Ništa novo ako kažemo da hrana ima primarnu ulogu u uspostavljanju narušene ravnoteže u organizmu, prevenciji i očuvanju zdravlja.
Ali, imajte na umu da organska hrana ima najblagotvornije dejstvo na naše zdravstveno stanje, jer ne sadrži štetene materije, kao i da bi uvek trebalo da jedete sveže spremljenu hranu, raznovrsne namirnice skuvane na tihoj vatri (da prođu kroz sve transformacije tokom termičke obrade) i da koristite samo zrelo voće i povrće.
Žitarice su bogate ugljenim hidratima, proteinima i visoko kvalitetnim uljima, a da bi ih iskoristili na najbolji način potrudite se da vaš jelovnik obogatite sa što više vrsta. Nemojte da koristite samo pšenicu i pirinač, već i visoko hranljive žitarice kao što su amarant, kus-kus, bulgur, kinou, proso i ječam. Obrok od mešavine žitarica je, na primer, izuzetno hranljiv i preporučuje se za doručak i ručak. Imajte na umu da vekne hleba od kvasca „zatvaraju”, pa ako patite od sporog varenja ili istog takvog izbacivanja šetnih materija iz organizma bilo bi dobro da kupovni hleb koristite u manjim količinama. Umesto toga napravite hlepčiće bez kvasca ili skuvajte žitarice, ali uvek sa malo ulja. Uzmite u obzir i činjenicu da, što su žitarice više rafinisane i obrađene, to su manje hranljive ali i više „zatvaraju”. A, za one koji žele da smršaju idealna žitarica je kuvani ječam.
Ulja
Verovatno ste se bezbroj puta upitali kako da koristite ulja a da ih pritom ne pretvorite u prekomernu masnoću i povećate rizik od kardiovaskularnih bolesti? Pre svega trebalo bi da koristite dobra ulja i da ih spremate na način koji će da pomogne organizmu da obradi ove teške i koncentrovane namirnice.
U najbolje vrste ulja stvrstavaju se:
– ekstra čisto maslinovo ulje, jer je prošlo jedan proces cedenja (ako na ambalaži samo piše „čisto”
prošlo je kroz dva procesa)
– pročišćeni maslac, koji se dobija kada se puter kuva na tihoj vatri 45-60 minuta i sve vreme skida pena sa površine, blagotvorno deluje na nervni sistem, ali u slučaju da imate povišen holesterol ili ste gojazni izbegavajte ga.
– susamovo ulje nije esencijalno, kao što su pročišćeni maslac i maslinovo ulje, međutim, i pored toga ima mnoge korisne osobine. Smiruje nervni sistem, pa stoga preporučujemo da ga koristite u večernjem obroku, pre spavanja. Ali, s obzirom na to da ovo ulje greje, ako osetite neprijatnu reakciju unutrašnjeg zagrevanja, izbegavajte ga.
Kada je o uljima reč važno je da koristite samo organska jer se mnogi pesticidi, koji se koriste tokom gajenja biljaka, rastvaraju i koncentrišu u uljima koja se od njih dobijaju. To može da bude problem ako koristite kukuruzno ili sojino ulje.
Termičkaobrada
Nije, međutim, dovoljno da se samo koriste dobra ulja, već i da se na pravi način termički obraduju u hrani. Važno je da se zna da previsoka temperatura može da raskine postojeće molekularne veze u uljima i molekule, koji se, inače, lako provlače kroz pore u našim ćelijama, pretvori u velike “lego kocke” koje začepe pore. To je poseban problem kod maslinovog ulja, koje je veoma osetljivo na toplotu.
Od efikasnosti varenja zavisi da li će čak i kvalitetna ulja da završe kao masnoća ili zdravo tkivo u telu. Zbog toga savet da u ulju kratko propržite začine, što će da pomogne organizmu da ih na najbolji način svari.
ZAČINI
Ključ zdravlja
Značajani faktori koji doprinose da se hrana pretvori u zdravo tkivo u našem organizmu su začini. Zbog toga, ako češće jedete „tešku” hranu, potrebnije je da ona bude začinjena na pravi način.
Većina sastojaka u začinima je aromatična tako da je bolje da ih kupujete, nesamlevene, da ih čuvate u dobro zatvorenoj staklenoj posudi i sameljete pre upotrebe. Nekim začinima je potrebna pomoć toplote da bi ispoljili najbolje osobine i stoga se preporučuje da se pre upotrebe kratko proprže. Prženje nekih začina na ulju ne samo da pomaže varenje već i da se hranljive materije iz ulja prenesu do mozga i ishrani moždano tkivo.
Crni biber je naročito dobar za prenos hranljivih sastojaka do mozga. Prema Iracionalnoj medicini alchajmerova i parkinsonova bolest, demencija i ostali neurološki poremećaji, od kojih najčešće pate stariji, nastaju zbog „suvog mozga” tako da se u trećem dobu preporučuje češće korišćenje začina. U prilog tome podatak da se neurološki poremećaji kod starijih ređe javljuju u kulturama u kojima tradicionalna ishrana nalaže da se začini proprže na ulju. Preporuka je da se začini, kratko propženi na ulju, dodaju u supe, čorbe, jela od mahunarki (dok se kuvaju) ili u iseckano povrće, tofu…
Evo još nekoliko saveta o upotrebi začina:
– svež dumbirov koren, kumin, crni biber, asafetida, korijander i karanfilić pospešuju varenje i metabolizam.
– da sprečite nezdravo nagomilavanje masnoće u organizmu preporučuju se piskavica, kardamom (koji se naročito koristi sa mlečnim proizvodima), karanfilić, cimet i šafran
– kurkuma čisti sva tkiva, ali nemojte da je pržite na ulju nego je dodajte u supe ili povrće kad je kuvanje na polovini.