Mada je rak grlića materice izlečiv u ranoj fazi, tek petina žena odlazi na redovne ginekološke preglede, na kojima se mogu otkriti , problematične promene i to godinama pre nego što postanu maligne.
U Srbiji se godišnje oko 1.300 žena suočava s dijagnozom karcinoma grlića materice, a procenjuje se da oko 500 njih izgubi bitku protiv te bolesti, koja nastaje kada se ćelije na cerviksu promene i počnu nekontroiisano da se razmnožavaju. Iako je ova vrsta raka izlečiva u ranoj fazi, problem je u tome što tek petina pripadnica lepšeg pola redovno posećuje ginekologa. Naime, na redovnim ginekološkim pregledima mogu se primetiti promene ili ranice na grliću materice, čak i nekoliko godina pre nego što postanu maligne.
Zloćudni rak grlića materice najčešće se javlja između početka i polovine pete decenije života, mada su povećanom riziku izložene i tinejdžerke koje su prvi seksualni odnos imale pre 16. godine. Redovni ginekološki pregledi za sve žene trebalo bi da budu na spisku obaveznih aktivnosti već nakon prvog seksa.
HPV- glavni krivac
U najvećem broju slučajeva, kancer cerviksa izaziva HPV – humani papiloma virus, koji se prenosi seksualnim putem i makar jednom napada preko 80 odsto pripadnica lepšeg pola 1 mladih od 50 godina. Mada njegovo prisustvo u telu ne znači nužno i razvitak raka grlića materice, svaka seksualno aktivna žena, bez obzira na godine, trebalo bi redovno da posećuje ginekologa, uz obavezno korišćenje kontraceptivnih sredstava tokom polnog odnosa. S druge, strane, postoji i vakcina protiv HPV virusa, koja se naročito preporučuje tinejdžerkama. Ako promena na grliću materice nema, naredni pregled obično se sprovodi za tri godine, a ukoliko ih ginekolog uoči, kontrolni pregled obavezan je za tri do šest meseci.
Simptomi
Promene na grliću materice obično se ne odaju ozbiljnijim simptomima, sve dok ne postanu maligne. Na problem može ukazati krvarenje između menstrualnih ciklusa, nakon polnog odnosa ili menopauze, kao i vaginalni sekret neprijatnog mirisa. Ipak, teži simptomi raka grlića materice obično dolaze do izražaja kada se jave metastaze, koje najčešće zahvataju bešiku, creva, jetru ili pluća. Rak na grliću materice u naprednoj fazi manifestuje se simptomima kao što su bol u leđima, karlici i oteklim nogama, uz stalno prisutan umor i gubitak apetita, samim tim i telesne težine. Ipak, budući da ovi simptomi mogu ukazivati i na druga oboljenja, veoma je važno postaviti preciznu dijagnozu, promene na grliću nisu vidljive golim okom, ali mogu se otkriti PAPA testom, kolposkopijom i testom na HPV virus. Ako se utvrdi prisustvo kancera na grliću materice, rade se CT pregled karlice, cistoskopija, a ispituju se i funkcije uretre i bubrega, da bi se videlo koliko je rak napredovao.
Hrana kao lek
Oboleli od kancera grlića materice moraju povesti računa o ishrani, naročito ako su podvrgnuti hemoterapiji, koja im dodatno slabi imunološki sistem. Iz jelovnika treba izbaciti industrijski prerađene namirnice, jer su one pune štetnih transmasti i aditiva a ako ste navikli da pre ili posle jela uživate u duvanskom dimu, morate zaboraviti na taj porok, jer pušenje pogoduje razvoju kancera, što važi i za alkohol.
Vitamin C protiv raka
Vitamin C ima sličnu strukturu kao šećer, kojim se ćelije kancera hrane. Međutim, umesto da ih ojača, on sprečava njihovo razmnožavanje. Zbog toga treba jesti što više svežeg voća i povrća, a posebno se preporučuje bobičasto voće, koje pored vitamina C obiluje i elagičnom kiselinom. Ona se vezuje za maligne ćelije i sprečava njihovo razmnožavanje, ne utičući pritom na zdrave ćelije. Ta kiselina efikasna je i u prevenciji raka grlića materice, jer sprečava ćelije inficirane HPV virusom da poprime maligni karakter. Treba izbegavati pšenicu, jer gluten pogoduje razvoju kancera, ali se druge žitarice, poput heljde, prosa i kinoe i te kako preporučuju. Umesto slanih industrijskih grickalica, grickajte orašaste plodove, jer su oni bogati vitaminom E i masnim kiselinama, koji staju na put kancer u, a ima ih i u masnoj ribi.
I bilje sprečava širenje raka
Da bi se sprečilo širenje tumora, treba pomešati 5 g mlade hrastove kore, 40 g lešnikove rese, 60 g cveta trnjine i 60 g lista crne topole. Dve kašike mešavine preliti s pola litra hladne vode i ostaviti da odstoji preko noći. Ujutru kuvati 2-4 minuta, a potom ostaviti poklopljeno 10 minuta i procediti. Zasladiti medom i piti po jednu solju tri puta dnevno.
Kopriva i rosopas-prirodni lekovi
Kopriva se smatra jednim od najboljih prirodnih lekova protiv raka grlića materice. Kašičicu osušenog lista koprive preliti šoljom ključale vode i procediti nakon što poklopljeno odstoji pola sata. Preporučuje se najmanje četiri šolje čaja dnevno. Može pomoći i lek koji se pravi tako što se sok od koprive pomeša s medom u razmeri 1:4. Mešavina se čuva u frižideru, a uzima se tri puta dnevno po jedna kašičica pre jela, i to tokom tri nedelje. Kura se može ponoviti nakon jednonedeljne pauze. S druge strane, rosopas se obično koristi u obliku tinkture, koja se pravi tako što se 1/4 šolje seckanog lišća prelije sa 500 ml komovice. Procediti nakon što odstoji mesec dana i tri puta dnevno uzimati po pola kašičice razblažene u čaši vode. Lečenje traje najviše četiri meseca.
