Poznato je da ishrana ima ključnu ulogu u očuvanju zdravlja a kako istraživanja pokazuju, neke bolesti su u direktnoj vezi sa izborom hrane, njenom pripremom i čuvanjem, jer koncentracija vitamina i minerala u hrani varira u zavisnosti od načina pripreme i dužine “krčkanja” namirnica. Koji je najzdraviji način pripreme hrane, kako pravilno i jednostavno zgotoviti zdrav obrok.
Najvažnije je da namirnice budu kvalitetne i sveže. Meso i ribu ako je moguće kupite u svežem stanju, a ako se odlučite za zaleđene, odledite ih tako što ćete ih prvo staviti u frižider i postepeno odlediti i onda pripremiti. Voće i povrće treba da bude sveže i čvrsto, neoštećene kore ih ploda, objašnjava Branka Mirković. Osim toga, važno je i pravilno čuvanje namirnica do pripreme.
– Pre odlaganja u frižider, obrišite ili operite namirnice. Posude u kojima se odlaže hrana treba da budu či-
ste i suve.
PRIPREMA JELA
– Prva faza pripreme namirnica podrazumeva mehaničku obradu: čišćenje, ljušćenje, seckanje, usitnjavanje. Bitno je da noževi i seckalice budu kvalitetni (i oštri) da se namirnice ne bi kidale i da zadrže vredne sokove. Potom sledi termička, odnosno toplotna obrada namirnica, koja ih omekšava i prilagodava ishrani. Pod dejstvom toplo te uništavaju se štetni mikroorganizmi, ali da bi se očuvale hranljive vrednosti, važno je da se način obrade prilagodi vrsti namirnice.
1.KUVANJE U VODI
Namirnice stavljamo u hladnu vodu i kuvamo. Ovakva priprema se koristi ako želimo da supa bude ukusna jer sve hranljive materije i aroma mesa i povrća izađe u tečnost. Meso i povrće koje se dodaje u toplu vodu je ukusnije, ali je supa slabija, jer se oko namirnica stvara opna, dolazi do zgrušavanja belančevina što sprečava ostajanje hranljivih materija u supi.
2. KUVANJE NA PARI
U lonac sipajte jednu trećinu vode, stavite veliku žičanu cediljku za supu gore, u nju meso i povrće i poklopite. Ovako pripremljena hrana ima odličan ukus, zadržava boju, miris, teksturu. Ako želite, možete je preliti manjom količinom hladno ceđenog ulja ili marinadom.
3.PRŽENJE U DUBOKOJ MASNOĆI
Prženje u dubokoj masnoći u tiganju ili fritezi je nezdrav i nepreporučljiv način pripreme. Hrana je puna masnoće, a preprženo ulje kancerogeno.Ovaj način pripreme ranije je često korišćen u domaćinstvima posebno za pohovano meso, ribu, pohovano povrće i pomfrit. Danas se uglavnom prirrienjuje u restoranima i kioscima za brzu hranu.
4. SORTIRANJE
Prženje namirnica u umereno zagrejanoj plićoj masnoći. Namirnice upiju manje masnoće, međutim i dalje je hrana izuzetno masna.
5. PRŽENJE U VOKU
Tiganj isprskajte sa malo masnoće (sipajte hladno ceđeno ulje u flašicu sa raspršivačem), dodajte komade
mesa i povrća isecene na manje kockice, kratko propržite i dobićete odličan, brz i zdrav obrok.
6.PEČENJE
Pečenje hrane u rerni je dobar i zdrav način pripreme. Savremene rerne imaju ventilatore koji pomažu cirkulaciju toplog vazduha. Meso, ribu ili povrće možete marinirati da bi
omekšalo i da bi skratili vreme pripreme. Poželjno je, da se hrana ne bi osušila, da se prekrije listovima kupusa (ne folijom). Kupus može da se servira kao prilog.
7.GRIL
Kod nas omiljen način pripreme hrane. Gril na ćumur daje specifičan ukus mesu i povrću, ali treba voditi računa da nema dima, pepela, i da je rešetka čista (masna rešetka sa zapečenom masnoćom je kancerogena). Električni roštilji, koji se stalno premazuju masnoćom, kao i namirnice koje se griluju jednako su kancerogene i ne preporučuju se.
8 MIKROTALASNE PEĆNICE
Kada su se pojavile bile su veoma skupe i reklamirane kao revolucionaran način pripreme hrane. Stručnjaci su međutim utvrdili da nisu zdrave, aLI mogu da se koriste za podgrevanje i odleđivanje.
9.APARATI SA TOPLIM VAZDUHOM
Zauzimaju mnogo mesta, nepraktični za održavanje. Na jednako kvalitetan način možete pripremiti hranu u običnim sudovima.
10.EKSPRES LONAC
Iako je dizajn novih ekspres lonaca modernizovan, princip rada je isti kao i ranije. Koristite ga za supe, čorbe i kuvanje mahunarki. Ako se hrana prekuva, izgubi oblik, ukusi se pomešaju i gubi hranjiva vrednost.
KOMBINOVANI NAČIN PRIPREME
Za pripemu namirnica koriste se dva ili više načina termičke obrade. Najbolji primer je ajvar, koji i osim ukusa koji svi volimo ipak spada u nutritivno lošu hranu. Paprike se prvo peku pa upržavaju i tokom tog procesa izgube gotovo sve vitamine. Za našu nacionalnu kuhinju je karakteristično da se hrana predugo kuva, kombinuje se više načina termičke obrade, zapržava se i dosta je masna. Sve to, pa i podgrevanje drastično umanjuje nutritivnu vrednost hrane.
Teflon, tefal i titanijum
Na tržištu je dosta sudova sa sličnim nazivom, različitog oblika i kvaliteta. Osnovno pravilo za kupovinu takvog posuda bilo bi: kupite ga u specijalizovanoj prodavnici jer cena odredjuje kvalitet”. Jeftino posude takvog naziva je obično posle par korišćenja neupotrebljivo! Premazi su slabog kvaliteta, posude se veoma brzo ošteti i nije za upotrebu i ne samo što se u njemu hrana lepi, nego je štetno po zdravlje. Zato bolje kupite jedan po jedan kvalitetan sud, duže će vam koristiti i nećete ugrožavati svoje zdravlje.