Promene na koži

kožiPrimetili ste promene na koži kakve do sada niste imali? Njihov uzrok mogu biti brojni unutrašnji procesi, kao i spoljašnji iritanti.
Svrab, pucanje, perutanje, osip, dispigmentacije i različite izrasline na koži često se javljaju kod odraslih. Upale, promena boje ili teksture kože, kao i fleke, mogu biti posledica infekcije, hroničnog stanja kože, ili pak reakcija na kontakt s alergenom ili iritantom.


HERPESZOSTER

U prve manifestacije ove vrste herpesa spadaju peckanje, osećaj pečenja ili naglašena osetljivost kože. Ovu veoma neprijatnu i bolnu kožnu infekciju izaziva uzročnik ovčijih boginja. Naime, nakon preležane bolesti, virusi se zadržavaju u ganglionima spinalnih živaca (onih koji inervišu kičmenu moždinu) u prikrivenom (latentnom) stanju, odakle prelaze u reinfekciju koja izbija u vidu zostera. Inkubacija traje od jedne do tri nedelje, a manifestacija bolesti nije obavezna jer imunološki sistem zdravog čoveka potiskuje reaktivaciju virusa i sprečava pojavu zostera. Zato se zoster obično javlja kao pratilac raznih oboljenja i stanja kada imunitet nije sposoban da se istovremeno bori s više problema (tokom primene imunosupresivne terapije, usled stresa, raznih oblika karcinoma i leukemije, slabosti bubrega i intoksikacija). Iz osipa se razvijaju bolni plikovi, koji traju oko dve nedelje. Herpes zoster se obično javlja na trupu i zadnjici, ali, generalno, može se manifestovati na bilo kom delu tela. Većina ljudi brzo se oporavi, ali kod nekih bol, svrab i osećaj utrnulosti traju mesecima, godinama, čak i do kraja života. Terapija se zasniva na primeni antiviralnih lekova, steroida, antidepresiva i topičnih preparata (deluju spolja i idealni su za brzo otklanjanje najkarakterističnijih simptoma).

PSORIJAZA
Psorijaza je hronično, nezarazno kožno oboljenje i ispoljava se debljim crvenim uzdignućima na koži koja se perutaju. Najčešće se javlja na koži glave, laktovima, kolenima i donjem delu leđa. Simptomi se periodično povlače i ponovo javljaju.Iako uzrok ovog oboljenja još nije poznat, utvrđeno je da imunološki sistem obolelih previše brzo aktivira formiranje novih ćelija kože. Najčešće se leči medikamentima koji se primenjuju na koži, putem svetlosti, kao i lekovima za oralnu, muskularnu ili intravenoznu primenu.

EKCEM
Ekcem uključuje nekoliko nezaraznih oboljenja koja se manifestuju upalom, sušivanjem i crvenilom kože, uz jak svrab.
Određeni faktori kao što su stres, iritanti (poput sapuna), alergeni i klimatske promene mogu izazvati epizode ekcema, mada nisu uzrok ovom oboljenju (on još nije poznat). Kod odraslih se ekcem obično pojavljuje na laktovima i šakama, kao i na pregibima kolena i lakata. U sredstva lečenja spadaju medikamenti za oralnu primenu, topični preparati (masti) i vakcine.

ROZACEA
U ranim fazama, ovo oboljenje ispoljava se u vidu tendencije da se lako zacrvene nos, obrazi, brada, čelo, čak i oči. Crvenilo se s vremenom može pojačati, a sitni krvni sudovi mogu postati vidljivi. U nekim slučajevima moguća je pojava sitnih bubuljica, gnojnih akni i zadebljanja kože. Terapija za rozaceu obično se sprovodi lekovima, ali i laserskim tretmanima, dermoabrazijom i elektrokauterizacijom na obolelim delovima kože.

HERPES SIMPLEX TIP 1
Ova vrsta virusa izaziva pojavu malih, bolnih plikova ispunjenih tečnošću, obično na licu, a najčešće na usnama i nosu. Povlači se nakon deset dana i – vrlo je zarazan. U okidače ovog herpesa spadaju povišena telesna temperatura, predugo izlaganje suncu, stres ili hormonski procesi kao što je menstruacija. U lečenju se koriste antiviralni medikamenti ili kreme, ali ako su plikovi ispunjeni gnojem i u slučaju povišene temperature, širenja crvenila i iritacije očiju, obavezan je odlazak lekaru.

