ali ne i duboke proširene vene može dovesti do mišljenja da samo one i postoje. Treba znati da postoje obe vrste, kao i da je povećanje unutrašnjeg pritiska i slabost vaskularnog zida karakteristično i za spoljašnje i unutrašnje vene.

Saznajte>>> Evo kako možete izlečiti proširene vene uz pomoć paradajza

Saveti za osobe sa proširenim venama ili insuficijencijom periferne cirkulacije
-Treba izbegavati direktno sunce ili toplotu na nogama;
-Nije preporučljivo nositi dokolenice, čarape, pantalone ili podvezice koje stežu noge;
-Treba obratiti pažnju na obuću: ukoliko steže stopala, pogoršava cirkulaciju;
-Potrebno je redukovati telesnu težinu ukoliko je iznad preporučene;
-Ukoliko je neophodno mirovanje, dugotrajno stajanje ili sedenje, savetuje se kratka šetnja svakih pola sata.
-Preporučljivo je hlađenje nogu, naročito hladnom vodom;
-Treba raditi vežbe redovno. Najbolja je šetnja.