Ovas sastav i dejstvo

Žitarica ovas sadrži beta glukan, supstancu koja snižava nivo holesterola, a istraživanja su potvrdila i da pomaže obolelim od dijabetesa tip 2, jer utiče na sporiji rast šećera u krvi…

Ovas (Avena sativa) potiče od divljeg crvenog ovsa, biljke čija je postojbina Azija. Ova žitarica se gaji 2000 godina u različitim delovima sveta, ali pre nego što je počeo da se koristi kao hrana, upotrebljavao se u medicinske svrhe.

SASTAVI DEJSTVO

Ovas obiluje manganom i veoma je dobar izvor selena, vitamina B1, hranljivih vlakana, magnezijuma, proteina i fosfora.

– Ova žitarica sadrži beta-glukan, supstancu koja snižava nivo holesterola. Istraživanje urađeno još 1963. godine potvrdilo je da oni sa visokim holesterolom, ako pojedu samo 3 g rastvorljivih vlakana dnevno (a toliko se nalazi u jednoj činiji ovsene kaše) mogu da snize holesterol za 8-23%. Zbog toga ovas utiče i na zdravlje srca i krvnih sudova.

– Sadrži antioksidanse avenantramide koji, potvrdilo je istraživanje Tafts univerziteta, snižavaju loš holesterol.

– Ako se integralne žitarice, pa i ovas, češće nalaze na trpezi (najmanje 6 puta nedeljno) pomažu ženama u postmenopauzi da snize nivo holesterola, visok pritisak ili druge znake kardiovaskularnih oboljenja.

– Beta glukan podstiče imuni sistem na borbu protiv bakterija.

– Istraživanja pokazuju da beta glukan pomaže obolelim od dijabetesa tip 2, jer utiče na sporiji rast šećera u krvi. Integralni ovas sadrži i magnezijum koji takode, ima značajnu ulogu u metabolizmu šećera i snižava rizik od dijabetesa tip 2.

Ovas je veoma dobar izvor selena, antioksidansa koji, između ostalog, pomaže da se
smanje simptomi astme i u prevenciji srčanih bolesti, kao i raka debelog creva.
ovas
SAVETI PLUS

Kupujte manje količine ovsa, jer ova žitarica sadrži više masti od drugih žitarica, pa se brže užegne.
U hermetički zatvorenoj posudi, na suvom, tamnom i hladnom mestu možete da čuvate ovas oko dva meseca.
ovsenu kašu dodajte o no koštunjavo i drugo voć dobićete ukusan i nutritivnp vre dan doručak.

Ovseni griz je odlična osnova za punjenje živinskog mesa

Pomešajte ovseno sa integralnim pšeničnim brašnom u receptima za peciva.

Pomešajte ovsene mekinje sa muslijem.

OPREZ

Ovas sadrži gluten, pa oni koji pate od celijakije, odnosno koje su alergične na gluten, ne bi trebalo da ga jedu, odnosno da ga koriste u malim količinama.

OVAS HRANLJIVA VREDNOST

(1 šolja kuvanog integralnog)

i 145 kalorija I 6 g proteina 14 g hranljivih vlakana I0,08gtriptofana 177 mg fosfora 56 mg magnezijuma 1,3 mg mangana 0,26 mg vitamina B1 (tiamin) 19 mcg selena

Uštipci

– 200 g ovsenih pahuljica
– 100 g spanaća
– 2 jaja
– 2 kašike heljdinog brašna
– mleveni korijander
– muskatni oraščić
– so

Prelijte ovsene pahuljice vrelom vodom i ostavite da nabubre. Spanać poparite, ocedite i naseckajte. Pomešajte spanać sa oceđenim pahuljicama, umešajte umućena jaja, heljdino brašno, po malo mlevenog korijandera i muskatnog oraščića i posolite. Kašikom vadite testo i pržite na vrelom ulju. Ocedite ih na kuhinjskom papiru i servirajte vruće sa dinstanim povrćem i zelenom salatom.

Kačamak

– 300 g ovsa
– 70 g prosa
– 70 g pšenice
– 1 dl pavlake
– 1 kašika meda
– 70 g mlevenih lešnika
– cimet, so
Krupno sameljite ovas, proso i pšenicu, sipajte u litar malo posoljene vode, sačekajte da provri, umešajte mlevene žitarice i kuvajte na tihoj vatri pet minuta, uz stalno mešanje. Poklopite i ostavite na toplom najmanje 2 sata. U još toplu masu umešajte pavlaku, med i cimet. Preručite u činiju, pospite mlevenim lešnicima i servirajte sa svežim voćem ili pireom od jabuka. Med možete da zamenite suvim grožđem, a pavlaku puterom sa malo mleka.

Palačinke

– 2 šolje ovsenih pahuljica
– 1/2 šolje integralnog brašna
– 1 kesica praška za pecivo
– 3 jaja
– 2 kašike meda
– malo soli
– mleka po potrebi
– 2 dl slatke pavlake
Umutite jaja i posolite, dodajte ovsene pahuljice, brašno, prašak za pecivo i med. Masu razredite mlekom i pecite tanke palačinke. Dobro ih ispecite sa obe strane, namažite čime želite, zavijte, prelijte pavlakom i zapecite.

SAVET PLUS: Ovsene pahuljice
su ukusan i izdašan dodatak mlevenom mesu koje koristite za ćufte i pljeskavice.

NARODNA MEDICINA

Svakodnevna dijetalna upotreba kašice i čorbe od ovsenog brašna, a posebno od mekinja smanjuje lučenje želudačnog soka što pomaže kod akutnog pankreatita. Za lečenje pankreatita, proliva i prevelike kiselosti želudačnog soka uzima se 100 g oljuštenog ovsa (brašna, krupice ili mekinje) i kuva u 1,5 litru vode dok se ne ukuva na 1 litar zapremine, ohladi i mlako upotrebi. Može da se jede posoljeno (6-10 g soli) ili zaslađeno medom ili nekim kiselim voćnim sirupom (od malina, višanja, ribizli).

Ovsenom kašicom se oblažu opekotine i upale kože.
Ovsena slama se u narodu upotrebljava protiv reumatizma, išijasa, promrzlina i kožnih bolesti: 2 kg slame kuva se pola sata u 10 litara vode i u tome kupa ili dodaje toploj banji.