Rukola je aromatična biljka koja zbog svog ukusa salati daje poseban ukus i blagotvorno deluje na vaše zdravlje.
Zahvaljujući obilju antioksidansa, ovo povrće pomaže u jačanju funkcija mozga, poboljšava metabolizam i jača imunološki sistem, te suzbija patogene mikroorganizme.
Rukola potiče iz centralne i južne Evrope, a veoma je raširena u severnoj Africi i Americi, kao i na Bliskom istoku. Kod nas je manje poznata, iako divlji, samonikli oblici rukole rastu po baštama i poljima. Reč je o izuzetno kvalitetnom i lekovitom povrću s dosta vitamina C i mnoštvom minerala. Posebno je bogata gvoždem, ali ima i drugih korisnih sastojaka, od kojih se izdvajaju vlakna.
Hranljiva vrednost rukole
Povrće rukola sadrži visok nivo folne kiseline i antioksidansa, poput vitamina A, C i K, pa je rukola poznata i kao veoma uspešan borac protiv slobodnih radikala. Ovi vitamini blagotvorno utiču na poboljšanje stanja kostiju, zuba, očiju i pluća. Rukola je prepuna vlakana, koja potpomažu dobru probavu. Stoga brzo izaziva osećaj sitosti, te umanjuje želju za masnom i slatkom hranom. Podstiče snižavanje novoa lošeg holesterola i reguliše nivo šećera u krvi. Osim toga, obiluje i karotenoidima, kao i mnogim mineralima, poput kalijuma, mangana, gvožđa i kalcijuma, a svi su veoma korisni u ljudskoj ishrani. Takođe, rukola je u prednosti nad drugim zeljastim biljkama, jer sadrži nizak nivo oksalata, koji sprečavaju apsorpciju minerala u organizmu. Stručnjaci ističu da rukola čuva srce, smanjuje rizik od mnogih bolesti i sadrži materije s antikancerogenim svojstvima. Smatra se prirodnim antibiotikom, reguliše varenje, koristi se za lečenje čira, osteoporoze, hroničnog zatvora, prehlade i kašlja. Najjednostavnije rečeno, rukola je jedna od najboljih odbrana za telo i organizam, jer znatno poboljšava snagu, izdržljivost i funkcionisanje imunološkog sistema.
Zdravstvene koristi rukole
Fitohemikalije i antioksidansi, kojih ima u listovima rukole, veoma su korisni za zdravlje svih onih koji ovo povrće uključe u svakodnevnu ishranu. Sadrži visok procenat vitamina B-grupe, koji podižu energiju i podstiču rast crvenih krvnih zrnaca. Zahvaljujući visokom sadržaju kđrotenoida, rukola je moćan saveznik u usporavanju makularne degeneracije, koja u većini slučajeva uzrokuje kataraktu. Takode, uključivanje rukole u ishranu može vam umnogome pomoći ukoliko želite zdravo i sigurno da izgubite kilograme a da istovremeno održite imunološki sistem pod kontrolom, ne menjajući drastično ishranu. Konzumirajući ovu zdravu biljku, smanjujemo hronična upalna stanja u organizmu. Rukola sadrži indol 3 karbinol i bioaktivne komponente za koje je dokazano da suzbijaju upale. Ovo povrće će vam, takode, pomoći da se odbranite od starenja mozga i opadanja kognitivnih sposobnosti, jer poseduje folate. Dokazano je da kod starijih ljudi nedostatak folata izaziva kognitivne smetnje.
9 glavnih koristi za zdrvlje od rukole
1. Moćna biljka u borbi protiv raka
Rukola pripada familiji Brasiccaeae (kupusnjača) zajedno sa brokolijem, karfiolom i kupusom. Ove biljke imaju visok procenat vlakana i antioksidanasa, te su takođe bogate i glukozinolatima. Istraživanja su pokazala da primena rukole u ishrani doprinosi smanjenju rizika od nastanka raka pluća, prostate, dojke i pankreasa.
2. Bogata je hlorofilom
Hlorofil pomaže u prevenciji oštećenja jetrei DNK usled dejstva aflatoksina. Kako bi iskoristili što više hlorofila iz rukole najboljeju je jesti sirovu.
3. Hidrirajući lisnati zeleniš
U svom sastavu rukola ima 90 %vode, te je zbog toga savršena hidrirajuća i osvežavajuća hrana u letnjim mesecima.
