Šargarepa vodi poreklo iz Azije. U XII veku šargarepa je doprla do Španije, odakle je prenesena u Italiju. U XV veku se kultivisala od Južne Evrope do Holandije i Engleske. Sve do XIX veka koristila se žuta šargarepa. U drugoj polovini XIX veka, poznati francuski selekcioner Anri Vilmoren je putem selekcije i stvaranja blagotvornih uslova gajenja, pretvorio biljku u sočnu, veoma slatku narandžasto-kiselu krtolu.
Šargarepa je dvogodišnja biljka. Poznate sorte su: pariska, tupa crvena, mesečarka, amsterdamska… Šargarepa u sebi sadrži dosta ugljenih hidrata, provitamina A, B1, B2, C i E. U zavisnosti od sorte, koren šargarepe može biti različitog oblika, velićine i boje. Narandžasta boja korena potiče od biljnih pigmenata – karotina i ksantofila. Karotin poboljšava funkciju polnih žlezda vršiči odličan uticaj na stvaranje seksualnih hormona, te pomaže kod impotencije. Karotin se u crevima, pretvara u vitamin A, samo u kombinaciji sa biljnim masnoćama u ishrani (npr. maslinovim uljem) Karoten iz šargarepe najbolje se koristi ako se ona narenda ili isecka uz malu količinu hladnog ceđenog ulja. Višak karotina koji ne uspe da se u oranizmu pretvori u vitamin A, taloži u koži bojeći je u boju šargarepe – prvo tabane, dlanove ruku, a zatim i celo telo. Dakle, ne treba preterivati u svakodnevnoj konzumaciji salate od šargarepe.
Kod male dece može doći do hipervitaminoze (Stanje izazvano unosom vitamina u dozama višestruko većim od preporučenih), a ukoliko se i dalje nastavi sa davanjem šargarepe, moguć je i gubitak apetita, povraćanje, napadi visoke temperature… Detetu do jedne godine dovoljna je 1 kafena kašika soka od sveže ceđene šargarepe. Deci od 4 do 7 godina ¼ čaše soka od šargarepe (bez šećera). Deca od 8-12 godina -1/3 čaše. Za odrasle 0,5 čaše ili 100 ml soka.
Šargarepa se koristi u ishrani sveža u vidu salate, kuvana, dinstana u spravljenju raznih jela i konzervisana. Pogodna je za ishranu dece, zdravih i bolesnih ljudi. Naglasila bih da treba voditi računa da se kuvanjem, dinstanjem menja glikemijski (G.I.) ili slatki indeks. G.I. indeks predstavlja brzinu kojom raste nivo šećera u krvi posle konzumacije određene vrste hrane, odnosno, to je brzina porasta insulina u krvi nakon uzimanja određenih namirnica. Dakle, kuvanjem šargarepa dobija karakteristike običnog šećera. Konzumiranjem kuvane šargarepe ili drugog korenastog povrća (celer, paškanat…), vremenom se iscrpljuje pankreas i dolazi do znatnog porasta telesne težine.
Lišće šargarepe je bogatije hranljivim i biološko vrednim sastojcima od korena. Čaj od suvog lista pomaže kod oboljenja spoljašnjih i unutrašnjih hemoroida.
Čaj od semena šargarepe (ili prašak od usitnjenog semena) upotrebljava se kod kamena žuči ili bubrega.
Sirova šargarepa znatno snižava nivo holesterola u krvi. Prema jednoj studiji naučnika, ako se jede 200g sirove šargarepe (oko 2-3 korena srednje veličine) svakog drugog jutra za doručak (mesec dana), holesterol se snižava za 10%. Šargarepa pomaže u zaštiti od tumora, naročito tumora pluća kod pušača. Sok od sveže šargarepe sprečava upalu krajnika i stvaranje polipa, ”čisti” krv, vrši detoksikaciju organizma, sprečava opstipaciju i hemoroide. Šargarepa i njen sok se primenjuje protiv kamenca u bešici i žučnoj kesici (po 1 kašika 3-4 puta na dan tokom 4 meseca), infarkta miokarda (u prvim danima), za trudnice, protiv malokrvnosti kod dece, za očuvanje i poboljšanje oštrine vida.
Šargarepu ne bi trebalo da konzumiraju osobe koje boluju od šećerne bolesti. Korišćenje šargarepe ograničavaju i dijete sa malo biljnih vlakana i sa malo soli natrijuma. Sirova šargarepa i sok od iste, zabranjeni su kod čira na dvanaestopalačnom crevu, kod oboljenja tankog creva.
Pri kupovini šargarepe birati manje krupne plodove. Najbolje su šargarepe srednje veličine, jer je kod njih divan ukus najizraženiji, a takođe su dobre za spravljenje salate.
Napitak za nokte i kosu (protiv opadanja), poboljšanje strukture kože
šargarepa -3 kom.
Paštrnak-3 kom.
Cvekla-1 kom.
Pola limuna
Napitak uzimati jednom dnevno, oko sat vremena pre jela, mesec dana
Mirjana Ljutić, nutricionista