Detelina i pelin
Cvetovi crvene deteline odličan su lek protiv kancera, naročito ako se kombinuju s bagremovim medom. Potrebno je dobro izmešati 400 g meda i pola čaše sveže ubranih, usitnjenih cvetova deteline. Pre upotrebe, lek treba čuvati na suvom i tamnom mestu nedelju dana, a onda započeti lečenje i to uzimanjem 1-2 kašičice mešayine 2-3 puta dnevno između obroka. Pelin se takode može koristiti, ali u obliku tinkture: 100 g pelinovog korena preliti sa 500 ml komovice i čuvati na tamnom mestu 20 dana. Nakon toga procediti i uzimati po jednu kašičicu tinkture tri puta dnevno između obroka.
Moćni neven
Dobar narodni lek protiv raka grlića materice jeste tinktura od nevena, koja se pravi tako što se 50 g narandžastih cvetova prelije s pola litra alkohola od 60%. Nakon što odstoji deset dana, procedi se i uzima svakodnevno 50-60 kapi razblaženih u čaši vode, u gutljajima tokom dana. Neven je i nezaobilazan sastojak čajnih mešavina protiv kancera grlića materica: 300 g cveta pomešati s po 100 g hajdučke trave i lista koprive. Preliti 5 kašika mešavine sa 1,5 l ključale vode i ostaviti da odstoji 15 minuta, a zatim procediti i piti tokom dana u gutljajima. Ako rak izaziva otoke, mešavini treba dodati još 100 g rastavića.
Pomaže i aloja
Aloja se smatra dobrom saveznicom protiv kancera – dovoljno je piti po 1/3 šolje soka od te biljke tri puta dnevno, mada se može koristiti i u kombinaciji s drugim narodnim lekovima. Treba samleti 300 g svežih listova i dodati 250 g vodopije, 400 g meda sa saćem, 700 ml crnog vina i 500 ml čistog alkohola. Sve dobro izmešati i ostaviti da odstoji 5 dana na tamnom i hladnom mestu. Potom se procedi i uzima se prvih pet dana po jedna kašičica tri puta dnevno sat vremena pre obroka, a nakon toga po jedna supena kašika tri puta dnevno pre jela. Lečenje traje najviše dva meseca.
Preparati od žutike
U borbi protiv kancera može pomoći i tinktura od žutike. Pravi se tako što se u teglu zapremine 1/2 l sipa jedna šolja seckanog lista žutike, a potom se posuda do vrha napuni alkoholom od 60%. Tinktura treba da odstoji na tamnom mestu dve nedelje, nakon čega se čuva u frižideru i uzima po jedna kašika, tri puta dnevno pre obroka. Lečenje traje najviše šest meseci. Može se koristiti i čaj od žutike, koji se priprema tako što se jedna kašika biljke stavi u termos bocu i prelije s tri šolje ključale vode. Pije se tokom dana u malim gutljajima.
Mešavine za ispiranje vagine
Koriste se uporedo s njegovim čajnim mešavinama; ispiranje se vrši pomoću irigatora, a čaj u vagini treba da ostane 10 minuta.
Prvih 7 dana:
Uzeti po 1 supenu kašiku sitno iseckanog lista i cveta bosiljka, cveta nevena, lista koprive, lista i cveta hajdučice i 2 supene kašike sitno iseckanog lista kupine. Celu mešavinu preliti litrom ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji dva sata. Procediti i ispirati vaginu ujutru i uveče pomoću irigatora.
Sledećih 8 dana:
Svaki drugi dan ispirati vaginu čajem od po 1 supene kašike sitno iseckanog lista bokvice, lista i cveta podubice, lista žalfije, lista ranjenika i 2 supene kašike sitno samlevene hrastove kore. Mešavinu preliti sa 1,2 l ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji 2 sata, a nakon toga procediti i koristiti za ispiranje.
Narednih 15 dana:
Svaki treći dan ispirati vaginu čajem od po 1 supene kašike sitno iseckanog lista bokvice, cveta nevena, lista ranjenika, lista kupine i lista ružmarina. Celu mešavinu preliti litrom ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji dva sata. Nakon toga procediti i koristiti za ispiranje.
Poslednjih 20 dana:
Svaki drugi dan ispirati vaginu čajem od po 1 supene kašike sitno iseckanog lista i cveta hajdučice, cveta kamilice, lista ružmarina, lista koprive, cveta nevena i 2 supene kašike sitno iseckanog lista kupine. Sve sipati u 1 l ključale vode i procediti nakon 2 sata.
Moć začinskog bilja
Mnoge biljke koje se koriste u kuhinji imaju jako antikancerogeno dejstvo. Umesto kuhinjskom solju i industrijski prerađenim začinskim mešavinama, jela bi obavezno trebalo da začinite kurkumom, koja je jedan od glavnih sastojaka indijske mešavine kari. Njeno dejstvo pojačaćete ako je pomešate sa ekstradevičanskim maslinovim uljem i crnim biberom, koji su takođe odlični borci protiv kancera. Đumbir je takođe moćan saveznik u borbi protiv raka, baš kao i ljute papričice, beli luk, origano i peršun. S druge strane, pored hladnoceđenog maslinovog ulja, preporučuje se i korišćenje ulja avokada i kokosa, s obzirom na to da ona otežavaju razmnožavanje malignih ćelija.