[icegram campaigns=”19680″]
Saznajte:
– šta je seboreja
– simptomi
– seboreja kože i lica
– glave i vlasišta
– lečenje
– prirodni lekovi
Šta je seboreja
Šta je seboreja? Seboreja je hronično zapaljensko oboljenje kože, koje se javlja na onim delovima gde je pojačano lučenje sebuma (masti).
Najčešće zahvata kožu glave, lica, a veoma retko pazuh, prepone ili grudi. Stručnjaci nastanak ovog oboljenja povezuju i sa prenamnoženjem jedne patogene gljivice, koja je inače normalni stanovnik naše kože, ali se njeno prenamnoženje i patogeni uticaj javljaju kada su narušeni određeni faktori.
Ono što je sigurno, to je da masna koža i prekomerno lučenje sebuma pogoduju razvoju seboreje.
Seboreja, odnosno seboreični dermatitis, kako se još zove, se može javiti i kod beba, ali i kod mladih i odraslih (češće oboljevaju muškarci od žena). Najblaža forma seboreje jeste perut koja se javlja na koži glave.
Seboreja simptomi
Simptomi seboreje:
– svrab i crvenilo kože
– crveni pečati na koži
– perutenje kože (koža je prekrivena beličasto-žućkastim ljuspicama)
– koža je sjajna i masna
– formiranje komedona na koži
– perut
– može doći do opadanja kose
Seboreja kože i lica
Seboreja kože i lica je veoma česta pojava kod osoba koje imaju problema sa masnom kožom, pa se prevashodno javlja kod mladih.
Usled prekomernog lučenja sebuma, koža je masna i sjajna i dolazi do upalnog procesa – seboreični dermatitis.
Ukoliko govorimo o seboreji lica, javlja se perutanje kože lica, naročito na rubovima kapaka, sa obe strane nosa, na čelu i sl. Na preterano mašćenje kože utiču hormoni, stres, nepravilna ishrana i sl. Takođe, gljivice i bakterije pogoduju produbljivanju infekcije. Pore su zapušene, usled previše sebuma, pa nastaje upalni proces.
Seboreja dovodi do drugih kožnih oboljenja: akne, ekcem i rozacea.
Pravilna nega veoma je značajna za tretman seboreične kože.
Seboreja glave i vlasišta
Seboreja glave i vlasišta je udružena sa pojavom peruti, a znamo koliko ljudi ima problem sa ovim oboljenjem kože glave. Masna koža glave i masna kosa pogoduju razvoju seboreje glave i vlasišta. Javlja se crvenilo po koži, praćeno često veoma upornim svrabom. Neretko se primećuju i crveni pečati po koži glave. Koža se intenzivno peruta, pa možete primetiti beličaste ljuspice na svojim ramenima. Seboreja glave se mora lečiti, jer u suprotinom može doći do ozbiljnijih komplikacija i opadanja kose!
Seboreja lečenje
Seboreja je hronično oboljenje kože, pa se kao takvo zapravo i ne može potpuno izlečiti. Ono što se može uraditi, to je da se ublaže ili otklone svi simptomi ovog dermatitisa, kao i da se koža pravilno neguje.
Seboreja lečenje:
– pravilno čišćenje i nega kože (koristiti odgovarajuće preparate koji pogoduju masnoj koži, ne smeju da sadrže alkohol)
– umivanje isključivo mlakom vodom
– korigovati ishranu (izbaciti masnu i preterano začinjenu hranu)
– koristite blage šampone za kosu, sa prirodnim sastojcima koji pogoduju masnoj koži glave
– lekar će vam prepisati neki šampon ili losion za kožu i kosu koji ima antifungalno dejstvo (uništava gljivice i smiruje upalu, s obzirom da je seboreja uzrokovana gljivicom)
– prirodni lekovi, kako za kožu, tako i za kosu (spolja i iznutra)
Prirodni lekovi protiv seboreje
Postoje brojni prirodni lekovi za lečenje seboreje. U svakom slučaju, prednost uvek treba dati prirodi nasuprot hemijskim preparatima koji mogu samo dodatno da iritiraju i isuše kožu.
Prirodni lekovi protiv seboreje:
– šampon koji sadrži đumbir će ukloniti masnoću sa kože glave i ublažiti simptome seboreje
– konzumiranje raznih čajeva može se pozitivno odraziti na vašu kožu: zeleni čaj, čaj od nane, čaj od žalfije, čaj od kamilice, čaj od koprive i dr.
– možete ispirati lice ili kosu lekovitim čajevima, kao što su ovi iz prethodne stavke
– postoje brojne lekovite prirodne maske za kožu i kosu koje će efikasno ublažiti problem preteranog mašćenja (limunov sok, maslinovo ulje, čičkovo ulje, ulje žutog noćurka efikasno rešava problem seboreje itd.)
– možete sami napraviti domaći losion od kamilice, peršuna ili žalfije