Protiv nagluvosti i za bolji sluh

Nagluvost se smatraobaveznim pratiocem starenja,ali, do poremećaja sluha može doći u svim životnim dobima, pa čak i u ranom detinjstvu.Pored zvaničnih, postoji i mnogo biljnih lekova koji mogu pomoći da se sluh sačuva do duboke starosti.
usne bolesti prirodno lecenje
VEŽBANJE JE VAŽNO
Novija istraživanja pokazala su da je zdravlje kardiovaskularnog sistema direktno povezano sa sluhom, jer dobra cirkulacija i dotok krvi u glavu omogućava bolje funkcionisanje slušnog aparata. Shodno tome, redovna fizička aktivnost dobar je način da se ovo čulo sačuva do duboke starosti. Vežbanje treba sprovoditi minimum tri puta nedeljno po pola sata dnevno, a najbolji efekat imaju trčanje, vožnja bicikla, plivanje i brzo hodanje.

Omega-3 za bolji sluh
Naučnici iz Australije proučavali su unos omega-3 masnih kiselina kod oko 3.000 osoba starijih od 50 godina. Ustanovili su da je konzumiranje veće količine namirnica bogatih ovim zdravim masnoćama povezano sa manjom učestalošću nagluvosti. Naime, osobe koje nedeljno unose dve ili više porcija morske ribe (skuša, losos, sardina) imaju 42 odsto manje šanse da postanu nagluve od onih koji je unose manje od jednom nedeljno. Prema istraživanju “Američkog žurnala za kliničku ishranu”, omega-3 masne kiseline u obliku dodataka ishrani mogu da spreče ili odlože gubitak sluha koji pogađa stariju populaciju. Dobri izvori omega-3 masnih kiselina, pored ribe, jesu laneno ulje i seme, ulje žutog noćurka, orasi, lešnici, bademi…

Crno vino za bolji sluh- da, ali umerenol
Osim što je korisno za srce, crno vino ima blagotvorno dejstvo i na slušni aparat, a za to je zaslužan sastojak resvertrol. Ipak, važno je biti umeren u konzumiranju crnog vina, jer je ipak reč o alkoholnom piću koje može imati i čitav niz neželjenih dejstava.

Značaj vitamina i minerala u borbi protiv nagluvosti

Do gubitka sluha može doći usled deficita mangana, kalaja i vitamina A. Dobri izvori mangana su cerealije, spanać, hleb od integralnog brašna, orasi,voće, povrće sa tamnozelenim listovima (kelj, brokoli…), celer, aronija, smokva, čaj, džigerica, pšenične mekinje, bademi, heljda, sočivo, grašak, šargarepa, suvo grožđe, suva šljiva. Kalajem obiluju mekinje i povrće, a vitaminom A šargarepa, peršun, kajsija, luk, bundeva… Dakle, poželjno je jesti što više svežeg povrća i voća, koštičavih plodova i integralnih žitarica, a izbegavati industrijsku hranu, alkohol, šećer, kofein i cigarete.

Lekovite biljke za bolji sluh

Beli luk
Nekoliko čenova belog luka kratko prodinstati na maslinovom ulju. Snažno pritisnuti svaki čen da se iscedi sok, a nakon toga procediti. Svakodnevno u uho nakapati tri-četiri kapi ulja, a zatim ga začepiti komadićem vate. Beli luk može da se koristi i za unutrašnju upotrebu, tako što se pomeša po 30 ml soka od belog i crnog luka i pije jednom dnevno. Med i cimet Napraviti mešavinu od jednakih delova meda i cimeta pa uzimati dva puta dnevno po jednu kašičicu, ujutru i uveče.

Ulje divizme

Sveže cvetove beloperke preliti bademovim uljem, ostaviti da odstoji na toplom mestu dve nedelje te ukapavati svakodnevno po tri kapi u oštećeno uho.

Ženšen
Ova biljka se od davnina koristi kao eliksir zdravlja i mladosti. Između ostalog, ženšen ubrzava cirkulaciju, povećava moždanu aktivnost, snižava krvni pritisak i poboljšava vid i sluh. Da bi se postigli željeni rezultati nije dovoljna povremena upotreba ove biljke, već je preparate na bazi ženšena (čaj, tablete) neophodno uzimati nekoliko nedelja i meseci, naravno, uz konsultaciju sa lekarom ili farmaceutom.

Nezamenljiva čuvarkuća
Čuvarkuća ima naziv i uhovnik zbog toga što njen sok uspešno čisti uši od masnoća koje se u njima nakupljaju i izazivaju slabljenje sluha. Listovi čuvarkuće naj sočniji su tokom leta, ali mogu sačuvati lekovita svojstva i u zamrzivaču.

SAVETI PLUS!
• Ako ste prinuđeni da provodite vreme u bučnim prostorijama, trudite se da što češće pravite pauzu i napuštate prostoriju na nekoliko minuta.
• Koristite zaštitna sredstva za uši.
• Ukoliko morate da povisite ton kako bi vas sagovornik čuo, znajte da je okruženje u kojem se nalazite previše bučno.
• Nemojte voziti auto punom brzinom sa otvorenim prozorom.
• Ako vozite motor, obavezno zaštitite uši.
• Nemojte stajati blizu zvučnika ili pojačivača zvuka.
• Ne odlazite lečenje infekcije uha.
• Ukoliko primetite gubitak sluha ili osetite bol u uhu, obratite se lekaru.