Mada mnoge žene o trudnoći razmišljaju kao o savršenom periodu koji donosi preporod organizma, oko 10 odsto trudnica suočava se sa vrlo ozbiljnom komplikacijom – povišenim pritiskom. Ranije se ovo stanje nazivalo gestoza, a danas hipertenzivni sindrom koji objedinjuje tri osnovna oblika bolesti:
– hipertenziju
– preeklampsiju (javlja ako se povišeni pritisak ne leci)
– eklampsiju (najteži oblik)
Povišen pritisak u trudnoći – debljina najčešći uzrok
Dijagnoza gestacijska hiperenzija se postavlja ako se trudnici, posle šestog meseca, izmeri pritisak 140/90 ili viši. S obzirom na to da povišen pritisak često nema simptome i ne izaziva tegobe, izuzetno je važno da se redovno kotroliše.
Stručnjaci još ne znaju zbog čega neke žene, koje su pre trudnoće bile potpuno zdrave, reaguju tako da im u drugom stanju skoči pritisak, međutim, poznati su faktori rizika:
– godine (trudnice starije od 35 ili mlađe od 18 godina)
– prethodna hronična obo ljenja bubrega, krvnih sudo va, sistemski lupus
– gojaznost (koja je najčešći okidač za skok pritiska kod nas)
Ako trudnoću počnu sa viškom kilograma buduće majke bi morale da povedu računa da se tokom tih devet meseci ne ugoje više od 10 kilograma. To znači da bi trebalo da se pridržavaju režima zdrave ishrane, da izbegavaju ugljene hidrate i zasićene masti. Jer, trudnoća bi trebalo da bude stanje u kom je žena najviše motivisana da prihvati zdrave navike s obzirom na to da tada ne misli samo na sebe, nego i na dete. Inače, prekomerna gojaznost u trudnoći je kada se žena ugoji više od 25 kg.
Gestacijska hipertenzija može da se javi i u poslednjim nedeljama trudnoće a odaju je otoci ruku i glave. Ako se to dogodi obavezno bi trebalo da se prekontroliše pritisak i izmere proteini u mokraći, jer od organa koji prvi stradaju zbog visokog pritiska u trudnoći su bubrezi, zatim jetra, pa mozak
Ako bubrezi propuštaju belančevina, zbog promena na krvnim sudovima, proteina ima više nego što je normalno u mokraći, što izaziva otoke pre svega ruku i glave. Oticanje nogu, uz normalan pritisak, obično je signal usporene venske cirkulacije, zbog čega trudnice ne bi trebalo da sede prekrštenih nogu.
Saznajte>>> 3 kašičice dnevno efikasno snižava pritisak
U tim slučajevima je, takođe, važna analiza urina i, ukoliko se pojave belančevine, radi se detaljno ispitivanje koje će pomoći da se odredi nivo narednog stadijuma bolesti -preeklampsije. Ona može da bude blaga, srednja ili teška što zavisi od koncentracije proteina u urinu. U takvim situacijama se obično trudnica smešta u bolnicu, a preeklampsija prati dok je to moguće. Nekad, nažalost, u takvim situacijama mora i da se prekine trudnoća ukoliko je zdravlje majke ugroženo.Srećom, u najvećem broju slučajeva trudnicama kojim se povišeni pritisak otkrije na vreme i pravilno leci, ne ostavlja posledice na zdravlje. Promene koje su vezane za trudnoću uglavnom se posle perioda „babinja” spontano povlače.
UGROŽENA I BEBA
Povišen pritisak u trudnoći nepovoljno utiče na majku, ali i na bebu. U tim slučajevima su i češći zastoji u razvoju ploda, jer je poremećena cirkulacija krvi u posteljici kroz koju se beba hrani i dobija kiseonik.Zbog toga je beba u stresnim i uslovima jer je stalno smanjena koncentracija kiseonika koja i smanjuje i količinu plodove vode. Ako se to dogodi, trudnica mora,da se smesti u bolnicu gde će svakodnevno da se prati njeno i
zdravstveno stanje bebe.