KONTAKTNI OSIP
Najčešće je u pitanju alergijska reakcija kože na kontakt s nekim biljkama, to jest uljima s njihove površine – kao što su otrovni bršljan, hrast i otrovni ruj (kontakt s ovim biljkama izaziva osip kod mnogih ljudi). Na početku se javlja crvenilo i otok na mestu dodira, a potom intenzivan svrab, da bi se od 12 do 72 sata nakon toga pojavili i plikovi. Osip je obično linijski, što odgovara putanji trenja biljke po koži i najčešće se povlači nakon dve nedelje.
Medicinski preparati, na recept ili iz slobodne prodaje, mogu biti od pomoći u blažim slučajevima svraba. Takođe, od koristi će biti i hladni oblozi i kupka od ovsenih pahuljica. Ako je u pitanju teži oblik, lekar će verovatno odrediti terapiju kortikosteroidima (za oralnu upotrebu), a ukoliko se pojavi infekcija, primenjuju se antibiotici. Najbolja prevencija takvih slučajeva jeste izbegavanje kontakta s poznatim otrovnim biljkama.

AKNE UZROKOVANE BRIJANJEM
U pitanju su vrlo sitne akne nastale usled urastanja dlake nakon brijanja. Osobe kovrdžave kose posebno su sklone ovoj neugodnoj pojavi. Da biste to izbegli, obavezno se istuširajte toplom vodom pre brijanja, povlačite brijač/ žilet u pravcu rasta dlake i nemojte zatezati kožu dok to činite. Posle je isperite hladnom vodom i utrljajte hidratantni losion.

IZRASLINE NA KOŽI
Ove secifične promene liče na “visuljke” – svetlije ili tamnije izrasline s tankom “drškom”. Najčešće se nalaze na vratu, grudima, leđima, pazuhu, ispod dojki ili na preponama, uglavnom kod žena i starijih osoba. Nisu opasne i obično ne uzrokuju bol, ali mogu postati smetnja ukoliko se nalaze na mestu trenja kože i odeće. Veoma lako se uklanjaju, a intervencija je bezbolna i sprovodi se ambulantno (odsecanje, zamrzavanje tečnim azotom ili spaljivanje laserom).

STARAČKE FLEKE ILI PIGMENTACIJE KOJE SU POSLEDICA DISFUNKCIJE JETRE
Ove smeđe ili sivkaste fleke nisu posledica starenja, iako s vremenom postaju brojnije i izraženije. One su rezultat višegodišnjeg izlaganja sunčevim zracima, zbog čega se najčešće pojavljuju na licu, šakama i rukama. Za estetsko rešavanje problema mogu se koristiti kreme za izbeljivanje, pilinzi voćnim kiselinama i tretmani laserom. No, vrlo je važno da dermatolog pregleda ove fleke, zbog rizika da je neka od njih melanom.

PITIRIJAZA ROZEA
Ova vrsta osipa, koji ne predstavlja ozbiljan zdravstveni problem, obično počinje pojavom ružičaste fleke izdignutih ivica, koja se peruta. Nekoliko dana ili nedelja kasnije takav osip se pojavljuje na rukama, nogama, grudima, leđima, stomaku, ponekad i na vratu. lako nije poznat
Ovo je uobičajena alergijska reakcija koju prati jak svrab, ponekad i peckanje te osećaj da koža “gori”. Površina kože koju zahvata koprivnjača varira, ali dešava se da to bude valika regija bilo gde na telu, a osip se povlači nakon nekoliko minuta ili dana. U najčešće uzroke urtikarije spadaju lekovi, hrana, dodaci ishrani, ekstremne temperature i infekcije poput streptokokne upale grla. Budući da se radi o alergijskom osipu, najefikasnije sredstvo lečenja jesu antihistamini.

MELAZMA (“TRUDNIČKA MASKA”)

Melazmu (hloazma) karakterišu velike fleke, smeđe ili nešto tamnije od boje tena, na obrazima, nosu, čelu i bradi. Iako se ova pigmentacija naziva “trudnička maska”, javlja se i kod muškaraca (oko deset odsto registrovanih slučajeva). Nije posledica poremećaja u organizmu, niti disfunkcije nekog organa, a najčešće pogađa mlađe žene tamnijeg tena. Melazma nastaje kod polovine trudnica i obično se povlači nakon porođaja. Ipak, nekada ostaje kao problem i leči se odgovarajućim mastima koje smanjuju aktivnost ćelija zaduženih za proizvodnju pigmenta (izdaju se samo na recept), kao i metodama poput hemijskih pilinga, mikrodermoabrazije i laserske abrazije. Ukoliko patite od melazme, obavezno koristite preparate za sunčanje sa što višim faktorom, koji pokriva UVA i UVB zračenje.

SEBOREIČNA KERATOZA
U pitanju su nekancerozne izrasline koje se razvijaju godinama i pojavljuju na mnogim delovima tela, pojedinačno ili u grupama. Keratoze mogu biti tamne ili u više boja, a površina im je najčešće zrnasta, mada može biti i glatka (poput voska). Nije potrebna nikakva terapija ukoliko izgled kože ne ukazuje na ozbiljniji problem. Budući da seboreična keratoza može ličiti na mladež ili kancer kože, najbolje je konsultovati se s dermatologom.