Rota virus kod dece i odraslih simptomi i lečenje

Šta je rota virus?

Rota virus je virus koji inficira creva, uzrokujući ozbiljan gastroenteritis (upalu želuca i creva). Rotavirus je najčešći uzrok teške dijareje kod odojčadi i dece širom sveta i izaziva godišnje smrt oko 500.000 dece širom sveta. Ime dolazi iz karakterističnog izgleda virusa nalik na točak, posmatrano pod elektronskim mikroskopom (ime ”rotavirus” potiče od latinske reči ”rota” – što znači “točak”). Od 2006. godine, vakcinacija je dostupna za rotavirus infekcije. Pre dostupnosti vakcine, skoro sva deca su postala zaražena rotavirusom do njihovog trećeg rođendana.

Iako su infekcije rota virusom neprijatne, možete ih većinu tretirati kod kuće sa unosom dodatne tečnosti da bi se sprečila dehidracija. Povremeno, teška dehidracija zahteva davanje intravenske tečnosti u bolnici. Dehidracija je ozbiljna komplikacija rota virusa i glavni uzrok smrti dece u zemljama u razvoju.

rota virus lecenje

Vakcinacija može pomoći u sprečavanju infekcije ovim virusom kod vašeg novorođenčeta. Za stariju decu i odrasle – koji nemaju veće šanse da razviju ozbiljne simptome rota virusa – često pranje ruku je najbolja linija odbrane.

Rota virus simptomi

Rotavirus infekcije obično počinju sa groznicom i povraćanjem, a zatim se 3 do 8 dana javlja vodenasta dijareja. Infekcija može izazvati bol u stomaku, takođe. Kod odraslih osoba koje su inače zdrave, infekcije mogu izazvati samo blage znake i simptome – ili ih uopšte i ne izazivaju.

Kada kod lekara?

Odvedite vaše dete kod doktora, ako razvija sledeće simptome rota virusa:

  • ima ozbiljnu ili krvavu dijareju
  • ima česte epizode ​​povraćanje više od tri sata
  • ima temperaturu od 39,4 C ili višu
  • izgleda letargično, razdražljivo ili da trpi bolove
  • ima znake ili simptome dehidracije – suva usta, plače bez suza, malo ili nimalo mokrenje, neobična pospanost ili ne reaguje.

Rota virus kod dece i beba

Rota virus je jedan od najčešćih uzroka dijareje kod dece i beba, i ozbiljna infekcija uzrokovana ovim virusom (gastroenteritis) je vodeći uzrok teške, dehidratacione dijareje kod odojčadi i male dece.

Ponovljene infekcije sa različitih sojevima rotavirusa su moguće, a većina dece je imala nekoliko epizoda rotavirus infekcije u prvim godinama života. Nakon nekoliko infekcija sa različitim sojevima virusa, deca stiču imunitet na rotavirus. Bebe i mala deca starosti između 6-24 meseci su u najvećem riziku za razvoj teškog oboljenja od strane rota virus infekcije.

Opasna dijareja može dovesti do dehidracije, posebno kod male dece. Ako se ne leči, dehidracija može postati uslov koji ugrožava život, bez obzira na njen uzrok.

Infekcije rotavirusom su uobičajene tokom zimskih i prolećnih meseci.

Deca mogu da se zaraze ako su stavila svoje prste u usta posle dodirivanja nečeg što je kontaminirano. Obično se to dešava kada deca ne peru ruke dovoljno često, naročito pre jela i posle korišćenja toaleta.

Rota virus kod odraslih

Odrasli mogu ponekad da se zaraze rotavirusom, ali rezultirajuća bolest je obično blaga. Rotavirus je nekoliko dana prisutan u stolici zaražene osobe pre nego što se pojave simptomi i do 10 dana nakon što simptomi nestanu. Virus se širi lako preko kontakta ruku i usta tokom ovog vremena – čak i ako zaražena osoba nema simptome.

Ako imate rota virus i ne perete ruke posle upotrebe toaleta – ili vaše dete ima rotavirus i ne perete ruke nakon promene pelena vašeg deteta ili pomaganja vašem detetu da koristi toalet – virus se može proširiti na bilo šta što dodirnete – uključujući hranu, igračke i pribor. Ako druga osoba dotakne vaše neoprano ruke ili kontaminirani objekat, a zatim dodiruje svoja usta, infekcija se može javiti.

Zato što postoje mnoge vrste rotavirusa, moguće je da se zarazite više od jedanput, čak i ako ste bili vakcinisani. Međutim, ponavljajuće infekcije su obično manje ozbiljne.

Iako se rota virus pretežno javlja kod dece – može se javiti i kod odraslih, takođe. Rotavirus kod odraslih se najviše javlja kod onih koji brinu o maloj deci.

Rizik od rotavirusa je najviši tokom zime i proleća.

Rotavirus lečenje

Ne postoji poseban tretman za rotavirus infekciju. Antibiotici neće pomoći kod rotavirus infekcije, jer oni deluju isključivo kod bakterijske infekcije. Obično, infekcija se rešava u roku od 3 do 8 dana. Sprečavanje dehidracije je najveća briga, kada je lečenje rotavirusa u pitanju.

Da biste sprečili dehidrataciju, dok je virus na snazi, naravno, treba da pijete dosta tečnosti. Ako vaše dete ima proliv, pitajte svog lekara o oralnim rehidratacionim tečnostima, naročito ako proliv traje duže od nekoliko dana. Za decu, rehidratacione tečnosti mogu da zamene izgubljene minerale efikasnije nego voda ili druge tečnosti. Teška dehidracija može zahtevati intravenoznu tečnost u bolnici.

Ako se vaše starije dete ne oseća dobro, ponudite mu laganu hranu, kao što su krekeri i tost. Izbegavajte sok od jabuke, mlečne proizvode i slatku hranu, što može pogoršati proliv kod deteta.

Ako se borite sa prolivom ili povraćanjem – možete da sisate komadiće leda ili uzimate male gutljaje vode. Jedite blagu hranu. Izbegavajte bilo šta što može da iritira želudac, uključujući mlečne proizvode, masnu ili visoko začinjenu hranu, kofein, alkohol i nikotin.