Pms – predmenstrualni sindrom simptomi i saveti za ublažavanje

Šta je PMS? Predmenstrualni sindrom ili PMS je stanje koje utiče na emocije, fizičko zdravlje i ponašanje kod žena tokom određenih dana menstrualnog ciklusa, obično neposredno pre njene menstruacije.

PMS je stanje kod žena koje ima širok spektar simptoma, uključujući promene raspoloženja, osetljive grudi, želju za hranom, umor, razdražljivost i depresiju. Procenjuje se da čak 3 od svake 4 žene koje očekuju menstruaciju doživljavaju neki oblik predmenstrualnog sindroma.

Predmenstrualni simptomi imaju tendenciju da se pojavljuju u predvidljivom obrascu. Fizičke i emocionalne promene koje karakterišu predmenstrualne tegobe mogu da variraju od samo malo primetnih pa sve do intenzivnih.

Ipak, ne treba da dozvolite da ovi problemi upravljaju vašim životom. Tretmani i prilagođavanja životnog stila mogu pomoći da smanjite ili upravljate znacima i simptomima predmenstrualnog sindroma.

PMS

PMS simptomi

Spisak potencijalnih znakova i simptoma predmenstrualnog sindroma je dugačak, ali većina žena će iskusiti samo neke od ovih problema.

Emocionalni i ponašajni simptomi PMS-a:

  • napetost ili anksioznost
  • depresivno raspoloženje
  • plakanje bez nekog naročitog razloga
  • promene raspoloženja i razdražljivost ili bes
  • promene apetita i žudnja za hranom
  • problemi sa spavanjem (nesanica)
  • socijalno povlačenje
  • slaba koncentracija

Fizički znaci i simptomi PMS-a

  • bol u zglobovima ili mišićima
  • predmenstrualni bolovi u donjem delu stomaka
  • glavobolja
  • umor
  • dobijanje na težini u vezi sa zadržavanjem tečnosti
  • abdominalno nadimanje
  • osetljivost grudi
  • razbuktavanje akni
  • zatvor ili proliv.

Za neke žene, fizički bol i emocionalni stres su dovoljno teški da utiču na njihov svakodnevni život. Bez obzira na težinu predmenstrualnih tegoba, znaci i simptomi PMS-a obično nestanu u roku od četiri dana od početka menstruacije – kod većine žena.

Ipak, mali broj žena sa predmenstrualnim sindromom ima ove predmenstrualne tegobe koje im otežavaju svakodnevni život svakog meseca. Ovaj oblik PMS-a se naziva predmenstrualni disforični poremećaj. Znaci i simptomi ovog poremećaja uključuju depresiju, promene raspoloženja, bes, anksioznost, osećanje preopterećenosti, poteškoće sa koncentracijom, razdražljivost i napetost.

PMS i depresija

Kako su PMS i depresija povezani? Neke žene sa teškim predmenstrualnim sindromom su bez dijagnoze depresije, iako depresija sama po sebi ne izaziva sve simptome.

Hemijske promene u mozgu takođe uzrokuju PMS. Fluktuacija serotonina, neurotransmitera za koji se smatra da igra ključnu ulogu u raspoloženju, mogla bi da izazove PMS simptome. Nedovoljne količine serotonina mogu doprineti predmenstrualnoj depresiji, kao i umoru, žudnji za hranom i problemima sa spavanjem.

PMS i nervoza

Kako su PMS i nervoza povezani? ovaj sindrom se često krivi za emotivne promene, ponekad nepravedno. Ali ne može se poreći da promenljivi nivoi hormona tokom PMS-a utiču na nervozu. To je dobro poznata, osnovana medicinska činjenica. Ipak, čak i ako je nervoza prouzrokovana ovim hormonalnim promenama, ipak se može smanjiti sa odgovarajućim tretmanima

Ženska tela različito reaguju na telesne promene. Šta može izazvati nervozu kod jedne žene, ne mora izazvati nervozu kod druge, ili može izazvati nervozu na potpuno drugačiji način.

Pored hormonalnih promena koje dovode do brojnih drugih promena u organizmu, isto važi i za hemijske promene u mozgu, odnosno za fluktuaciju nivoa neurotransmitera (hemijskih glasnika) – kao što smo pomenuli kod depresije.

Simptomi PMS-a koliko traju

Trajanje: ponekad se čini, i vama i ljudima oko vas, da predmenstrualni sindrom nije lako preživeti. Šalu na stranu, simptomi PMS-a ponekad mogu da budu tako otežavajući i ometati vaše svakodnevno funkcionisanje, da se samo pitate – kada će prestati!