4. Blagotvorno utiče na zdravlje kostiju
Vitamin K je neophodan za zdravlje kostiju jer igra važnu ulogu u apsorppciji kalcijuma u kostima i zubima. Pola šolje rukole sadrži 10.9 mg vitamina K. Tri šolje rukole dnevno zadovoljiće svih 100% potreba vašeg organizma za vitaminom K. Takođe, rukola sadrži osam puta više kalcijuma od ajsberg (iceberg) salate.
5. Pomaže u smanjuju zapaljenskih procesa u telu
Rukola sadrži indol-3-karbinol i izotiocija na te koji su se pokazali kao efikasni u suzbijanju zapaljenskih procesa u telu.
6. Čišćenje i detoksikacija organizma
Sadržaj vlakana rukole pomaže u čišćenju debelog creva te uspostavljanju zdravog pražnjenja. Fitohemikalije, antioksidansi i esencijalni minerali iz rukole mogu pomoći u čišćenju organizma od toksina.
7. Zaštita mozga tokom starenja od opadanja kog nitivni funkcija
Rukola ima visok sadržaj skoro svih komponenti kompleksa B vitamina,ali sadrži i velike količine folne kiseline. Kod visoko funkcionalnih starijih osoba, nizak nivo folata se pokazao kao faktor rizika za opadanje kognitivnih funkcija.
8. Redukcija telesne težine
Korišćenjem rukole u dijetalnoj ishrani obezbeđuje se mnogo hranljivih sastojaka. Posebna pogodnost je ta da svega dve šolje rukole ima 80 kcal, što je čini dobrim izborom za one koji praktikuju dijetu i restrikciju kalorija.
9. Afrodizijak
Rukola se koristi kao afrodizijak od prvog veka. Istraživanja su pokazala da u slučaju deficita mikroelemenata i antioksidanasa, lisnato povrće ima suštinski značaj za naše seksualno zdravlje. Primenom lisnatog povrća u ishrani smanjuje se uticaj zagađivača životne sredine za koje se smatra da imaju negativan uticaj na libido.
Istraživanja su pokazala da ekstrakt lista rukole podiže nivo testosterona i aktivnost sperme kod miševa. Rezultati ukazuju na afrodizijačko svojstvo fitohemikalija i/ili hranljivih meterija u rukoli.
Zanimljivosti:
Rukola je korišćena kao snažan afrodizijak u drevnom Rimu.
U davnim vremenima ljubavni napitak je spravljan korišćenjem rukole i drugih biljaka poput lavande.
Postupkom hladnog presovanja se od semena rukole pravi Taramira ulje, koje ima primenu u spravljanju zimnice, kulinarstvu i prelivima za salatu u severnoj Indiji.
Stari Rimljani su jeli rukolu da bi im donela sreću.
Rukola recept
Vegetarijanske ćuftice sa rukolom
Sastojci:
200 g sveže rukole
3 manja čena belog luka, sitno iseckana 2 manje glavice iseckanog crnog luka 1 šolja sirovog sitno seckanog badema
1 manja šoljica narendanog parmezana 1/2 šolje sitno iseckanog svežeg bosiljka 1/2 šolje sveže iseckanog svežeg peršuna
1/3 kašičice kajenskog bibera
2 jajeta
1 šolja prezli so i biber po ukusu
Za preliv:
2 kašika maslinovog ulja 2 kašike jabukovog sirćeta sok od jednog limuna
Priprema:
Zagrejati rernu na 180 stepeni C. Obložiti pleh papirom za pečenje. Obariti 100 g rukole (oko 10 minuta u ključaloj vodi), a zatim ostaviti da se prohladi. Sipati ohlađenu rukolu u multipraktik i dodati badem, parmezan, i bosiljak, beli i crni luk, peršun i kajenski biber. Posoliti i pobiberiti po želji a potom umutiti jaja, pa ih sipati u masu sa rukolom. Oblikovati ćuftice, uvaljati ih u prezle, poredati ih u pleh i peći na 180 stepeni C oko 15-20 minuta. Ostatak sveže rukole staviti u posudu i preliti mešavinom maslinovog ulja, jabukovog sirćeta i sokom od limuna, pa lagano promešati. Gotove ćuftice poredati na svezu rukolu i po želji ukrasiti kriškama paradajza.