Plavi patlidžan i zdravlje
Sigurno ste čuli za plavi patlidžan, ali možda niste imali priliku da ga tako često jedete. Koliko je ovo zdravo povrće, koje prosto morate uvrstiti u svoju ishranu, otkrićemo u okviru ovog članka.
Postoji veliki broj sorti plavog patlidžana koje se koriste širom sveta i koje su uključene u kuhinjama na mnogo različitih načina. Plavi patlidžan se obično naziva “kralj povrća”, barem u Indiji, jer je jedna od najsvestranije i funkcionalne hrane. Ovo povrće ima koenzistentnost paradajza, u smislu teksture i gustine, i to je savršen dodatak supama, varivima, sosovima, a može se koristiti i samostalno u mnogim jelima. Plavi patlidžan nije samo ukusan dodatak mnogim jelima, već i veoma zdravo povrće koje može pomoći da živite zdravije!
Kako su plavi patlidžan i zdravlje povezani?
Plavi patlidžan je neobično povrće koje ima jedinstven niz zdravstvenih prednosti, uključujući i sposobnost da pomogne u izgradnji jakih kosti i prevenciji osteoporoze, smanjuje simptome anemije, poboljšava kognitivne funkcije, poboljšava kardiovaskularno zdravlje, štiti probavni sistem, pomaže da izgubite kilograme, upravlja dijabetesom, smanjuju stres, štiti decu od urođenih mana, a pomaže čak i u prevenciji raka.
Niska gustina energije
Plavi patlidžan je dobar izbor povrća za ljude koji pokušavaju da izgube težinu, jer je nisko-energetski-gusta hrana, što znači da možete pojesti veliku količinu ovog povrća bez konzumiranja previše kalorija. Nisko-energetski-gusta hrana može pomoći da se osećate puni bez izlaganja prekomernom dnevnom limitu kalorija, jer je obim hrane to što vas zasiti, a ne kalorije.
Dobar izvor vlakana
Svaka 1 šolja porcije plavog patlidžana daje 2,5 grama vlakana, ili 10% dnevne vrednosti za vlakna. Vlakna vam mogu pomoći da smanjite holesterol, kontrolu šećera u krvi i ograničavaju rizik od bolesti srca i digestivnog sistema, kao što su zatvor i divertikuloza. Vlakna koja upijaju vodu takođe pomaže da se osećate puni bez dodavanja kalorija, što potencijalno olakšava gubitak težine.
Hlorogena kiselina
Hlorogena kiselina je jedinjenje koje je poznato po svojoj visokoj antioksidativnoj aktivnosti. Antioksidansi štite vaše ćelije od oksidacije – štetnog hemijskog procesa koji oštećuje vaše ćelije i doprinosi bolestima. Utvrđeno je da je hlorogena kiselina dominantno antioksidantno jedinjenje u plavom patlidžanu. Hlorogena kiselina ima veliki kapacitet za borbu protiv slobodnih radikala – hemikalija koje izazivaju oksidaciju – i takođe može da smanji LDL (loš) holesterol. Hlorogena kiselina je takođe antimutagen, što znači da može zaštititi ćelije od mutiranja u ćelije kancera; a takođe je i antivirusno sredstvo.
Nasunin
Nasunin je antioksidantno jedinjenje koje se može naći u kori plavog patlidžana. Studija pokazuje da nasunin u ovom povrću ima anti-angiogeničnu sposobnost. Kada je nešto angiogensko, to znači da stimuliše nov rast krvnih sudova i snabdevanje krvi. Iako to zvuči kao da bi moglo da bude dobra stvar, kada je u pitanju rak, nije. Kancerogene ćelije mogu da steknu sposobnost angiogeneza, što znači da mogu da razviju sredstva za povećanje svoje zalihe krvi, što može prouzrokovati da kancerogena masa ili tumor raste veoma brzo. Nasunin u plavom patlidžanu ima mogućnost da spreči angiogenezu.