Koliko traju simptomi PMS-a? Simptomi predmenstrualnog sindroma počinju obično od 5 do 11 dana pre menstruacije i obično prolaze kada menstruacija počne.

PMS simptomi ili trudnoća kako prepoznati

Ovo je veoma često postavljano pitanje, i nažalost, ne postoji jednostavan odgovor. PMS simptomi i simptomi rane trudnoće mogu da budu veoma slični, i može biti teško da napravite razliku između ta dva. Najlakši način da saznate da li ste trudni je da uradite test na trudnoću. Ili još bolje – da zakažete sastanak sa svojim ginekologom i uradite test na trudnoću putem krvi.

PMS simptomi ili trudnoća – kako prepoznati?

Žene koje nikada nisu bile trudne mogu više imati poteškoće da razlikuju trudnoću od PMS-a.

uobičajeni simptomi PMS-a koji mogu da budu i simptomi trudnoće su:

  • osetljivost i uvećane grudi
  • grčevi u donjem stomaku
  • promene raspoloženja
  • umor
  • nadutost
  • žudnja ili averzija prema hrani
  • bol u mišićima i zglobovima
  • glavobolja.

Kako ublažiti PMS

Kako ublažiti PMS? Za mnoge žene, promene načina života mogu ublažiti PMS simptome. Ali u zavisnosti od ozbiljnosti simptoma, lekar može propisati jedan ili više lekova za predmenstrualni sindrom. Uspeh lekova u ublažavanju simptoma varira od žene do žene. Obično propisani lekovi za predmenstrualni sindrom uključuju sledeće:

Antidepresivi. Selektivni inhibitori preuzimanja serotonina – koji uključuju fluoksetin (ProzaK, Sarafem), paroksetin (Pakil, Pekeva), sertralin (Zoloft) i drugi – bili su uspešni u smanjenju simptoma promene raspoloženja. Selektivni inhibitori preuzimanja serotonina su prva linija lečenja teškog PMS-a. Ovi lekovi se generalno uzimaju dnevno. Ali za neke žene sa PMS-om, upotreba antidepresiva može biti ograničena na dve nedelje pre nego što menstruacije počne.

Nesteroidni antiinflamatorni lekovi. Treba iz uzeti pre ili na početku menstruacije, kao ibuprofen ili naproksen (Aleve, Naprosin, drugi) i mogu ublažiti grčeve i nelagodu u dojkama.

Diuretici. Kada vežbanje i ograničavanje unosa soli nisu dovoljni da se smanji dobijanje na težini, otok i nadimanje u vezi sa PMS-om, uzimanje diuretika može pomoći vašem telu da izbaci višak tečnosti kroz vaše bubrege. Spironolakton (Aldactone) je diuretik koji može da olakša neke od simptoma PMS-a.

Hormonalni kontraceptivi. Ovi lekovi na recept će zaustaviti ovulaciju, što može doneti olakšanje od PMS simptoma.

Ponekad možete i sami upravljati ili smanjiti simptome predmenstrualnog sindroma tako što ćete uvesti promene u načinu na koji vežbate i pristupate svakodnevnom životu. Isprobajte ove pristupe:

Modifikujte svoju ishranu

Jedite manje i imajte česte obroke kako bi se smanjilo nadimanje i osećaj sitosti.

Ograničite unos soli i slane hrane kako bi se smanjilo nadimanje i zadržavanja tečnosti.

Izabrati hranu bogatu složenim ugljenim hidratima, kao što su voće, povrće i žitarice.

Izaberite namirnice bogate kalcijumom. Ako ne možete da tolerišete mlečne proizvode ili ne dobijate adekvatnu količinu kalcijuma u ​​vašoj ishrani, dnevni suplement kalcijuma može pomoći.

Izbegavajte kofein i alkohol.

Ugradite vežbanje u svoju redovnu rutinu

Uključite najmanje 30 minuta brzog hodanja, vožnju biciklom, plivanje ili druge aerobne aktivnosti u većinu dana u nedelji. Redovno svakodnevno vežbanje može poboljšati opšte zdravlje i ublažiti određene simptome, kao što su zamor i depresija.

Smanjite stres

Imajte dovoljno sna.

Vežbajte progresivne mišićne relaksacije ili vežbe za duboko disanje kako bi se smanjile glavobolje, anksioznost ili problemi sa spavanjem (nesanica).

Pokušajte jogu ili masažu za opuštanje i oslobodite se stresa.