Promuklost – subglotični laringitis

Reč je o skupu simptoma najčešće uzrokovanih virusnom infekcijom sluznice područja glasnica i dušnika. Kao posledica upale, nastaje otok sluznice i suženje disajnog puta. Javlja se promuklost a prolaskom vazduha kroz suženi deo izazivaju se vibracije okolnih struktura koje se čuju kao grubo “struganje” u grlu prilikom disanja, kašljanja ili plakanja

Reč je o skupu simptoma najčešće uzrokovanih virusnom infekcijom sluznice područja glasnica i dušnika. Kao posledica upale, nastaje otok sluznice i suženje disajnog puta. Javlja se promuklost a prolaskom vazduha kroz suženi deo izazivaju se vibracije okolnih struktura koje se čuju kao grubo “struganje” u grlu prilikom disanja, kašljanja ili plakanja.

Kod blagog otoka zvuk se čuje samo kada vazduh brzo prolazi kroz disajni put (kašalj, plač) dok se kod jakog suženja može čuti i kod sasvim mirnog disanja. Takva su deca obično nemirna i ustrašena zbog nedostatka vazduha.Kod neke dece postoji sklonost krupu, pa se kod njih takve epizode ​​češće ponavljaju. Većina slučajeva je blaga i brzo reaguje na lečenje. No treba upozoriti da postoje i druge, po život opasne upale u području gornjih disajnih puteva koje u početku mogu imati iste znake kao obična promuklost – virusni laringitis.

promuklost

Subglotični laringitis je bolest dece starosti od 3 meseca do 6 godina života i tipično se javlja noću. Češći je kod dečaka nego kod devojčica. Najčešće se javlja u jesen i u proleće.

Nakon što je dete mirno zaspalo, budi se ustrašeno, promuklo kašlje i lovi vazduh. Strah se javlja iu roditelja, čime se još više podstiče ustrašenost deteta. Time se, s jedne strane, pojačava otok sluznice, as druge strane povećava potreba za vazduhom. Najčešće dete nema temperaturu ili je telesna temperatura tek blago povišena.
Kako pomoći detetu sa subglotičnim laringitis?

Ostanite smireni, vaša mirnoća će pomoći vašem detetu. Vaš strah će dodatno uznemiriti dete i pogoršati njegovo opšte stanje.

– Govorite detetu polagano i smireno.
– Postavite ga u udoban položaj, s povišenim gornjim delom tela (preporučujemo da vam dete sedi u krilu).
– Odnesite dete na 20-30 minuta u zamagljen prostor (kupatilo u kojoj ste pustili vrući tuš, kuhinja u kojoj vrije voda ili kamilica) i zatvorite vrata. Ako u sobi imate ovlaživač vazduha, uključite ga.
– Obucite dete i iznesite ga na svež vazduh 30 – 60 minuta.
– Dajte detetu da pije prohladne napitke.
– Razapnite iznad kreveca vlažnu plahtu, povisite uzglavlje. Ako posjedujete ovlaživač, postavite ga ispod plahte.
– Ako je nos neprohodan, očistite ga fiziološkim rastvorom i ukapajte kapi za nos.
– Ako dete ima visoku temperaturu, dajte mu paracetamol (Plicet, Lupocet i sl.). Aspirin treba izbegavati.
– Ograničite telesnu aktivnost deteta.
– Osim lekova za snižavanje temperature nemojte davati nikakve druge lekove bez saveta lekara.

Plač deteta je dobar znak. Dete koje plače može disati.

Kada treba neodložno zatražiti lekarsku pomoć?

– Kada je otežano disanje vidljivo u mirovanju.
– Kada dete “lovi” vazduh (podignuta brada, otvorena usta, raširene nozdrve, izraženo korišćenje mišićja vrata, grudnog koša i trbuha pri disanju).
– Kada je jako nemirno i pokušava pronaći položaj u kojem bi mu bilo lakše disati.
– Kada ne plače i odbija proizvesti bilo kakav zvuk.
– Kada je dete bledo ili plavkaste boje kože.
– Kada se žali na jaku grlobolju (odbija progutati gutljaj tečnosti, bolno “tuli”).
– Kada ne može držati glavu pognutu napred na prsa.
– Kada ima povišenu temperaturu preko 38,5 oC.
– Ako mu je puls ubrzan (više od 160 otkucaja u minuti).