Nutritivna vrednost
Nutritivna vrednost u 100 g sirovog plavog patlidžana:
- Energija 24 kcal 1%
- Ugljeni hidrati 5,7 g 4%
- Proteini 1 g 2%
- Ukupno masti 0,19 g 1%
- Holesterol 0 mg 0%
- Vlakna 3,40 g 9%
Vitamini
- Folati 22 µg 5.5%
- Niacin 0,649 mg 4%
- Pantotenska kiselina 0,281 mg 6%
- Piridoksin 0.084 mg 6.5%
- Riboflavin 0,037 mg 3%
- Tiamin 0.039 mg 3%
- Vitamin A 27 IU 1%
- Vitamin C 2,2 mg 3,5%
- Vitamin E 0,30 mg 2%
- Vitamin K 3.5 µg 3%
Elektroliti
- Natrijum 2 mg 0%
- Kalijum 230 mg 5%
- Minerali
- Kalcijum 9 mg 1%
- Bakar 0.082 mg 9%
- Gvožđe 0.24 mg 3%
- Magnezijum 14 mg 3,5%
- Mangan 0.250 mg 11%
- Cink 0.16 mg 1%
Recepti
Kuvanje na pari je naročito zdrav način kuvanja plavog patlidžana. Kada je kuvan na pari, plavi patlidžan vezuje više žučne kiseline. Ovo smanjuje apsorpciju masti i holesterola, što potencijalno smanjuje rizik od srčanih bolesti. Pečenje i roštiljanje su drugi načini nisko-masnog pripremanja plavog patlidžana. Izbegavajte prženje, kako plavi patlidžan teži da apsorbuje mnogo ulja, osim ako ga posolite i istisnete vodu i vazduh iz patlidžana unapred.
U nastavku ćemo navesti nekoliko recepata sa plavim patlidžanom.
Pohovani plavi patlidžan recept
Sastojci:
- plavi patlidžan
- 2 jaja
- brašno
- prezle
- kačkavalj
- ulje
Pohovani plavi patlidžan – recept (priprema):
Plavi patlidžan isecite na uzdužne ploške, pa posolite i ostavite da pusti vodu, a onda ocedite patlidžan na kuhinjskom papiru. Uzmite dve ploške i između stavite list kačkavalja, a taj ‘’sendvič’’ stavite prvo u jaja, pa u brašno, pa opet u jaja i na kraju u prezle.
Pržiti na umerenoj temperaturi, dok ne iskoristite sve “sendviče” od plavog patlidžana. Prijatno!
Plavi patlidžan u rerni
Sastojci:
- 1 plavi patlidžan
- 1 kašika pesto sosa
- 2-3 kašike sosa od paradajza (ili sitno seckan sveži paradajz)
- malo maslinovog ulja
- 1 čen belog luka
- so
- biber
- ljuta paprika
Plavi patlidžan u rerni – recept (priprema):
Plavi patlidžan operite i presecite uzduž na polovinu i napravite mu unakrsne rezove – zatim ga začinite sa solju i biberom, i premažite ga maslinovim uljem. Polovine plavog patlidžana složiti u tepsiju i peći na 220°C tokom 20-30 minuta (zavisi i od veličine patlidžana), dok patlidžan ne bude dovoljno mekan
Tepsiju izvadite iz rerne, plavi patlidžan stavite na tanjir i preko svake polovine dodajte iseckani beli luk, 2-3 kašike sitno seckanog svežeg paradajza pomešanog sa pesto sosom od bosiljka. Možete dodati i naseckane sveže ljute papričice, ali ovo je opciono. Prijatno!
Plavi patlidžan salata
Sastojci:
- 1 plavi patlidžan
- 1 glavica belog luka
- 2-3 kašike sitno seckane mirođije
- 1 ravna kašika maslinovog ulja
- sok od ½ limuna
Plavi patlidžan salata – recept (priprema):
Plavi patlidžan isecite na uzdužne komade i svako parče pržite na malo vrućeg ulja, oko 2-3 minuta sa obe strane. Ispržene komade plavog patlidžana poređajte u odgovarajuću dublju posudu.
S druge strane, u činiji izmešajte sitno seckan beli luk, sitno seckanu mirođiju, maslinovo ulje, sok od pola limuna i malo soli – te ovim preliti vruće komade isprženog plavog patlidžana. Ostavite salatu da odstoji na sobnoj temperaturi da se ohladi.
Salatu od plavog patlidžana možete služiti uz pečenu piletinu, ribu, meso sa roštilja i dr. Prijatno!