Za razliku od drugih žitarica, čije poreklo seže u praistoriju, raž je počela da se gaji tek oko 400. godine pre naše ere, kada je ova biljka kultivisana na prostoru današnje Nemačke. Posle toga je u skandinavskim i istočnoevropskim zemljama raž dobila važno mesto na trpezi.
Raž je izuzetno otporna biljka koja uspeva i na posnom tlu, izdržava teperature i do – 30 stepeni Celzijusa, a uspešno odoleva i korovima jer njen koren luči supstancu koja je toksična za te vrste.
S obzirom na to da nauka sve više otkriva korist od integralnih žitarica, pa tako i od raži, popularnost ploda ove biljke raste u mnogim krajevima sveta.
Najveći proizvođači raži su Rusija, Poljska, Kina, Kanada i Danska.
RAŽ SASTAV I DEJSTVO
Po hranljivoj vrednosti raž je slična pšenici, s tim što raž sadrži manje glutena, a više važne amino-kiseline lizina.
Raž je izvanredan izvor mangana i dobar izvor hranljivih vlakana, selena, fosfora, magnezijuma i proteina. Bogata je vitaminom E, kao i vitaminima B kompleksa.
Raž (integralna pre svega) je bogat izvor hranljivih vlakana bogatih neceluloznim polisaharidima koji se lako vezuju za vodu i brzo stvaraju osećanje sitosti. Ovo je posebno važno za one koji pokušavaju da se reše viška kilograma.
Hrana bogata nerastvorljivim vlaknima, kakva sadrži raž, pomažu u prevenciji kamena u žuči.
Magnezijum iz raži, između ostalog, smanjuje rizik od dijabetesa tip 2.
Vlakna iz integralne raži preventivnio deluju da ne dođe do viškog nivoa šećera u krvi i pomažu dijabetičatima da održavaju u normali tako da se preporučuje u njihovoj, kao i u ishrani obolelih od kardiovaskularnih bolesti.
Raž blagotvorno deluje na nervni sistem.
Vlakna, poput onih iz raži, korisna su-jer vezuju toksine u debelom crevu i odstranjuju ih iz organizma. Na taj način sprečaju pojavu kanceroznih ćelija u debelom crevu.
Ako se raž i proizvodi od raženog brašna nađu 6 puta nedeljno na trpezi pomaže ženama u post-menopauzi koje imaju visok holesterol, pritisak ili druge simptome kardiovaskularnih bolesti.
Raž može da pomogne ženama da lakše prođu kroz period menopauze, jer sadrži lignane koji deluju kao fitoestrogeni. Oni u organizmu deluju kao prirodni, mada mnogo slabije, ali ipak mogu da normalizuju stanje. Za neke žene su ovi fitoestrogeni dovoljno jaki da spreče ili smanje neprijatne simptome menopauze poput valunga. S druge strane, kada je nivo estrogena visok, lignani iz raži blokiraju i snižavaju njegovu aktivnost i obezbeduju moćnu zaštitu protiv raka dojke.
Uspešno odoleva korovima jer njen koren luči supstancu koja je toksična za te vrste, dok zrno ove žitarice pomaže dijabetičarima, srčanim bolesnicima i ženama u menopauzi.
RAŽ HRANLJIVA VREDNOST
(oko 50 g, integralne, nekuvane raži)
188 kalorije
i 8,31 g proteina
18,22 g hranljivih vlakana
0,09 g triptofana
210 mg fosfora
168 mg magnezijuma
11,51 mg mangana
119 mcg selena
Raž prvo dobro operite, kuvajte u razmeri 1 deo raži, 2,5 dela kipuće vode. Kad voda provri, smanjite temperaturu i kuvajte još oko 1-1,5 sat. Ako želite da raž bude mekša potopite je prekonoći u vodu, pa sutradan kuvajte 2-3 sata.
Umesto hleba od pšeničnog brašna, sendvič možete da napravite i sa hlebom od ražanog brašna.
Ražano brašno nema dovoljno glutena pa ne može da se samo od njega mesi hleb već se meša sa pšeničnim.
Pogačice od raženog brašna recept
150 g ražanog brašna
1 kgkrompira
60 g oraha
150 g kačkavalja
2 glavice luka
20 g putera
2 jaja
1/2 kašičice muskatnog oraščića
4 kašike začinskog bilja (peršun, vlasac, celerov list, majčina dušica)
so
Krompir skuvajte s korom, oljuštite i izgnječite. Brašno kratko propržite bez masnoće dok ne dobije boju, kačkavalj nastražite, a orahe krupnije naseckajte. Luk sitno iseckajte i prodinstajte na putem, umešajte sve sastojke, zamesite glatko testo sa jajima, začinite muskatnim oraščićem i biljem i ostavite da stoji 1 sat. Oblikujte pogačice, umočite ih u prezle, pecite na vrelom margarinu i ocedite na kuhinjskom papiru. Servirajte sa svezom salatom.