Pneumonija – upala pluća kod dece i beba- simptomi i lečenje

Da li vaše dete ili beba pati od groznica koje se navraćaju, kašlja ili ima poteškoće u disanju? Ako je odgovor potvrdan, onda obavezno odvedite bebu pedijatru na pregled, pošto ovo mogu biti simptomi upale pluća (pneumonije). Ovaj članak objašnjava još nekoliko simptoma, uzroka i shodnih tretmana koji se primenjuju na iste.

Među brojnim infekcijama donjih partija respiratornog trakta, upala pluća je jedan od vodećih uzroka smrtnosti kod beba. Stoga, od ključnog je značaja precizno dijagnostikovanje stanja i početak adekvatnog tretmana, bez previše odugovlačenja.

Kod pneumonije, zapaljenje pluća nastaje usled respiratorne infekcije. Ovu infekciju izaziva nekoliko vrsta virusa, bakterija, parazita i mikroba koji deluju na pluća. Oboljenje je često i napada obično u zimskom periodu i u proleće; najčešće posle prehlade ili neke druge infekcije na nivou gornjih partija respiratornog trakta.

Pluća su sačinjena od malih kesica koje se zovu alveole, i koje apsorbuju kiseonik. One se pune vazduhom kada deca koja su zdrava dišu. Međutim, kada dete ili beba pati od upale pluća, alveole se pune tečnošću i gnojem umesto vazduhom. To dovodi do nepravilnog disanja i smanjenog apsorbovanja kiseonika.

Uzroci pneumonije

» Upala pluća se razvija kod dece i beba koje imaju infekciju respiratornim Sincicijalnim virusom (RSV), ili ako su pogođene Streptokokom grupe B, koji se može preneti sa majke na bebu u toku vaginalnog porođaja.

» Uzroci bakterijske pneumonije uključuju Streptokokus pneumonije (Streptococcuspneumoniae), Stafilokokusaureus (Staphylococcusaureus) i Hlamidiju pneumonije (Chlamydiapneumoniae).

» Virusnu pneumoniju izaziva Parainfluenca virus, virus gripa i adenovirus.

» Svaki faktor koji ima uticaj na bebine bronhijalne puteve, takođe može dovesti do ovog oboljenja. Ako majka pati od ove bolesti, može je preneti na dete dok ga doji ili kada kašlje i kija. Stoga je veoma važno adekvatno održavanje higijene.

Simptomi upale pluća

Simptomi upale pluća kod dece mogu varirati i identični su onima kod gripa. Neki od uobičajenih znakova su sledeći:

» Nemilosrdna groznica ili kašalj
» Dijareja
» Slabost
» Otežano disanje
» Groznica i izražena drhtavica
» Povraćanje
» Zapušen nos
» Prehlada
» Gubitak apetita
» Odbijanje podoja (hranjenja)
» Plavilo usana ili prstiju

Dijagnoza
Dijagnostika se sprovodi u zavisnosti od tipa upale pluća koja je kod dece prisutna. Nakon primećivanja bilo kog od gore navedenih simptoma, dete treba obavezno momentalno obavestiti pedijatra. On će možda savetovati kompletnu rendgengrafiju pluća, analizu krvi, analizu ispljuvka u ekstremnim slučajevima, fizikalni pregled, ili će dijagnozu postaviti na osnovu auskultacije (slušanja) disajnih zvukova stetoskopom.

Lečenje upale pluća kod beba i dece

» Pneumonija je infekcija donjih disajnih puteva zahteva puno nege i odmora u postelji. Bebu treba često hraniti tečnom hranom kako bi se sprečila dehidratacija.

» Antibiotici se ordiniraju u slučaju bakterijske upale pluća kod dece, ali ne i kod virusne koja se leči obilnim hidriranjem i odmorom.

» Ako se beba suočava sa poteškoćama u disanju, lekar će dati bronhodilatator, lek koji opušta i širi bronhijalne puteve i poboljšava ulazak vazduha u pluća.

» Kod odojčadi stare dva meseca, ili kod mlađih u ekstremnim slučajevima, preporučuje se hospitalizacija.

» Osim bebe, čak i majka kojadoji trebalo bi da praktikuje zdravu ishranu bogatu vitaminima A, C (vit. C) i E. Ovo pomaže bebi da se brže oporavi i izgradi snažniji imunološki sistem.Isto važi i za ishranu starije dece obolele od upale pluća.

Prevencija

» Osnovne mere prevencije upale pluća kod dece uključuju adekvatnu ishranu i redovnu vakcinaciju.

» U cilju zaštite od bakterijske pneumonije, bebu treba vakcinisati vakcinom protiv pneumokokusa. Pneumonija se može sprečiti vakcinom koja se daje protiv pertuzisa, boginja i Hemofilusa influence (Haemophilusinfluenzae).

» Smanjiti zagađenje vazduha u zatvorenom prostoru, ne izlagati decu duvanskom dimu i prati ruke pre dodirivanja ili čak približavanja bebi su još neke preventivne mere.

» Izbegavajte iznošenje bebe van kuće ako ima čak i blagu prehladu.

Pneumonija je zarazno oboljenje i može se preneti na različite načine. Prema tome, veoma je važno ostati zdrav i čist. Takođe, redovno se konsultujte sa bebinim pedijatrom ukoliko imate bilo kakvih nedoumica u vezi sa ovom bolešću.