Uglavnom je dobro poznat značaj pravilne i dobro izbalansirane ishrane, posebno tokom trudnoće kada su uvećane potrebe za elementarnim gradivnim sastojcima organizma. Kao idealnu formulu, stručnjaci preporučuju precizno određen balans proteina, masti, ugljenih hidrata i naravno vitamina!
Što se tiče težine optimalno povećanje težine tokom tih devet meseci treba da se kreće od 12 do 16 kilograma.
Sve preko toga smatra se patološkim uvećanjem i može da donese povećanje krvnog pritiska, intoleranciju glukoze, pa čak i dijabetes. Vrlo je važno, možda i presudno, redovno uzimanje dovoljne količine tečnosti. Najmanje šest litara dnevno, najbolje vode, nezasladenih čajeva i prirodnih sokova.
Vitamini se dele u dve grupe prema rastvorivosti. Dok se jedni tope u vodi (vitamin C i B), drugi to čine u mastima (vitamini A,D i K grupe). Ove druge, organizam ima mogućnost da skladišti u masnim tkivima i naknadno koristi.
Tokom trudnoće povećane su potrebe organizma i za gvožđem. S obzirom daje u svakodnevnoj ishrani ovaj važni mineral manje zastupljen, preporučuje se njegova dopuna preparatima koji sadrže 30 do 60 grama gvožđa. Kalcijum je drugi mineral koji je u trudnoći često deficitaran, pa ga takode treba nadoknaditi.
Pravilna ishrana tokom i pre trudnoće važan je preduslov za bebino i zdravlje porodilje. Još pre trudnoće treba se pravilno hraniti i početi sa uzimanjem preparata koji sadrže folnu kiselinu (0,4 mg dnevno) mesec dana pre začeća. Uzima se tokom cele trudnoće, a svakako tokom prva tri meseca.
Tokom trudnoće povećavaju se potrebe za kalorijama, belančevinama, vodom, vitaminima i mineralima. Ipak, nije dobro ni da se jede “za dvoje”, jer se potrebe trudnica povećavaju samo za 300-500 kalorija na dan. Svakodnevno treba unositi sve vrste hrane.
Treba izbegavati hranu koja ima puno soli i veštačkih dodataka, ograničiti unos slanih, masnih i suvomesnatih proizvoda, slatkiša, zaslađenih i gaziranih pića. Dobro bi bilo potpuno prestati sa alkoholom i pušenjem. Kafa deluje i na bebu,pa je ne treba piti uveče, a tri kafe dnevno su maksimum. Mučnine na početku trudnoće, jasan su znak nedovoljne količine ili neke vrste preporučenih grupa namirnica. Teba uzmati vitaminske preparate za trudnice, koje prepisuje lekar. Ako postoji bilo kakva sumnja da ishrana nije pravilna, ovi preparati će dobro doći.
Prekomerno povećanje težine tokom trudnoće može dovesti do raznih komplikacija. Veća telesna težina dovodi do naprezanja mišića, što donosi bol u krstima i nogama, povećan zamor i proširene vene, beba može da ima preveliku težinu i da porođaj bude teži. Posle porođaja je teže skinuti suvišne kolograme, a najteža komplikacija je bolest koja se u trudnoći može javiti u poslednja tri meseca (povišen krvni pritisak, oticanje nogu i belančevine u mokraći), što može ugroziti bebu i trudnicu.
Umeren porast težine trudnice je od 11 do 16 kg, a veličina bebe ne mora da bude srazmerna tome. Trudnice koje imaju manjak kilograma, treba da dostignu idealnu telesnu težinu do početka druga tri meseca, a one koje su imale višak, treba da se manje ugoje, ali nikako manje od 8 kilograma. Žena srednjeg rasta treba da dobije oko 1-2 kg u prva tri meseca, a 5-6 kg u druga tri (400-500 g nedeljno) i tako do poslednjeg meseca u kojem trudnica treba da dobije oko 0,5 kg, ih da više ne povećava težinu.
Porast težine do kraja trudnoće je otprilike ovako raspoređen: beba 3500 g, posteljica 700 g, plodova voda 800 g, uvećanje materice 900 g, povećanje grudi 500 g, povećanje zapremine majčine krvi 1250 g, tečnosti u tkivima majke 1400 g i masne zalihe 3200 g – što sve skurja iznisi do 12 do 25 kilograma.
Proteinske potrebe u trudnoći rastu od 1,3 grama dnevno u prvom tromesečju, preko značajnog porasta od 6,1 g dnevno u drugom, do porasta od 10,7 g dnevno u poslednjem.
Potrebe u periodu dojenja su još veće: u prvih šest meseci oko 15 grama dodatnih proteina dnevno, do 12 g dnevno nakon toga. Preporučljivo je jesti ćuretinu, teletinu i piletinu.
S obzirom da je tokom trudnoće poželjno držati pod kontrolom težinu, neka to bude na uštrb masnoća, posebno onih zasićenih. I za trudnice vrede opšteprihvaćene preporuke o hladno ceđenom maslinovom ulju, izbegavanju svih životinjskih masnoća i transnezasićenih masnih kiselina koje se nalaze u industrijskim biljnim uljima, margarinima, majonezama…
Za trudnice je veoma važno da unose dodatne količine omega-3 masnih kiselina, jer su važne u izgradnji nervnih struktura u poslednjem stadijumu trudnoće. Vrlo je važno i da omega-3 masne kiseline budu zaštićene vitaminom E ili nekom antioksidativnom smesom.