Preponska kila kod dece

Preponska kila se javlja zbog nezatvorene kese trbušne maramice u koju se, zbog naprezanja, spuste creva. Operacija traje 30 minuta, radi se u opštoj anesteziji, a deca istog dana mogu da šetaju.

Ako primetite ispupčenje u preponi bebe dok je povijate ili kupate, trebalo bi neodložno da posetite lekara jer to može da bude znak da ima preponsku kilu. Osim toga, ako se na vreme utvrdi, može lako i brzo da se ukloni,dok odlaganje operacije može da prouzrokuje brojne komlikacija. Među njima je najčešća i najopasnija uklještenje kile koje se javlja uglavnom u prvih 6 meseci posle rođenja. Znajte i da ispupčenje (kilu) ne bi trebalo sami da pritiskate, ili da pokušate da vratite u trbušnu duplju, jer možete da povredite bebina creva, devojčicama da oštetite i jajnike, uz brojne druge komplikacije.

Inače, operacija preponske kile je jedna od najčešćih u dečjem uzrastu. Samo u Beogradu se godišnje operiše od 1500 do 2000 mališana. Češći pacijenti su dečaci, ali kilu mogu da dobiju i devojčice.

Deci su preponske kile urođene.Iako su urođene, ove kile ne moraju da se primete odmah posle porođaja a uzrok im je nezatvorena kesica trbušne maramice u koju se spuste trbušni organi. U kilnoj kesi su creva (češće tanka) a kod devojčica i jajnik.

Povećano naprezanje dok beba plače, tokom mokrenja ili pražnjenju creva može da isprovocira pojavljivanje kile.
Prepoznaje se kao otok u preponi, malo iznad i u stranu od mesta gde se spajaju stidne kosti karike, a može da se spusti i u mošnice. U nekim slučajevima postoji mogućnost da se otok sam povuče – na primer ako dete leži sa podignutim nogama i guzom.

Kada je otok napet, a dete veoma uznemireno i eventualno povraća, reč je o uklještenoj kili. U tom slučaju neophodno je da dete odvedete kod lekara, najbolje dečjeg hirurga, koji će prvo da pokuša da vrati crevni sadržaj, a ako to ne uspe hitno se radi operacija.

– Ako dete ima veliki otok u preponi, uporno povraća, trbuh je napet, uznemireno je i bledo to ukazuje da sadržaj ne prolazi kroz creva. Tada lekar i nepokušava da vrati creva, već, posle kratke pripreme, radi operaciju. Znajte da bebi ne bi trebalo da dajete mleko ni vodu, dok je hirurg ne pregleda. Jer, bolje da želudac bude prazan u slučaju hitne operacije i anestezije. Bebi mogu i da se izdignu kukovi a na stomak stavi hladan oblog.

Operacija se radi u opštoj anesteziji i traje do 30 minuta. Hirurg napravi mali rez u preponi i podveže se kilna kesa. Dva sata posle operacije deca ne smeju da piju ili jedu, a onda dobiju malo vode ili čaja i, ako ne povraćaju, bebe mogu da sisaju ili piju mleko iz flašice. Starija deca mogu da jedu supu ili pire. S obzirom na to da se deca brzo oporavljaju od operacije istog dana mogu da ustanu i šetaju.
Ako dete nema neke druge teže, bolesti ili faktore rizika, moguće je da se operacija uradi kao jednodnevna hirurška intervencija. U tom slučaju roditelji dovode dete ujutro, pre podne se operiše a, popodne, ili predveče mali pacijent može da ode kući. U suprotnom, u bolnici dete ostaje jednu noć posle operacije, protiv bolova se, po potrebi, daju čepići ili sirup. Konci, kojim se ušiva rana, ili se ne skidaju jer se nalaze ispod kože i razgrad se, ili se samo jedan konac izvuče dana posle operacije.

Starija deca bi sedam dana posle operacije trebalo da leškare, mogu da hodaju, ali da izbegavaju sedenje. U prvom mesecu posle operacije ne bi j trebalo da skaču, a preporuka za tinejdžere je da mesec dana posle operacije izbegavaju teže fizičke aktivnosti.

Dete koje se oporavilo od operacije kile je potpuno zdravo i ne bi trebalo da se čuva “pod staklenim zvonom”, već da se posle dva do tri meseca bavi sportom. To je čak i poželjno, jer učvršćuje trbušne mišiće, koji mogu da spreče da se kila ponovno javi. Komplikacije posle operacije, kao što su vraćanje kile ih povlačenje testisa naviše, veoma su retke, uglavnom se javljaju u slučaju hitnih intervencija zbog uklještenja kile.

RIZICI

Faktori rizika:

– urođeni (kongenitalni) -spuštanje testisa, anatomske promene u pripojima mišica u toj regiji…

– stečeni (predisponirajući)-gojaznost, bolesti srca i pluća, starost…

OBOSTRANA KILA

Moguće je i da se pojave obostrane kile (10% dece). One se javljaju istovremeno, ili posle operisane jedne strane. Obostrane kile se operišu u isto vreme. Prevremeno rođena deca češće imaju obostrane kile.Vodene kile, koje nastaju sakupljanjem tečnosti u opnama oko testisa, mogu same da se povuku do druge godine a u suprotnom moraju da se operišu.
Osim vodene kile i nespušteni testis može da izgleda kao pre-onska kila i operiše se u drugoj godini.

ODRASLI

Otok ili bol u preponama mogu da ukazu na problem sa preponskom kilom odraslih. Može da se javi u desnoj ili levoj preponi ili u obe istovremeno a češće probleme sa kilom imaju muškarci. Uglavnom muče one koji podižu veliki teret a imaju slabiji trbušni zid. I traume, kao što su saobraćane nesreće, ili ozbiljnije povrede, mogu da budu “okidač” za pojavu kile. Preponske kile se po pravilu leče operativno, osim ako stanje pacijenta ne dozvoljava hiruški tretman. U ovim slučajevima se preporučuje nošenje utega (pojasa) koje imaju zadatak da spreče ukleštenje ovih kila. Inače, ukleštenje je najčešća i najteža komplikacija koja zahteva hitnu hiruršku intervenciju. Manifestuje se naglim uvećanjem obima lole i jakim bolovima.

Operacija preponske kile se radi u lokalnoj, spinalnoj, epiduralnoj ili opštoj anesteziji.Hirurški se rade klasične hernioplastike ili hernioplastike uz upotrebu mrežica (sintetski materijal). Ove druge se koriste najčešće u slučaju većih kila i ponovne pojave kile na istom mestu. U poslednje vreme rade se i laparoskopske operacije preponskih kila.
Dobra hirurška tehnika i nove generacije sintetičkog materijala obezbeđuju pacijentima koje muči ovaj problem da normalno obavljaju svakodnevne aktivnosti.