Kada se govori o tradicionalnim načinima pripreme zimnice, prvi korak je, pravilan izbor namirnica. Ne treba kupovati samo naoko najlepše komade voća i povrća, nego treba dobro gledati da ono bude što zdravije. Da nije previše prskano, da je pravilno gajeno i da je ispravno prihranjivano… najkvalitetnija će biti turšija koja je ostavljena u sopstvenom soku, kako su to činile i naše bake:
Zamrzavanje hrane nije najzdravije.Tako ostavljene namirnice su znatno osiromašene i posle samo 2 meseca gotovo da nemaju nikakovog učinka na organizam. Voće i povrće treba sušiti, jer tako gubi samo vodu, a zadržava čak 90 % hranljivih sastojaka. Najbolje je ako se suši prirodno, na suncu i promaji, ali to može da se uradi i u mlakoj i poluotvorenoj rerni.. Ne treba za zimnicu ostavljati veće količine hrane, jer dužim stajanjem ona dodatno gubi svojstva.Dakle, mart i proleće treba dočekati sa ispražnjenim policama u ostavi.
RECEPTI
Starinska turšija recept
Ispresovati povrće drvenim kuhinjskim čekićem i posoliti i ostaviti da odstoji 3 sata, pa poredati u tegle i naliti vodom koju je povrće pustilo.
Pre zatvaranja tegli, povrće obavezno pritisnuti da ne ostane vazduh. Ako se po vrhu kasnije uhvati bela skrama, samo je treba skinuti.
Neke od proverenih kombinacija povrća za turšiju su:
-cvekla, šargarepa i kupus
-brokoli, karfiol i šargarepa
-prokelj, krastavac i rotkvica
Ljute papričice
Potrebno:
300 g ljutih papričiča
1/2 kašičice belog bibera
5 čena belog luka
hladno ceđeno ulje
1 kašičica soli
2 dl jabukovog sirćeta
Priprema:
Prepržiti na ulju papričice desetak minuta, pa ih poredati u teglu i posuti biberom i posoliti. Dodati krupno iseckan biber, pa naliti sa 2 dl jabukovog sirćeta. Tegle povezati duplim celofanom, koji je prethodno umočen u alkohol.
Sušeni patlidžan
Plavi patlidžan iseći na tanke kolutove, pa nanizati na konac. Sušiti na suncu, dok ne dehidrira. Čuvati u platnenoj vrećici na hladnom i suvom mestu.
Kiseli krastavac sa belim lukom
Potrebno:
4 kg krastavca kornišona
7 čena belog luka
10 zrna crvenog bibera
3 lista lolbera
1/3 kašičice slačice (seme senfa)
grančica sušene mirodije
Za presolac:
2l vode
80 g soli (nerafinisane)
400 g jabukovog sirćeta
Priprema:
Očistiti peteljke krastavčića, pa ih poredati u tegle. Sve sastojke sjediniti i prokuvati na tihoj vatri, pa ohladiti. Preliti krastavce i povezati tegle duplim celofanom umočenim u alkohol.
Rolnice od raštana
Potrebno:
10 listova raštana
2 veće šargarepe
1 veći celer
1/3 šolje korena svežeg čička
jabukovo sirce, so i voda
Priprema:
Blanširati raštan 4 minuta. Na pari 4 minuta kuvati šargarepu isečenu na štapiće. Čičak koji smo isekli na štapiće skuvamo 7 minuta, a celer 2 minuta. Pomešamo šargarepu, čičak i celer. Filujemo raštan i pravimo rolnice (poput sarmica). Poredamo u tegle i prelijemo hladnim presolcem. Povežemo tegle.
Sušene pečurke
Vrganj ili sunčanicu, blago očistiti nožem i odstraniti zemlju (ne prati vodom). Iseći na tanke listiće, pa staviti na platno i sušiti na suncu, uz povremeno okretanje. Čuvati u papirnim kesama. Pre pripreme natopiti u vodi.
Ne sme se jesti više od 60 grama dnevno.
Gurmanski šareni kupus
Potrebno:
2 kg kupusa (crvenog, belog i roze)
2 šargarepe
2 kašike soli
0,70 dl hladno ceđenog suncokretovog ulja
1 šolja jabukovog sirćeta
10 zrna crvenog bibera
3 lista lolbera
Priprema:
Izrendati kupus i šargarepu, pa dodati so i dobro izgnječiti rukama. Staviti u veću teglu i preliti vrućom smesom ostalih sastojaka (predhodno prokuvano), pa pritisnuti daščicom i povezati duplim celofanom.
Voćni sok od jabuke (može i drugo voće)
Potrebno:
5 kg neprskanih jabuka
Priprema:
Iseći jabuke i iscediti u sokovniku. Sok sipati u staklene flaše i zatvoriti metalnim zatvaračima. Na dno velike šerpe staviti krpu, pa poredati flaše i naliti vodom do vrha. Od momenta kad provri, kuvati 40 minuta na laganoj vatri.
Džem od breskve bez šećera
Potrebno:
5 kg breskvi
2 kg suvog tamnog grožđa
1/2 kašičica soli
Priprema:
Očišćene breskve (samo koštice, ne i ljusku), staviti u šerpu, dodati so i grožđe, pa kuvati na laganoj vatri dok ne dobije gustinu da varjača ne ostavlja trag. Kuvati u nepoklopljenoj šerpi.
Tegle sterilisati 15 minuta u remi na 100 ° C i u vrele sipati još vruć džem, pa brzo zatvoriti. Ušuškati ih u ćebe i ostaviti da se ohlade.
Džem od šljiva
Potrebno:
10 kg šljiva
1 kašičica soli
Priprema:
Šljive staviti u šerpu i posoliti, pa staviti u rernu na 250° C, dok ne počne da krčka, pa smanjiti na 150°C. Isključiti tek posle 10 sati. Vruć džem sipati u vruće sterilisane tegle. Držati ušuškane, dok se ohlade.