Probiotici bakterije čuvari stomaka

Razne bolesti, stres, starenje, uzimanje nekih lekova, izloženost toksinima, prekomerno pijenje alkoholnih napitaka, ali i neke namirnice mogu da poremete ravnotežu između “dobrih” i “loših” bakterija u crevima. Najčešći znak da je poremećena crevna mikroflora je proliv.

Međutim, farmaceutska industrija je doskočila i ovom problemu i u raznim oblicima upakovala “dobre” bakterije,

Kome se ovi probiotici ne preporučuju i zbog čega?

Malobrojni su oni kojima se ne preporučuju probiotici. Oprez je uglavnom vezan za stanja za koja nema pouzdanijih dokaza da su probiotici od koristi. Oboleli od ozbiljnih crevnih poremećaja kao i trudnice trebalo bi da konsultuju lekara pre nego počnu da koriste neki od probiotika. Osim toga preosetljivi na neki od sastojaka probiotičkog preparata ne bi trebali da ih koriste.

Žive mikroorganizme koji mogu ponovo da uspostave ravnotežu u crevima.

– Probiotici se uglavnom koriste u slučaju nekomplikovanih dijareja, zatim poremećaja digestivnog trakta koji su nastali usled prisustva patogenih organizama u crevima ili poremećaja normalne crevne flore zbog uzimanja antibiotika.

U poslednje vreme ima sve više podataka koji ukazuju da probiotike treba koristiti ako se pojave alergijske manifestacija i bolesti koje u osnovi imaju alergiju.

Staje u osnovi ovih preparata i na koji način oni deluju?

Probiotici su zapravo saprofitski mikroorganizmi ili njihove spore koje se nalaze u odgovarajućem farmaceutskom obliku, tabletama, kapsulama i granulama koje kada stignu u digestivni trakt naseljavaju sluzokožu creva, sprečavaju prodor patogenih organizama i normalizuju rad creva.

Koji je pravilan način uzimanja probiotika?

Probiotici se ne smatraju lekovima, oni se najčešće u prometu nalaze kao dijetetski suplementi. Što se tiče njihove upotrebe treba se pridržavati uputstava
koje je dao proizvođač.

Da li mogu da utiču na delovanje drugih lekova?

Menjajući uslove koji vladaju u i crevima, svakako da utiču i na resorpciju lekova.

Koliko dugo mogu da se uzimaju?

Dužina uzimanja probiotika zavisi od promena zbog kojih je njihova upotreba i preporučena. Ako je to nekomplikovana dijareja obično se koriste do dve nedelje. Terapija može da traje i duže ukoliko to lekar preporuči.

Koja sve neželjena dejstva mogu da izazovu?

Obično nema neželjenih efekata.

Da li uzimanje probiotika zahetava i drugačiji režim ishrane?

Korišćenje probiotika ne zahteva drugačiji režim ishrane, ali stanje zbog koga se probiotik uzima nameće pažljiviji izbor hrane. Ne preporučuje se teška i masna hrana. Treba uzimati lako svarljivu hranu u manjim količinama.

Kako da znamo da li nam probiotik koji uzimamo (ne) odgovara?

Izbor probiotika treba praviti uz dogovor sa lekarom ili – farmaceutom jer se probiotici razlikuju po sastavu i ne možemo ih nasumično birati. Ciljano izabrani probiotik svakako će biti od koristi, a ako se simptomi ne smanjuju onda je potrebno uključiti i lekove.

Da li i deca mogu da uzimaju probiotike i od kog uzrasta?

Da. Deca takođe mogu da koriste probiotike, čak ima probiotičkih preparata koji su namenjena samo deci.

Koliko vremena mora da prođe da bi se osetio efekat delovanja probiotika ?

To zavisi od stanja u kome se nalazi pacijent koji koristi probiotik. Nekoliko dana je svakako potrebno, ali ukoliko ni posle pet dana korišćenja ne dođe do poboljšanja, treba konsultovati lekara.

Da li blaže stomačne probleme treba odmah lečiti probioticima ili je bolje prvo probati narodne recepte (crna čokolada, koka kola…)?

Poželjno je da se i u ovim slučajevima uvede probiotik. Penušava i gazirana pića ne treba upotrebljavati kada postoje stomačni problemi . Osim uzimanja lakše svarljive hrane može da pomogne i dobro odabran čaj (crni čaj, čaj od lista dunje) ili druga hrana bogata taninima.