Rotkva lekovito dejstvo – sok od crne rotkve

Rotkva, posebno crna, odlična je za borbu protiv infekcija, pomaže u slučaju ateroskleroze jer efikasno čisti krvne sudove i izbacuje holesterol iz organizma…

Rotkva (Raphanus sativus) se koristila u vreme stare Grčke i Rima u lekovite svrhe. Drevni vidari su je preporučivali protiv katara disajnih puteva, bronhitisa, kašlja, tubetkuloze pluća i zatvora. Divlja rotkva raste širom zapadne Azije i Evrope, ali ne postoje zapisi o njenom poreklu, kao ni o tome kada je počela da se gaji.

SASTAV I LEKOVITO DEJSTVO

Rotkva obiluje askorbinskom i folnom kiselinom, kalijumom, dobar je izvor vitamina B6, riboflavina, magnezijuma, bakra, kalcijuma.

Najčešće se koristi koren
, a može da se upotrebljava i cela biljka (na primer, lišće rotkve je vrlo ukusno).

Dobra je za lečenje kamena i peska u žuči, bešici i bubrezima, za lečenje upale žučne kese, ali i u slučaju kašlja, problema sa želucem, jetrom, kao i kod zatvora…

Pomaže u slučaju ateroskleroze
jer efikasno čisti krvne sudove i izbacuje holesterol iz organizma.

Pomešana sa medom koristi se za lečenje katara bronhija i kašlja.

“Koktel” od soka rotkve, šargarepe i cvekle popravlja krvnu sliku i pročišćava telo.

Rotkva, posebno crna, preporučuje se kao odbrana od zimskih infekcija.

Od rotkve može da se cedi zdrav sok.

LEKOVITI SOK OD CRNE ROTKVE

Upotrebljava se svež sok dobijen cedenjem oljuštene i sitno isečene (najbolje na rende) crne rotkve. Može se upotrebiti i sveže nastrugana rotkva. Mora se koristiti samo sveza, jer stajanjem i sok i strugana rotkva brzo gube lekovitost. Ukoliko je rotkva ljuća, utoliko je bolja, jer ima više sumpornih heterozida, od kojih potiče ljutina i svojstven miris kad se žvaće ili reže.

Sok se pije protiv bronhita, kašlja, za lečenje jetre i izbacivanje kamena i peska iz bešike i bubrega. Svojom ljutinom izaziva bolji apetit i otklanja teškoće u organima za varenje.
Sitno stucano seme ima antimikrobna i antimikotična svojstva, te se objašnjava upotreba u narodnoj medicini za lečenje gljivičnih kožnih bolesti: načini se kašica s malo vode i oblaže.

OPREZ!
Zabranjeno za čiraše
Pacijenti sa osetljivim želucem, oni sa čirom i gastritisom i povišenom kiselošću želudačnog soka ne bi trebalo da jedu rotkvu u bilo kom obliku. Zabranjena je i onima sa upalnim procesima na bubrezima.

RECEPTI

Salata od rotkve i praziluka
♦ 2 praziluka
♦ 2 bele rotkve
♦ manja cvekla
♦ 50 g tucanih oralia ♦ulje
♦ jabukovo sirce
♦ so i biber
Pomešajte kolutiće praziluka sa rendanom rotkvom, začinite uljem, sirćetom, posolite i pobiberite, promešajte i pospite tucanim orasima i sitno narendanom cveklom.

Namaz od rotkve

♦ 1 velika rotkva
♦ 250 g nemasnog kravljeg sira
♦ 5 kašika jogurta
♦ vezica mirodije
♦ so i biber
Krupno izrendajte rotkvu, posolite, ostavite desetak minuta da odstoji, pa iscedite. Sir umutite s jogurtom, pomešajte s rotkvom, začinite i ohladite u frižideru. Na kraju namaz obilno pospite sitno seckanom mirodijom.

■ Seme rotkve raste u mahunama i može da se koristi kao dodatak salatama. Neke vrste se gaje samo zbog semena ili mahu na, a ne zbog korena. U 17. veku, u Evropi, mahune rotkve su se kiselile i služile uz meso.
■ Od semena rotkve presovanjem može da se dobije ulje, ne koristi se za ishranu, već kao izvor bio goriva.