Vaše dete već ručka voćni sok i voćni pire? Dakle, vreme je da proba i zdravo i korisno povrće.
Dete raste iz dana u dan i njegove potrebe za energijom, mineralima (gvožde, kalcijum, magnezijum) i vitaminima – takođe su sve veće. Vremenom mleko postaje nedovoljno da zadovolji njegove rastuće potrebe. Detetu je, isto tako, potrebna postepena adaptacija njegovih organa na varenje hrane za odrasle. Naravno, sve je strogo individualno. Kada i kojim redosledom treba uvoditi kašice od povrća, zavisi od osobenosti razvoja vašeg deteta (na primer, da da li je vaše dete prevremeno rođeno), od vrste njegove ishrane (da li ga dojite, kombinujete dojenje i prihranjivanje ili je skroz na veštačkoj ishrani). Zato je najbolje da najpre o svemu popričate sa svojim pedijatrom.
Kojim povrćem započeti prihranjivanje?
Krompirom ne. U njemu ima mnogo skroba, koji može da izazove alergiju na hranu. Zato se on u dečju ishranu uvodi posle drugog povrća, i to tako da ne čini više od 1/3 mešanog pirea od povrća. Najbolje je početi s tikvicama.
Koji obrok je najbolji za uvođenje nove hrane?
Novu hranu je najbolje dati sredinom prepodneva neposredno pred redovno hranjenje (dojenje). Tako ćete biti u situaciji da pratite reakciju deteta Obratite pažnju na stanje njegove kože (nije li pocrvenela, da se nije pojavio osip), da li je nadut stomačić, pratite kako izgleda bebina stolica (nije li postala češća ih reda nego obično, koje je boje), da li beba bljucka ili povraća?
Novu hranu ponudite detetu pre uobičajenog mlečnog obroka, da bi je pojelo s apetitom. Posle jela nova hrana može da izazove negativnu reakciju.
Koliko pirea od povrća dete treba da pojede prvog dana?
Počnite sa manjom količinom 0,5-1 kašičice. Ne žurite! Najpre pokažite detetu pire na kašičici (najbolje je da koristite plastičnu kašičicu, jer metalna može da povredi nežnu sluzokožu dečjih usta), a zatim počnite da ga hranite. To je nova i neobična hrana Ako dete jezikom izbaci pire iz usta, pokušajte ponovo posle jednog minuta ili sutradan. Ne primoravajte ga da ne biste izazvali negativnu reakciju.
Detetu je potrebno izvesno vreme da se navikne na ukus nove hrane. Posle pirea dajte detetu njegov uobičajeni obrok. Uskoro čete videti kako dete samo pruža ručice ka kašičici sa pireom. Dakle, evo približnog jelovnika zdrave petomesečne bebe, koju mama doji, tokom prvog dana kada počnete sa davanjem pirea od povrća
– prvi podoj
200 ml maminog mleka;
– drugi podoj
55 g (1 kašičica) pirea od povrća (tikvica) +195 ml mleka;
– treći podoj 200 ml mleka;
– četvrti podoj.
150 ml mleka + voćni pire – 50 g;
– peti podoj 200 ml mleka;
dodatno sokovi tokom dana — 50 ml.
Svakog narednog dana količina pirea treba da se povećava, sve dok se krajem nedelje ne dođe do količine uobičajene za uzrast vašeg deteta Krajem prve nedelje količina pojedenog pirea od povrća za petomesečno dete treba da iznosi 150 g.
Kako približno treba da izgleda bebin jelovnik krajem prve nedelje od uvođenja pirea:
– prvi podoj
200 ml majčinog mleka;
– drugi podoj
150 g pirea od povrća + 50 ml mleka;
– treći podoj
200 ml majčinog mleka;
– četvrti podoj
150 ml majčinog mleka +voćni pire — 50 g;
– peti podoj
200 ml majčinog mleka; dodatno sokovi — do 50 ml.
Uvodimo novu vrstu povrća
Obavezno pazite na to kako dete prihvata novo jelo, pratite koliko često ima stolicu, koje je boje, pazite na promene na koži, koliko dete dobija na težini (petomesečna beba dnevno dobija oko 23 g). Otprilike 10-12 dana posle upoznavanja s prvim povrćem, možete početi da stavljate u pire i druge vrste povrća.
Kako približno treba da izgleda jelovnik posle dodavanja novog povrća u pire:
– prvi podoj
200 ml majčinog mleka;
– drugi podoj
140 g pirea od povrća (tikvica) + 10 g karfiola) 50 ml mleka;
– treći podoj
200 ml majčinog mleka;
– četvrti podoj
150 ml mleka + voćni pire -50 g;
– peri podoj
200 ml majčinog mleka; dodatno sokovi tokom dana do 50 ml
Budite strpljivi: Najpre uvedite jedno novo jelo, a posle izvesnog vremena drugo. Tako ćete imati mogućnosti da u slučaju pojave alergije na hranu na vreme reagu-jete i da povrće, koje je uzrok alergije, isključite iz ishrane. Na taj način će se detetov jelovnik postepeno proširivati. Posle tikvica možete probati s karfiolom, a zatim dari brokoli, krompir, šargarepu. Kada dete isproba razno povrće ponaosob, pripremite mu pire od mešanog povrća Preovlađujući sastojak u njemu može biti povrće koje mu se najviđe sviđa Kad dete počne da jede celu porciju pirea (150 g), možete dodati i biljno ulje, tako što ćete početi sa f-2 kapi, uz postepeno povećavanje količine dok se ne dođe do 3 g. Sa osam meseci količina pirea treba da iznosi 170 g, sa 9 meseci — 180-190 g, a sa 10-12 meseci dete već treba da jede 200 g povrća
Pire iz teglice
Ako nemate vremena da spremite svež, možete da kupite i gotov pire od povrća. Kad kupujete dečju konzerviranu hranu vodite računa o roku trajanja namirnica i proverite da li je pakovanje hermetičko. Na etiketi treba da bude naveden spisak povrća koje ulazi u sastav određenog pirea (tako možete znati da li teglica sadrži i ono na šta je vaše dete alergično. Isto tako, obavezno proverite za koji uzrast je predviđen neki pire. Važno je i koliko je hrana usitnjena. Pire od povrća u početku treba da bude polutečan. Kad dete napuni šest meseci već mu možete davati detetu gnječeno i sitno seckano povrće. Prema homogenosti pirei se dele na homo-genizovane (označene brojem 1), sitno seckane (br. 2) – za decu stariju od 6 meseci, i krupnoseckani pire (br. 3) — za uzrast od 9 meseci.